statystyki

Od 2015 roku mniej formalności przy wstępnych badaniach lekarskich

autor: Łukasz Guza23.12.2014, 16:00
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Firma nie będzie musiała płacić za badanie, które polega właściwie na powtórzeniu wniosków z aktualnego zaświadczenia lekarskiego.źródło: ShutterStock

Możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy to niejedyne ułatwienie, na jakie w przyszłym roku mogą liczyć pracodawcy. Skończy się – przynajmniej częściowo – także inna zmora pracodawców, czyli ponawianie badań lekarskich w sytuacji, gdy pracownik ma jeszcze aktualne, te wykonane poprzednio.

Jeśli w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie podwładny rozpocznie pracę w innym przedsiębiorstwie, nie będzie podlegał badaniom wstępnym. Wystarczy, że przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu, a kolejna firma stwierdzi, iż odpowiadają one tym, które panują w jej zakładzie. Zasada ta będzie dotyczyć także przypadku, gdy zatrudniony w jednej firmie podejmie kolejny etat w innym przedsiębiorstwie.

Cel zmian jest logiczny. Firma nie będzie musiała płacić za badanie, które polega właściwie na powtórzeniu wniosków z aktualnego zaświadczenia lekarskiego. Pracodawcy są więc zadowoleni. Niełatwo jest jednak wprowadzić zmiany, które nie wzbudzają żadnych wątpliwości. W tym przypadku zwracają na nie uwagę przedstawiciele zatrudnionych.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane