statystyki

Wypadek przy pracy: Pracownik ma prawo domagać się zadośćuczynienia od pracodawcy

autor: Mariusz Stępień01.12.2014, 18:00
wypadek przy pracy

Konieczne jest wykazanie szkody.źródło: ShutterStock

Uległam wypadkowi w sklepie, w którym pracowałam. Wciąż jestem niezdolna do pracy. Wystąpiłam do ZUS o rentę i czekam na decyzję. Czy mogę też dochodzić odszkodowania od pracodawcy – zastanawia się pani Halina.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, powinien przede wszystkim wystąpić o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli nie zrekompensują one szkody w pełni, może on dochodzić jej naprawienia od pracodawcy. Przyjmuje się jednak, że cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający. Dlatego też pracownik nie może wystąpić o świadczenia przewidziane w kodeksie cywilnym przed rozpoznaniem jego roszczeń o te przysługujące na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lipca 2005 r. wyjaśnił, że pracownik dochodzący roszczeń uzupełniających z tytułu wypadków przy pracy, opartych na przepisach kodeksu cywilnego, nie może w postępowaniu sądowym powołać się jedynie na fakt wypadku przy pracy, który stwierdzony został protokołem powypadkowym. Musi on wykazać przesłanki prawne odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli:

● poniesioną szkodę (uszczerbek na zdrowiu),


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • Alina(2016-01-26 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Wszędzie piszecie tak ogólnie. A ważne jest DO KIEDY ZAKŁAD PRACY MA PŁACIC RENTĘ WYRÓWNAWCZĄ? DO WIEKU EMERYTALNEGO? CZY JAK KTOŚ MA ZASĄDZONE, LUB WEDŁUG UGODY Z ZAKŁADEM TO DOŻYWOTNIO..? Ponadto czy zakład pracy, który przejmuje inny zakład wraz z osobami będącymi na rencie wyrównawczej miał prawo tak rzec: przejmiemy państwa, ale.. pod warunkiem, że bez podnoszenia renty wyrównawczej..to co za renta wyrównawcza? Skoro wypłaty rosły w górę, a ktoś nie mógł podnieść renty wyrównawczej przez X lat. Czy można wnieść sprawę do sądu i prosić o wypłatę "zaległości"? skoro nie można było podnosić renty wyrównawczej? Mały "szantażyk" ze strony zakładu. Takich artykułów brakuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane