statystyki

Rewolucja w zleceniach. Co trzeba wiedzieć o umowach teraz i po zmianach

autor: Bożena Wiktorowska, Michał Kuc19.12.2014, 17:00
konsument, umowa, kobieta

Czy muszę zgłaszać do ZUS kolejne umowy?źródło: ShutterStock

Nowe przepisy są odpowiedzią na coraz popularniejsze formy zatrudnienia, z którymi nie wiąże się obowiązek płacenia ZUS. Dotyczą wiec one przede wszystkim członków rad nadzorczych oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czyli zlecenie, usługi, dzieło. Ich nadużywanie przez nieuczciwych pracodawców stało się w ostatnich latach prawdziwą plagą.


Członkowie rad nadzorczych i rolnicy pracujący na zleceniach powinni przygotować się w przyszłym roku na ważne zmiany dotyczące płacenia składek emerytalno-rentowych w ZUS. Od 1 stycznia 2015 r. oskładkowanie po raz pierwszy dotknie nadzorczych i to niezależnie od wysokości pobieranego wynagrodzenia. Spółki i inne osoby prawne będą miały obowiązek obliczać, pobierać i przekazywać za nich składki emerytalne, rentowe i wypadkowe do ZUS, tak jak to robią obecnie ze składką zdrowotną (ubezpieczenie chorobowe będzie dobrowolne). Resort pracy szacuje, że oskładkowanie członków rad nadzorczych wzmocni Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kwotą 300 mln zł.

Nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) dotknie od nowego roku także rolników i ich domowników, którzy w wyniku drobnych prac na zleceniu (do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę) przeszli do systemu powszechnego. Teraz po złożeniu oświadczenia w KRUS będą mieli prawo kontynuować ubezpieczenie rolnicze. To oznacza zachowanie przywilejów rolniczych (np. finansowania części składek z budżetu państwa) za cenę podwójnego oskładkowania. Posłowie zdecydowali ponadto, że objęcie ubezpieczeniami społecznymi zbiegu umów-zlecen do wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace wejdzie w życie z upływem rocznego vacatio legis, tj. 1 stycznia 2016 r.

1. Czy muszę płacić składki od wszystkich umów?

Mam podpisane dwie umowy-zlecenia. Składki odprowadzam z tej, która przewiduje minimalne wynagrodzenie za pracę. Jednak pracodawca wypłacił mi za poprzedni miesiąc niepełną pensję. Boję się, że ta sytuacja może się powtarzać w nowym roku. Czy wtedy będę zmuszony płacić składki także z drugiej umowy – pyta pan Janusz.

Podstawę obliczania składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód uzyskiwany ze stosunku pracy, umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, działalności gospodarczej i innych tytułów ubezpieczeniowych. Przy czym oskładkowaniu podlega suma faktycznie wypłacona pracownikowi, nawet jeżeli jest ona niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tak jest również przy zleceniach. Co do zasady zleceniobiorca ma prawo zdecydować, z której umowy będzie odprowadzał należności do ZUS. Nie ma więc znaczenia, czy gwarantuje mu ona minimalne wynagrodzenie czy też nie. Jeżeli pracodawca wypłaci mu kwotę niższą niż umówiona, to ozusowaniu podlega tylko to, co zostało oddane mu do rąk. Po resztę pójdzie do sądu. Musi jednak pamiętać, że im mniej będzie odprowadzał do ZUS, tym niższe świadczenia dostanie w przyszłości. I nie ma tu znaczenia, że równocześnie zarabia na innym zleceniu. Druga umowa nie zainteresuje ZUS. Zasada ta zmieni się w 2016 r. gdy oskładkowaniu będą podlegać wszystkie umowy aż do osiągnięcia lub do przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia.

2. Czy emeryt musi oskładkować wszystkie zlecenia?

Od dwóch lat przebywam na emeryturze. Co miesiąc dostaję na konto niewiele ponad 1400 zł, dlatego dorabiam sobie od czasu do czasu na zleceniu (pomagam w prowadzeniu sklepu spożywczego). Jeżeli będę miała w miesiącu dwa zlecenia, to czy zapłacę do ZUS składki od obydwu umów – pyta pani Halina.

Każdy, kto ma ustalone prawo do emerytury lub renty i pracuje na etacie lub na podstawie umowy-zlecenia, musi oskładkować taką umowę. Przy czym zasady podlegania ZUS są takie same jak dla zleceniobiorców niepobierających świadczenia emerytalnego. To oznacza, że składki na ubezpieczenia społeczne emeryt musi płacić od jednej umowy od dnia rozpoczęcia jej wykonywania do momentu jej rozwiązania lub wygaśnięcia. Jeżeli ma ich kilka w miesiącu, ma prawo wybrać zlecenie do ozusowania. Wysokość uzyskiwanych z niego przychodów nie ma tu znaczenia, ale warto pamiętać, że wskazanie wyższej podstawy może podnieść kwotę emerytury. W tym celu należy w organie rentowym złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie. Zasady te ulegną zmianie od 2016 r.

3. Czy prowadzący działalność płaci ZUS od zlecenia?

W lipcu zostałem powołany do rady nadzorczej spółki z branży motoryzacyjnej. Równocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w tej sytuacji zapłacę w 2015 r. składki z obu tytułów – pyta pan Bogumił.

Obowiązek płacenia do ZUS od zarobków w radzie nadzorczej stanowi tzw. bezwzględny tytuł do ubezpieczenia (podobnie jak umowa o pracę, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, stosunek służby celnej). Oznacza to konieczność odprowadzania składek niezależnie od innych form zarobkowania objętych ZUS (pozarolnicza działalność, umowa-zlecenie, umowa agencyjna) i wielkości uzyskiwanych z nich przychodów. Nie znajdzie tu więc zastosowania ogólna zasada, zgodnie z którą ubezpieczony wybiera swobodnie podstawę oskładkowania w sytuacji zbiegu tytułów.

4. Czy mogę oskładkować tylko jedną kwotę z powołania?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (3)

 • Wiktoria Ajsim(2017-10-06 19:28) Zgłoś naruszenie 10

  Od kiedy praca salowej w szpitalu,lub sprzatającej jest pracą na umowę o zlecenie-przecież tam zawsze jest praca wykonywana w miejscu i czasien wyznaczonym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem i nadzorem.Dlaczego jest wyzysk kosztem zdrowia pracownika ,albo ...umrzesz z głodu ,albo z przepracowania.?Czy emeryt to nie człowiek-dlaczego prawo zmusza emeryta do pracy bez urlopu... Kochani to AŻ- AŻ człowiek!!!!!!!!!!!!!!! Czy jesteście pewni,ze do Was nie przyjdzie bieda-może nie będzie Was stac na lekarstwa ,lub na drogą operację.Moze przyjdzie zły okrutny los tak nagle i niespodziewanie-a wtedy poczujecie co wielu z nas czuje.

  Odpowiedz
 • nasi rządziciele zapominają o pracodawcach .......(2014-12-20 11:33) Zgłoś naruszenie 10

  rozpoczynających działalność,po raz pierwszy--gdzie powinni być przez 5 lat zwolnieni od opłat podatku i składek zusowskich jeżeli zatrudni choćby 1 pracownika.Ale potrafią to robić nawet przez 10 lat firmom zagranicznym.Z rodzimych pracodawców nic się nie wyrwie i tak zataczamy przez 25 lat błędne gospodarcze no i oczywiście demokratyczne koło.

  Odpowiedz
 • Bogusław(2014-12-20 22:18) Zgłoś naruszenie 00

  W państwie prawa wszyscy powinniśmy płacić takie same podatki, uzależnione od dochodów. Także rolnicy i członkowie rad nadzorczych. Ale nie zmienia to faktu, że wszyscy płacimy coraz większe obciążenia, które narastają stopniowo i teraz wraz z podatkiem inflacyjnym (tak, to też podatek, który zwiększa się wraz ze wzrostem podaży waluty i jest kontrolowany przez rząd) wynoszą one ponad 60% naszych dochodów, co można doczytać na http://umowa-zlecenie.netinvest.pl.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane