statystyki

Podwyżki w wojsku: Od 2015 roku zwiększą się uposażenia żołnierzy

autor: Artur Radwan21.11.2014, 07:32; Aktualizacja: 21.11.2014, 07:35
Resort przekonuje, że dzięki korzystnej zmianie dodatku stażowego żołnierze będą dłużej służyć w armii.

Resort przekonuje, że dzięki korzystnej zmianie dodatku stażowego żołnierze będą dłużej służyć w armii.źródło: ShutterStock

Od przyszłego roku wzrośnie dodatek za długoletnią służbę wojskową. Na skutek nowych rozwiązań zyskają podoficerowie i oficerowie. Takie zmiany wprowadza rozporządzenie ministra obrony narodowej z 10 listopada 2014 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. poz. 1618), które zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z nim będzie obowiązywać zasada podwyższania dodatku o 1 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby pełnionej powyżej 15 lat. Będzie on wzrastał maksymalnie do 35 proc., czyli o 5 proc. więcej niż obecnie. Pełną wysokość dodatku żołnierz otrzyma po 35 latach służby.

– Na nowych regulacjach skorzysta większość żołnierzy z wysługą od 16 do 35 lat służby wojskowej, czyli w sumie ok. 30 tys. osób. Kwota niezbędna do zagwarantowania tego rozwiązania, ok. 39 mln zł rocznie, została wygospodarowana w wyniku przekształceń wewnętrznych struktury kadry zawodowej, tj. wskutek zmniejszenia liczby oficerów przy jednoczesnym zwiększeniu liczby szeregowych – wyjaśnia płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • Zolnierz(2015-01-09 19:05) Zgłoś naruszenie 10

    Kiedy rodzina potrzebuje pieniedzy, gdy jest mloda i rozwojowa i mysli o potomstwie czy gdy jest w kwiecie wieku i potrzeby sa mniejsze? Upokazajace zarobki Polakow w porownaniu z europejskimi panstwami to skandal i dzialalnosc powodujaca upadek narodu Polskiego.

    Odpowiedz
  • związek zawodowy szregowych zawodowych(2014-12-24 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    A co z szeregowymi zawodowymi,czas na protest,...

    Odpowiedz
  • lewy(2015-02-25 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie wojsko od 4-5-ciu lat nie dostało podwyżki inflacyjnej. Nawet 20zł. A ta podwyzka to jakas kpina. Przeciez teraz żołnierz otrzymuje po 5-ciu latach 5% podwyżki wiec jaka różnica że co roku otrzym apo 1%??? Pozatym dlaczego ludzi robicie w h...ja??? cyt.."wskutek zmniejszenia liczby oficerów przy jednoczesnym zwiększeniu liczby szeregowych"?? W mojej jednostce podpisuje dziennie 5 kart obiegowych o zwolnienie do cywila a nikt sie nie przyjmuje. Nie są to oficerowie...oni nie zwalniają się bo się nie opłaca...pozatym nasza armia liczy generałów więcej jak w USA...i każdy z nich odchodzi w stan spoczynku i dostaje pełną pensje a nie emeryture.

    Odpowiedz
  • eldorado?(2015-02-14 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jak posterunkowych, strażaków, szeregowych SW wyrzuciliby po 12 latach służby to by było eldorado. Mamy chory system bo poróżnia wszystkie służby mundurowe. Funkcjonariusze i żołnierze powinni mieć takie same warunki. Ale Wy macie chociaż Związek Zawodowy. Żołnierze nie mają.

    Odpowiedz
  • bez podwyżki(2015-02-09 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka Podwyżka? Media - w końcu przestańcie manipulować społeczeństwem.

    Odpowiedz
  • jocker(2015-01-31 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie podwyżki? Mydlicie oczy ludziom. Dostawaliśmy zwiększony dodatek za długoletnią służbę co pięć lat o pięć procent, a teraz będziemy dostawac to samo,ale co rok o jeden procent. Kpina, a nie podwyżka. Tyle samo kasy, ale zakombinowane nieźle. Od kilku lat podwyżki nie było!

    Odpowiedz
  • oficer(2015-01-28 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżka...całe 20 zł, to jak dostać w pysk szmatą za uczciwą pracę. Może jakby mundurowi wyszli jak górnicy na ulicę, zdemolowali sklepy i podpalili opony to dostaliby więcej :) bo inaczej to tego nie widzę. A po drugie to jakby ktoś wniknął w system to zobaczyłby, że to nie są żadne podwyżki, bo system naliczeń za wysługę funkcjonował tylko teraz po 15 latach masz za rok kolejny procent, a wtedy było po kolejnych 3 latach 3 procent. Cała cholerna podwyżka..:)

    Odpowiedz
  • wojak szwejk(2015-01-24 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo, te tzw. 'podwyżki to wielka ściema i mydlenie oczu dla opinii publicznej. To nic innego jak rozłożenie na "raty" dotychczasowych zasad wypłacania dodatku za wysługę. Przykład - proszę bardzo. Dotychczas dodatki zwiększano co 5 lat po ukończeniu stażu 15-tu lat zawodowej służby wojskowej (po osiągnięciu 20, 25-ciu, 30-tu lat służby). W tej chwili dodatek jest zwiększany co roku o 1 procent - żołnierz z wysługa 24 lata bedzie miał 24 procenty dodatku (dotychczas 20 procent i czekał do 25-ciu lat na wypłatę 25 procent). Teraz nie czeka juz 5-ciu lat, tylko te 5 procent ma rozkładane "na raty - co roku o 1 procent - czy to jest podwyżka - pomyslcie sami ?!!!

    Odpowiedz
  • szeregowy(2015-01-13 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest żadna podwyżka!!! Gdzie jest 300 zł podwyżki które Tusk obiecał wypłacić wszystkim żołnierzom .

    Odpowiedz
  • zołnierz 35(2015-01-10 23:41) Zgłoś naruszenie 00

    nic nowego nie dajecie,,,wybory sie zblizały to obiecali 300 zł dla kazdego mundurowego a teraz maślą oczy że 1 % za długoletnia słuzbe co roku, a itak bylo 5% co 5 lat...wiec??? wyjdzmy na ulice!!!

    Odpowiedz
  • Wojtek żołnierz(2015-01-12 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Kolego wy macie rewaloryzację co roku wiec na gadaj głupot oki!!!

    Odpowiedz
  • możliwe że były żołnierz(2015-01-07 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżki nie będzie no i może dobrze, młodzi wyjada zagranicę do wojska przyjdą panowie po 40 i oczywiście panie między 30-45. Polityka naszego państwa jest tak dziwaczna, że jeśli by doszło do konfliktu to " tzw. góra by nas sprzedała" w obecnej polityce wprowadzonej do wojska jest tak znajomości oraz oczywiście żony podoficerów i oficerów na etaty szeregowych i podoficerów mało im jeszcze kasy. Śmiać mi się chce jak tego typu kobiety tłumaczą się, że mąż jest na poligonie to ona nie może jechać na poligon bo musi dzieckiem się zająć, a nikt inny nie pyta się innego żołnierza czy jego żona/mąż jest w domu czy nie. Powinien być zakaz wprowadzania żon pod pagony-tak się wyrażę. Przy moich wyliczeniach biorąc pod uwagę wyszkolenie, bycie na misjach oraz służbę i odpowiednie szkolenie w kraju na stanowiskach które zajmuje się tzw. plutonie bojowym to mamy tak 20-30% szeregowi, 15-23% podoficerowie, 10-16% oficerowie dotyczy wojsk lądowych. Nie twierdze że etaty w sztabach są nie potrzebne, ale jeśli się coś planuje to z głową a nie z epoki II wojny światowej. Najlepsze są teksty dowódców dywizji, brygad, batalionów że zwolnili jakąś liczbę osób i starajcie się nie narzekajcie bo na wasze miejsce jest 10-ciu - hmm tylko że prawda wygląda zupełnie inaczej głownie są to szeregowi którzy sami zwalniają się ponieważ nie ma perspektywy rozwoju, awansu a zarobki są porównywalne coraz bardziej z otoczeniem cywilnym. Apel do Rządu wejście podnieście głowy z misek bo będziemy mieli "może nowy sprzęt" ale obsługę starą i bez doświadczenia albo wogle wojska nie będzie jak przyjdzie przeciwnik. Można wojsko wykorzystać na różne sposoby i dać im "marchewkę".

    Odpowiedz
  • st. szer.(2015-01-01 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk obiecał, Kopacz po wyborach - jak zawsze to robi PO okłamuje wojsko. Najpierw pokazuje i wychwala biednego pułkownika, potem zabiera 300 złotych i mówi że za długoletnią służbę dostaną po 15 latach, a szeregowych po 12 wyrzucają na zbity pysk. TAK WYGLADA PRAWDA WG PO I PANI KOPACZ ORAZ PANA SIEMONIAKA.
    Zostaje tylko wyjechać na ulice
    albo jednego dnia w całym wojsku wszyscy wezmą urlop na żądanie

    Odpowiedz
  • Luzak opole żołnierz(2014-12-22 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    1%...to zapomoga a nie podwyżki...niech rząd przestanie sponsorowac wycieczki dla posłów i senatorów to bedzie porzadna kasa dla całej budżetówki..masakra, 1 %...wstyd..30 zł he he he, na kiepską flaszke bez zagrychy..co za głupki w tym MON...

    Odpowiedz
  • mjrk3(2014-12-22 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Wiadomość dla "wkurzony" ...trzeba było się uczyć.

    Odpowiedz
  • jedni mają kryzys inni eldorado(2014-11-21 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, podwyżki tylko dla tych w mundurach. Dla reszty nawet nie ma na rewaloryzację. To się nazywa sprawiedliwość społeczna - o której mówi konstytucja.

    Odpowiedz
  • Mirando(2014-11-21 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    "... zmniejszenia liczby oficerów przy jednoczesnym zwiększeniu liczby szeregowych".
    Panie rzeczniku o tym mówiło się już 20 lat temu i jak widać po 20 latach temat wciąż aktualny.

    Odpowiedz
  • Wyborca(2014-12-22 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki rząd taka podwyżka. A co do obietnicy Tuska - szkoda mówić.

    Odpowiedz
  • mika(2014-12-16 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie się podziała zapowiedź tej podwyżki: Od 1 stycznia 2015 r. będzie podwyżka dla wszystkich służb mundurowych w wysokości 300 zł miesięcznie na podobnych zasadach jaką w połowie 2012 r. otrzymali żołnierze zawodowi i policjanci. Teraz jej nie ma za to dostaniemy to co i tak dostajemy tyle tylko, ze co roku zamiast raz na 5 lat. To nie jest żadna podwyżka!!!

    Odpowiedz
  • ON(2014-12-11 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Faktycznie dobre pytanie z tym gdzie te 3 stówki które obiecał Doniu? Ci co głosowali na PO niech teraz nie mają pretensji. Co za głupi Naród.

    Odpowiedz