Czeka nas wielka demobilizacja armii: Ponad 30 tys. żołnierzy odejdzie z wojska

autor: Artur Radwan16.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:04
W armii zawodowej nie ma stałej pracy dla żołnierzy, którzy służą w korpusie szeregowych.

W armii zawodowej nie ma stałej pracy dla żołnierzy, którzy służą w korpusie szeregowych.źródło: ShutterStock

34,6 tys. żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016–2022. Nie będzie łatwo ich zastąpić. Możliwość awansu dla kontraktowych żołnierzy jest bowiem tylko teoretyczna. Resort obrony nie zamierza wydłużać im czasu służby powyżej 12 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (110)

  • ja o tym wiem(2014-09-18 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    oficer: większość służących w tym korpusie tj 80 procent nie nadaje się nawet do korpusu szeregowych i wiem jak te 80 procent dostala się do armii... tata wujek itp. itd. szeregowi może nie w większości bo jest ich w wp najwięcej gdyby przejeli stanowiska tych 80 procent powiedzmy oficerow armia wygladalaby zupełnie inaczej (lepiej)

    Odpowiedz
  • mon syf(2014-09-18 22:04) Zgłoś naruszenie 00

    Pan oficer lepiej nich nie bluzni mowiac o zdobywaniu wyksztalcenia, malo jest st. Szer. z mgr?? U mnie nawet mamy mgr po prawie, awf, itp oczywiscie sa awanse ale dla rodziny i kobiet ktore "wyskacza" awans. Ale fakt lepiej inwestowac miliony w ludzi a pozniej ich wywalac, osoby po irakach afganach bosni, libanie z kredytami i rodzinami wywalani sa na bruk. A co taka osoba ma powiedziec szukajac nowej pracy, ze jest operatorem lub strzelcem wyborowym i weteranem 6 misji? Napewno w urzedach pracy poszukuja snajperow i osob z uprawnieniami na rosomaki hmwv ...

    Odpowiedz
  • SZEREGOWY(2014-09-18 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    Na podoficerke zwykły szeregowy może iść po 5 latach służby ale jak tu się nie wkur.. ić jak synek oficera tzw "dzbana "w wojsku po służbie 3 miesięcznej idzie na kaprala a nie ma pojęcia nic o wojsku i on ma dowodzić żołnierzami którzy byli w Iraku czy Afganistanie to jest śmiech na sali. Dzbany powinny już dawno odejść staluchy myślą że mają poważanie hahahaha rozejrzyjcie się dookoła śmiech na sali. Trzonem wojska są szeregowi i podoficerowie a nie DZBANY

    Odpowiedz
  • Soldier(2014-09-18 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    Sorry A kto tutaj mówi o najlepszych. Jest wiadome, że zostają same PLECAKI!!! przeważnie są to cioty które mają poukładane w rodzinie. Można być najlepszym i co z tego jak nie ma pchnięcia A te NSRy to już wogóle 90% Plecaki nieudaczniki.

    Odpowiedz
  • ben(2014-09-18 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    cudowna wypowiedz gen. Romana Polko,że Trzonem armii są szeregowi i podoficerowie, a nie pękające sztaby i dowództwa tych trzeba pozwalniać.

    Odpowiedz
  • EOT(2014-09-26 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    taką piękną stronę Internetową ma WKU Radom wow, wow

    Odpowiedz
  • kontraktowy szeregowy(2014-09-28 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    A co do L4 szeregowych, jakie mamy miec zaangażowanie, motywację i chęci do pracy jak po 12 latach do CYWILA!!!
    Więc nie ma się co dziwic jak zamiast marchewki jest tylko KIJ!!!

    Odpowiedz
  • Tygrys(2014-09-26 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    Już wcześniej w postach pisałem jak w Bydgoszczy kierowcy którzy wozili generałów zostali podoficerami w ciągu trzech dni,a co niektórzy mieli po 3 lata służby.
    W wojsku jest jak z naszym rządem,kolesiostwo!
    Tyle lat tam zmarnowałem że nic mnie już chyba nie zdziwi.
    Czemu w telewizji tego nie nagłaśniają,też są kukiełkami rządu?!

    Odpowiedz
  • Sokar(2014-09-22 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Kto wymyślił 12 letnie kontrakty?
    Wymyśliła je PO. A dokładniej minister Klich i jego banda.
    A generałowie stwierdzili że żołnierze po 12 latach są wyekspaatowani. Ciekawe czy panowie generalowie po 20 latach siedząc i pierdząc w stolek nie sa wyekspaatowani.
    A ile kosztuje wyszkolenie pojedynczego zolnierza?
    Niech ktos sprawdzi. Za to marnotrawienie pieniedzy podatnikow PO powinno zaplacic glowami.

    Odpowiedz
  • Poldek(2015-01-07 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do pana,,k" jeśli uważasz że najbardziej chorowita grupa żołnierzy to chyba masz coś z głową. Wydaje mi się że jesteś jakimś dupowłazem o dwóch belkach i skaczesz do szer jak do bydła tak więc Cię traktują jak zasługujesz. Moim zdaniem nie umiesz z tymi ludźmi rozmawiać i nie wiesz do końca co jest tam grane. Szer też ma rodzinę dzieci różne przypadki i nie jesteś w stanie go zblokować.

    Odpowiedz
  • znam to towarzystwo(2014-09-22 21:06) Zgłoś naruszenie 01

    Wystarczy przez 12 lat spania i nic nie robienia lompy do roboty... bylem tam to odszedlem patologia i nieroby inaczej wyobrazalem sobie armie ... zero obowiazkow mysla tylko jak zjesc i w karty grać

    Odpowiedz
  • blady(2016-01-20 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    to był najgorszy okres Polski te 8 lat żadów PO złodzieje nie martwcie się PIS naprawi i będzie oki poz. blady

    Odpowiedz
  • ala(2015-08-19 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    A moze zmienić panow z MON,inni będą inaczej myśleć!
    Świeża krew i inne życie!

    Odpowiedz
  • Gienek(2015-05-05 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędasy PO-PSL-PiS-SLD z ministerstw i urzędów. Oraz sejmu , zastąpią niedługo tych kontraktowych. Bo zostaną zwolnieni na kuroniówkę z urzędów. Bo jest ich o kilkaset tysięcy za dużo. Oby do jesieni.

    Odpowiedz
  • pln(2015-11-15 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Mają 36 tys. doświadczonych i wyszkolonych żołnierzy a chcą puścić ich z kwitkiem żeby w ich miejsce przysłać 36 tys. zielonych cywilów. :) a po co ? żeby nie musieć płacić emerytur... złodziejski kraj nie szanujący nawet ludzi gotowych dla niego ginąć... masakra...

    Odpowiedz
  • lis(2015-02-28 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    w tym roku trzeba nakazac przyjazdu z warszawy na wf i skontrolowac oficerów podoficerów i przekonamy sie jakimi zołnierzamy jak niezda 12 lat i cywil

    Odpowiedz
  • Cezar(2015-02-05 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chciałem tylko dodać i mam nadzieję że nie powtarzam się iż polepszyli nam jeszcze widełkami. każdy zadowolony bo będzie można awansować w korpusach, tylko nie powiedzieli że na jednostki będą szły limity które są śmieszne. Już teraz zaczynają się kastingi na te awanse ;D. dodam jeszcze, że widełki w korpusie młodszych podoficerów obejmują 3 stopnie kapral, st. kapral i plutonowy trzy lata na jednym stopniu daje 9 lat. powodzenia życzę sobie i szeregowym w obejmowaniu pierwszych stopni podoficerskich. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • ,(2015-02-07 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie mozna awansowac jak w innych sluzbach ,

    Odpowiedz