statystyki

Wypadek przy pracy: Pracownik ma prawo domagać się zadośćuczynienia od pracodawcy

autor: Mariusz Stępień01.12.2014, 18:00
wypadek przy pracy

Konieczne jest wykazanie szkody.źródło: ShutterStock

Uległam wypadkowi w sklepie, w którym pracowałam. Wciąż jestem niezdolna do pracy. Wystąpiłam do ZUS o rentę i czekam na decyzję. Czy mogę też dochodzić odszkodowania od pracodawcy – zastanawia się pani Halina.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, powinien przede wszystkim wystąpić o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli nie zrekompensują one szkody w pełni, może on dochodzić jej naprawienia od pracodawcy. Przyjmuje się jednak, że cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający. Dlatego też pracownik nie może wystąpić o świadczenia przewidziane w kodeksie cywilnym przed rozpoznaniem jego roszczeń o te przysługujące na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lipca 2005 r. wyjaśnił, że pracownik dochodzący roszczeń uzupełniających z tytułu wypadków przy pracy, opartych na przepisach kodeksu cywilnego, nie może w postępowaniu sądowym powołać się jedynie na fakt wypadku przy pracy, który stwierdzony został protokołem powypadkowym. Musi on wykazać przesłanki prawne odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli:

● poniesioną szkodę (uszczerbek na zdrowiu),


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • Alina(2016-01-26 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Wszędzie piszecie tak ogólnie. A ważne jest DO KIEDY ZAKŁAD PRACY MA PŁACIC RENTĘ WYRÓWNAWCZĄ? DO WIEKU EMERYTALNEGO? CZY JAK KTOŚ MA ZASĄDZONE, LUB WEDŁUG UGODY Z ZAKŁADEM TO DOŻYWOTNIO..? Ponadto czy zakład pracy, który przejmuje inny zakład wraz z osobami będącymi na rencie wyrównawczej miał prawo tak rzec: przejmiemy państwa, ale.. pod warunkiem, że bez podnoszenia renty wyrównawczej..to co za renta wyrównawcza? Skoro wypłaty rosły w górę, a ktoś nie mógł podnieść renty wyrównawczej przez X lat. Czy można wnieść sprawę do sądu i prosić o wypłatę "zaległości"? skoro nie można było podnosić renty wyrównawczej? Mały "szantażyk" ze strony zakładu. Takich artykułów brakuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane