Kto dostanie trzynastkę za 2014 rok?

autor: Agnieszka Brzostek10.12.2014, 07:00
Dodatkowe wynagrodzenie otrzymują również pracownicy służby cywilnej.

Dodatkowe wynagrodzenie otrzymują również pracownicy służby cywilnej.źródło: ShutterStock

Dodatkowe wynagrodzenie roczne obowiązkowo przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym w sferze budżetowej, ale w prywatnej firmie pracodawca może sam zdecydować się na wypłatę trzynastki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • jerry(2014-12-10 19:19) Zgłoś naruszenie 10

    Uzupełniam artykuł: Trzynastkę a dodatkowo czternastkę plus ekwiwalent za węgiel dostaną górnicy z nierentownych kopalń utrzymywanych z naszych podatków. Jak nie to pójdą pod sejm z łańcuchami i innym żelastwem.

    Odpowiedz
  • Bożydar(2014-12-14 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    charakterystyczne jest, że w sytuacji osiągania wynagrodzenia z tytułu pracy w budżetówce obowiązkowe staje się wypłacanie dodatkowej pensji tzw. trzynastki, obowiązkowe tworzenie Funduszu Socjalnego i oczywiście obowiązkowy Fundusz Nagród. Prywatny pracodawca skwapliwie korzysta z "nieobowiązkowego" i płaci najmniej jak może. W przypadku braku pieniędzy na koncie "budżetówki" mamy do czynienia z finansowym kryzysem państwa, prywaciarz bankrutuje a razem z nim pracownicy. Ale co tam, może świeczunie w oknie?

    Odpowiedz
  • xxx(2015-01-20 20:02) Zgłoś naruszenie 00

    jerry jak coś piszesz to najpierw to dokładnie sprawdź górnicy dostają tylko czternastki i ekwiwalent za węgiel , o żadnych trzynastkach nie ma mowy także jesteś źle poinformowany

    Odpowiedz
  • j.(2014-12-16 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Tzw. "trzynastkę" powinno się zlikwidować w sposób neutralny dla budżetu i pracowników, po prostu podnieść wynagrodzenia o 8,5 % i dać sobie z tym spokój. Co rok jest zamieszanie z tym liczeniem owej trzynastki, bo przepisy są skandalicznie niejasne. To co w tym artykule, to wszyscy chyba wiedzą, ale jest szereg innych pytań bez jednoznacznej odpowiedzi, np. czy uwzględniać urlopy okolicznościowe (jedni robią tak, inni owak...), albo dodatek stażowy, jeśli jest wypłacany za okres choroby, albo co z opieką nad dzieckiem itp. itd. Gdyby to wliczyć do pensji, nie byłoby 1-tki i zawracania głowy. Moim zdaniem jest to anachronizm z poprzedniej epoki.

    Odpowiedz
  • Asa(2014-12-14 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do dwewwe - po to ciężko pracują górnicy by właśnie te 3- 4 tyś zarobić a Ty jak chcesz chodzić do pracy i za to przychodzenie dostawać 1 500 zł to rób tak dalej aż ta Twoja Firma padnie.

    Odpowiedz
  • Janik(2014-12-14 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    Dla Jerrego - jak nie wiesz to nie pisz głupot. Od 20 lat w górnictwie (JSW) nie ma trzynastek. Na deputat węglowy jest gromadzony przez cały rok część wypłaty i wypłacana do 4 grudnia. Ucz się by takigo plugastwa wiecej nie pisać

    Odpowiedz
  • biedota budżetowa(2014-12-11 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    pracuję w sferze budżetowej i oto jaki mam dobrobyt, trzynastkę, a zarabiam kokosy,bo po 35 latach pracy za cały rok 2013 razem z trzynastką zarobiłam 29 tysięcy brutto, także netto ok. 18 tys. dzielone na 12 miesięcy = 1500 zł razem z trzynastką,w tym roku tj. 2014 będzie to samo, bo od 5 lat rząd zamroził mi wynagrodzenie ponieważ uważa, ze zarabiam kokosy i rząd mną biedakiem łata dziurę budżetową, do tego w przyszłym roku mam dalej mieć zamrożone wynagrodzenie. Jednym słowem pieprzę tą ich trzynastkę bo za te ich 1400 - 1500 zł miesięcznie po 35 latach orki w tym *********** kraju mogą mnie odstrzelić jak mają ochotę.

    Odpowiedz
  • Wielka Manifestacja 13-go Grudnia WARSZAWA(2014-12-10 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    13 Grudnia juz w sobote w Warszawie wielka Manifestacja wszystkich Polakow przeciwko rzadzacym antynarodowym lajdackicm przestepcom.
    Nie dajcie sie zastraszyc komunistycznymi zastraszeniami,wszyscy Polacy z rodzinami,znajomymi na Manifestacji.
    Pokazmy "wladzy" srodkowy palec przed ich likwidacja z terenu naszej Ojczyzny.

    Odpowiedz
  • marek(2014-12-10 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

    Odpowiedz
  • emeryt.(2014-12-10 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    polska to glupi kraj rzadzona przez debili...

    Odpowiedz
  • asa(2014-12-12 17:35) Zgłoś naruszenie 01

    Koniec z takimi przywilejami - górnicy nie dostają trzynastek i też żyją dzięki swojej ciężkiej pracy.

    Odpowiedz
  • skarbona(2014-12-10 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 3 olo
    Administracja, policja, służba więzienna nie wypracowuje zysku, bo niby jak?
    Czekałam na takie głosy.
    A uczyć się trzeba było to miałbyś i umowę o prace i "13" ;-)

    Odpowiedz
  • dwewwe(2014-12-14 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    do asa - jak górnikom tak ciężko to niech zmienią prace na lżejsza, nie ma przymnusu, że muszą tak pracować, jak zmienią to wtedy zarobią 1500 zł a nie 3-4 tys. i ich zony w końcu ruszą dupę do pracy tak jak inne zony pracują bo ich mężowie zarabiają grosze.

    Odpowiedz
  • olo(2014-12-10 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Co to znaczy PRZYSŁUGUJE OBOWIĄZKOWO co to za debilizmy ? niby z jakiej racji ??? jak wypracują zysk to premie niech sobie przyznają a nie za MOJE mordy pasą

    Odpowiedz
  • quano(2014-12-12 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Do xyz. W naszym kraju prywatny pracodawca często zapomina również o wypłacaniu należnych płatności pracownikowi. Pamiętajcie tam w sektorze prywatnym że te 13 i tak wydamy w waszych firmach. Buziaki

    Odpowiedz
  • Dostaną Dobrze Pracujący....(2014-12-10 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Posłowie ...za gorliwe wykorzystywanie funduszy poselskich
    Politycy... za to że są.

    Reszta barachło nie zasługuje bo jest w Polsce wieczny Kryzys...

    Odpowiedz
  • xyz(2014-12-10 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca w prywatnej firmie nie płaci niczego czego nie musi. Po zmianie ustrojowej ustawodawca bardzo zadbał o pracodawców i tak ustalono prawo, że pracodawca nie musi dziś wypłacać trzynastki, wysługi lat, nagród jubileuszowych, a i często się zdarza, że nie płaci odprawy emerytalnej. To ustawodawca zapewnił sferze budżetowej czyli też sobie.

    Odpowiedz
  • podatnik(2014-12-11 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jak widać dodatkowe pieniądz dostaną pociotki,kolesie,znajomki polityków i samorządowców jednym słowem lenie i kombinatorzy.Uczciwy obywatel w polsce to frajer mający oddawać podatki wyżej wymienionej bandzie nierobów.Oni sami sobie ustanawiają takie prawa które gwarantują im szybkie bogacenie się.To jest polska demokracja wolność i sprawiedliwość.A wszystko dzięki bandzie solidarności którzy przodowali w złodziejstwie.

    Odpowiedz
  • maciek(2014-12-10 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Hurra, ja dostanę trzynastkę. Zwykle do końca stycznia kolejne 4 tysie są już na koncie.

    Odpowiedz
  • Gosiek (2016-03-03 22:05) Zgłoś naruszenie 00

    A ja pracuję w budżetówce w ZOZ od 2007 i w życiu żadnej 13 nie otrzymałam. U nas nikt nie dostaje. Ponoć kiedyś jeszcze długo przed moim przyjęciem pracownicy byli zmuszeni do podpisania rezygnacji z dodatkowej pensji. Czy to zgodne z prawem?

    Odpowiedz