statystyki

Czy zniknie pięciodniowy tydzień pracy

autor: Tomasz Zalewski21.10.2014, 07:41; Aktualizacja: 30.10.2014, 12:04
Czy przepisy o czasie pracy będą dobrze chronić zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy?

Czy przepisy o czasie pracy będą dobrze chronić zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy?źródło: ShutterStock

Czy poselski projekt nowelizacji kodeksu, który przewiduje zmianę zasad rekompensowania pracy w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, grozi tym, że będziemy musieli przychodzić do firmy przez sześć dni?

Czy poselski projekt nowelizacji kodeksu, który przewiduje zmianę zasad rekompensowania pracy w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, grozi tym, że będziemy musieli przychodzić do firmy przez sześć dni?

Nie

Nie ma takiego zagrożenia. Obecnie pracownicy nie wykonują swoich obowiązków przez sześć dni w tygodniu, a przecież praca jest dopuszczona zarówno w sobotę, jak i w niedziele i święta. Celem projektu jest tylko wyrównanie sytuacji prawnej zatrudnionych pod względem sposobu zrekompensowania im wykonywania dodatkowych zadań, np. w sobotę. Należy wypełnić istniejącą lukę prawną i umożliwić – podobnie jak to jest z innymi dniami wolnymi od pracy – wypłatę wynagrodzenia za czas spędzony w firmie. Przyjęcie proponowanego rozwiązania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, którzy przez uniemożliwienie im wyboru sposobu rekompensowania godzin przepracowanych w wolną sobotę są obecnie gorzej traktowani od osób wykonujących pracę w niedzielę.

Tak

Wprowadzona w 2001 r. zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy utrwaliła w wielu organizacjach nawyk szanowania niepisanego prawa pracowników do wolnego weekendu. Tymczasem nowelizacja grozi tym, że zatrudnieni będą teraz częściej zmuszani do stałej pracy przez sześć dni w tygodniu. Ponadto realny wydaje się scenariusz, że analizowane rozwiązanie legislacyjne przyczyni się do zwolnień pracowników zatrudnianych w weekendowym czasie pracy. Mogą oni się okazać już niepotrzebni.

Czy na wprowadzeniu możliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę w wolną sobotę mogą zyskać obydwie strony stosunku pracy?


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • pracownik to nie jest niewolnik(2014-10-21 09:15) Zgłoś naruszenie 00

  Sześciodniowy tydzień pracy jest skrajnie niekorzystny dla pracowników. Dla pracowników, bo zwiększa koszty. Pracownik dojeżdżający do pracy przez 6 dni ma większe koszty niż ten który pracuje 5 dni. Mniej czasu pracownik może poświęcić rodzinie, co w dobie demograficznego kataklizmu naszego kraju ma znaczenie niebagatelne. 1-dniowy wypoczynek jest niewystarczający, szczególnie, jeśli eksploatacja ma trwać do 68 roku życia. Dodatkowo będzie motywem dla młodych do emigracji do państw, w których takie rozwiązania rodem z XIX wiecznego kapitalizmu, nie są stosowane.

  Odpowiedz
 • We Francji rozważaja tydzień 4 dniowy....(2014-10-21 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  Poza tym jak pisała Rzeczpospolita po 50tce wiekszość jest już na emkach...

  A w Bulandzie pracuj aż zdechniesz jak pies... Myślę że wprowadzenie tego kuriozum spowoduje, że wszyscy stąd wyemigrują ...zostaną Politykierzy ...

  Odpowiedz
 • pracownik(2014-10-21 10:06) Zgłoś naruszenie 00

  Popieram powyższy post.

  Odpowiedz
 • Kretyński tytuł(2014-10-22 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  Tytuł idiotyczny, "zajawka" artykułu podobnie - nie ma to nic wspólnego z założeniami ustawy. Natomiast świetnie wywołuje emocje, co pokazują powyższe (i być może późniejsze poniższe) komentarze.
  Dla komentujących - proponuję najpierw zapoznać się z projektem ustawy i dopiero później się wypowiadać.
  Albo czytać ze zrozumieniem, bo poza sugerującym głupotę tytułem, artykuł z grubsza przedstawia to, o co chodzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane