statystyki

Rząd wbrew ZUS za szybkim oskładkowaniem zleceń

autor: Michał Kuc29.08.2014, 00:00; Aktualizacja: 29.08.2014, 09:09
Przedsiębiorcy obawiają się, że nieustępliwość rządu może ich drogo kosztować.

Przedsiębiorcy obawiają się, że nieustępliwość rządu może ich drogo kosztować.źródło: ShutterStock

Sześć miesięcy to dla nas najkrótszy bezpieczny okres przejściowy na wejście w życie nowych przepisów – przekonywała wczoraj na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw rynku pracy Elżbieta Łozińska, wicedyrektor departamentu legislacyjno-prawnego ZUS.

W ten sposób odniosła się do sugestii Ministerstwa Finansów, że nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) powinna zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Trudno się dziwić opinii resortu. Rozszerzenie obowiązku składkowego na zbieg umów-zleceń (do wysokości minimalnego wynagrodzenia) oraz włączenie do systemu ZUS przychodów członków rad nadzorczych ma zasilić budżet państwa w przyszłym roku kwotą 650 mln zł. Jednak zbytni pośpiech nie jest wskazany. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie orzekał, że każda ustawa musi zapewnić jej adresatom określony czas na przystosowanie się do zmian.

A tu jest on niezbędny dla obu stron umowy i samego ZUS. Ci pierwsi potrzebują go, aby dokończyć zlecenia na starych zasadach i uwzględnić koszt wyższej składki w nowych umowach. Organ rentowy musi z kolei dostosować system informatyczny do zmienionych przepisów, a to wymaga rozpisania przetargu. Dodatkowo – jak wskazała Elżbieta Łozińska – sprawę może utrudnić konieczność dokonania w tym samym czasie zmian w sposobie waloryzacji emerytur.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane