statystyki

Czy zniknie pięciodniowy tydzień pracy

autor: Tomasz Zalewski21.10.2014, 07:41; Aktualizacja: 30.10.2014, 12:04
Czy przepisy o czasie pracy będą dobrze chronić zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy?

Czy przepisy o czasie pracy będą dobrze chronić zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy?źródło: ShutterStock

Czy poselski projekt nowelizacji kodeksu, który przewiduje zmianę zasad rekompensowania pracy w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, grozi tym, że będziemy musieli przychodzić do firmy przez sześć dni?

Czy poselski projekt nowelizacji kodeksu, który przewiduje zmianę zasad rekompensowania pracy w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, grozi tym, że będziemy musieli przychodzić do firmy przez sześć dni?

Nie

Nie ma takiego zagrożenia. Obecnie pracownicy nie wykonują swoich obowiązków przez sześć dni w tygodniu, a przecież praca jest dopuszczona zarówno w sobotę, jak i w niedziele i święta. Celem projektu jest tylko wyrównanie sytuacji prawnej zatrudnionych pod względem sposobu zrekompensowania im wykonywania dodatkowych zadań, np. w sobotę. Należy wypełnić istniejącą lukę prawną i umożliwić – podobnie jak to jest z innymi dniami wolnymi od pracy – wypłatę wynagrodzenia za czas spędzony w firmie. Przyjęcie proponowanego rozwiązania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, którzy przez uniemożliwienie im wyboru sposobu rekompensowania godzin przepracowanych w wolną sobotę są obecnie gorzej traktowani od osób wykonujących pracę w niedzielę.

Tak

Wprowadzona w 2001 r. zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy utrwaliła w wielu organizacjach nawyk szanowania niepisanego prawa pracowników do wolnego weekendu. Tymczasem nowelizacja grozi tym, że zatrudnieni będą teraz częściej zmuszani do stałej pracy przez sześć dni w tygodniu. Ponadto realny wydaje się scenariusz, że analizowane rozwiązanie legislacyjne przyczyni się do zwolnień pracowników zatrudnianych w weekendowym czasie pracy. Mogą oni się okazać już niepotrzebni.

Czy na wprowadzeniu możliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę w wolną sobotę mogą zyskać obydwie strony stosunku pracy?


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • pracownik to nie jest niewolnik(2014-10-21 09:15) Zgłoś naruszenie 00

  Sześciodniowy tydzień pracy jest skrajnie niekorzystny dla pracowników. Dla pracowników, bo zwiększa koszty. Pracownik dojeżdżający do pracy przez 6 dni ma większe koszty niż ten który pracuje 5 dni. Mniej czasu pracownik może poświęcić rodzinie, co w dobie demograficznego kataklizmu naszego kraju ma znaczenie niebagatelne. 1-dniowy wypoczynek jest niewystarczający, szczególnie, jeśli eksploatacja ma trwać do 68 roku życia. Dodatkowo będzie motywem dla młodych do emigracji do państw, w których takie rozwiązania rodem z XIX wiecznego kapitalizmu, nie są stosowane.

  Odpowiedz
 • We Francji rozważaja tydzień 4 dniowy....(2014-10-21 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  Poza tym jak pisała Rzeczpospolita po 50tce wiekszość jest już na emkach...

  A w Bulandzie pracuj aż zdechniesz jak pies... Myślę że wprowadzenie tego kuriozum spowoduje, że wszyscy stąd wyemigrują ...zostaną Politykierzy ...

  Odpowiedz
 • pracownik(2014-10-21 10:06) Zgłoś naruszenie 00

  Popieram powyższy post.

  Odpowiedz
 • Kretyński tytuł(2014-10-22 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  Tytuł idiotyczny, "zajawka" artykułu podobnie - nie ma to nic wspólnego z założeniami ustawy. Natomiast świetnie wywołuje emocje, co pokazują powyższe (i być może późniejsze poniższe) komentarze.
  Dla komentujących - proponuję najpierw zapoznać się z projektem ustawy i dopiero później się wypowiadać.
  Albo czytać ze zrozumieniem, bo poza sugerującym głupotę tytułem, artykuł z grubsza przedstawia to, o co chodzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane