Mundurowy niezdolny do pracy nie straci uposażenia

autor: Mariusz Stępień17.12.2014, 20:00
Policja

Policjaźródło: ShutterStock

Przełożony skierował mnie na komisję lekarską, która po przeprowadzeniu badań uznała, że jestem całkowicie niezdolny do służby. Odwołałem się od tego orzeczenia, ale pewnie nic nie wskóram. Wiem, że takie orzeczenie może być podstawą zwolnienia ze służby. Boję się, że zostanę bez środków do życia, zwłaszcza że do minimalnej wysługi emerytalnej trochę mi jeszcze brakuje. Czy jeśli orzeczenie komisji lekarskiej zostanie utrzymane, przełożony faktycznie musi mnie zwolnić, a jeśli tak, to w jakim czasie – pyta pan Adam.

Otrzymanie przez policjanta orzeczenia o trwałej niezdolności do służby nie pozostawia jego przełożonym wyboru. Choćby nie chcieli, muszą takiego funkcjonariusza zwolnić ze służby. Nie dochodzi do tego jednak z dnia na dzień. Jest to możliwe dopiero po upływie 12 miesięcy liczonych od dnia zaprzestania przez niego pełnienia służby z powodu choroby, chyba że zgłosi pisemnie wystąpienie. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu do uchwały z 26 czerwca 2014 r., celem przepisu odsuwającego zwolnienie w czasie jest ochrona policjanta, wobec którego komisja lekarska orzekła całkowitą niezdolność do służby, przed możliwością niezwłocznego zwolnienia z niej. Jako że chodzi o okres zaprzestania służby z powodu choroby, wydaje się, że jego początek wyznaczać powinien dzień, kiedy policjant faktycznie przestał tę służbę pełnić. Kluczowe jest zatem ustalenie, kiedy to nastąpiło, bo od tego momentu należy liczyć 12 miesięcy, podczas których jest chroniony.

Możliwe są dwie sytuacje. Pierwsza, gdy przed orzeczeniem komisji lekarskiej funkcjonariusz przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wówczas 12-miesięczny okres ochronny liczyć trzeba od pierwszego dnia zwolnienia, a jeśli było ich kilka, od pierwszego dnia pierwszego zwolnienia. Przy czym muszą one następować bezpośrednio jedno po drugim. Okres zaprzestania służby z powodu choroby musi być bowiem nieprzerwany, co potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2001 r., zgodnie z którym art. 43 ust. 1 ustawy z 1990 r. o Policji nie pozwala na łączenie okresów przebywania na zwolnieniach lekarskich przedzielonych okresami pełnienia służby.

Dla policjanta, który na komisję lekarską trafił z marszu, pierwszym dniem okresu ochronnego będzie dzień zwolnienia go od zajęć służbowych przez przełożonego. Z oczywistych względów policjant legitymujący się orzeczeniem o trwałej niezdolności do służby nie może normalnie wykonywać obowiązków. Dlatego jego przełożony właściwy w sprawach osobowych, po przedstawieniu mu orzeczenia komisji, musi niezwłocznie zwolnić go od zajęć służbowych. Zaprzestanie pełnienia służby nie oznacza jednak utraty prawa do uposażenia. W razie urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych i w okresie pozostawania bez przydziału służbowego policjant otrzymuje uposażenie zasadnicze, stałe dodatki do niego i inne należności pieniężne, które otrzymywał na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym – z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość. Jak należy rozumieć sformułowanie „z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość”, wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 maja 2014 r. Uznał, że dotyczy ono zmian prawnych, a nie faktycznych. Oznacza to konieczność uwzględniania w stosunku do policjanta przebywającego m.in. na zwolnieniu lekarskim wprowadzanych w tym okresie nowych regulacji prawnych, w tym płacowych.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane