ZUS szuka pieniędzy. Przedsiębiorcy zapłacą składki od wszystkiego

autor: Bożena Wiktorowska11.08.2014, 07:24; Aktualizacja: 11.08.2014, 09:08
praca, pracownik, zebranie

Pracodawcy alarmują. Kontrolerzy ZUS prześwietlają firmy, szukając za wszelką cenę nieprawidłowości w sposobie ustalania wysokości podstawy wymiaru. Dochodzi do sytuacji paradoksalnych.źródło: ShutterStock

Mający 50 mld zł deficytu ZUS szuka pieniędzy w firmach. Na celowniku znalazły się fundusze świadczeń socjalnych, delegacje i zarobki zarządów

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • Real(2014-10-22 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Uważajcie na kontrolerów zus. nie udzielajcie odpowiedzi od razu. Niech wystosują pytanie i odpowiadajcie po sprawdzeniu doumentacji.

    Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2014-08-20 01:59) Zgłoś naruszenie 00

    Składki emerytalne powinni płacić wszyscy, także pracujący na umowach o dzieło i zlecenia. Skończyć powinno się z wszelkimi przywilejami. Wtedy pieniędzy w ZUS nie będzie brakować i nie będzie potrzeby pracy do 67 roku życia.

    Odpowiedz
  • KONTROLOWAĆ ZŁODZIEI(2014-08-17 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    PRACA W BUDOWLANCE POLSKIEJ TO DNO . PRACA ZA 3 EURO / h PO 10/12 /h i ZUS 1680zł SMRÓD ,BRUD I WYPADKI A INSPEKCJA PRACY TO KABARET !!! TRZY UMYWALKI NA 60 OSOBOWĄ ZAŁOGĘ !!! TYLKO ZAGRANICA BO TE NASZE PSEUDO PRACODAWCY TO SZUJE I ZŁODZIEJE !!! KONTROLOWAĆ ZŁODZIEI

    Odpowiedz
  • Atek(2014-08-17 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda że u siebie nie poszukają oszczędności na załatanie tej dziury. Zupełnie jak sami politycy. Oszczędzamy, ale WY a nie MY.

    Odpowiedz
  • ZUS(2014-08-16 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze na pohybel Mordeczce z lewatywy !

    Odpowiedz
  • viatrak(2014-08-13 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ZUS już sprawdził podstawy i wypłaty z ZFŚS posłom RP?

    Odpowiedz
  • Janka(2014-08-12 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS powinien brać przykład z innych funduszy emerytalnych (np. niemieckich czy amerykańskich) i inwestować w nieruchomościach. Stopa zwrotu to ok. 6 do 9%

    Odpowiedz
  • Krzynio(2014-08-12 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Z drugiej strony jak nie będzie takiego bata na nieuczciwych pracodawców to niedługo nie tylko śmieciówki ale będziemy pracować z bony na obiady i miejsce w baraku.

    Odpowiedz
  • dasd(2014-08-12 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    czemu od siebie nie zaczna? Nic tylko zamykac firme w PL i otwirerac w DE.

    Odpowiedz
  • zuśiosz(2014-08-11 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Do czego to podobne aby można było czerpać dochody z pracy bez ich oskładkowania. A kto potem będzie płacić tym delikwentom emerytury i z czego, skoro ich dochody nie były oskładkowane ?

    Odpowiedz
  • Ja ja(2014-08-11 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Muszę wziąć kredyt aby zapłacić składkę ZUS z jednoosobowej działalności gospodarczej, bo nie mam dochodu i pracy...

    Odpowiedz
  • welweton(2014-08-11 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    kabareton

    Odpowiedz
  • król Salomon(2014-08-11 17:25) Zgłoś naruszenie 00

    Budżet stale pożycza, głównie na sowite pensje i nagrody oraz emerytury, dla aparatu władzy, ucisku, swoich ulubieńców władzy i także na wypłaty świadczeń z ZUS, a dług rośnie, rośnie http://www.zegardlugu.pl/
    Uwaga do takich szczęśliwców, jak pan Kieroiwca81, z postu nr 27: jeżeli musisz pracować z dobrymi wypłatami pensji, jako dietami-" nieoZUSowanymi" emerytalnie, jakby pod stołem, a pracodawca płci Twoje składki tylko od najniższego wynagrodzenia, to masz dwa wyjścia; 1. Płacić sobie samemu dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, jakieś IKE, czy na inne fundusze emerytalne, może nawet w PZU, albo odkładać w solidnych bankach, na długoletnie lokaty, swoje składki emerytalne, dobrowolnie. To drugie wyjście jest chyba lepsze, jeżeli żona, dzieci- nie ograbią Cię z tych składek w bankach...2. Zmienić pracę, ma taką, gdzie cala pensja jest oZUS-owana... Albo z desperacji zawiadomić anonimowo -Prokuratora, ZUS, Inspekcję Pracy, o ewentualnych nielegalnych obejściach przez pracodawcę- przepisów płacowych, emerytalnych itp.

    Odpowiedz
  • król Salomon(2014-08-11 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    <Mający 50 mld zł deficytu ZUS szuka pieniędzy> Poszukajcie tych brakujących miliardów - w zawyżonych politycznie pensjach i emeryturach wypłacanych od 1944 r. z budżetu państwa, w tym ze składek emerytalnych polskiego pracusia, zawłaszczanych, po stalinowsku, od 1944 r. przez tenże budżet państwa..
    Jakoś nikt z rządu, z mediów prorządowych tzw. "głównego ścieku" - nie martwi się tym, że zabraknie pieniędzy - na bieżące, nagrody i premie, pensje, emerytury dla posłów, ministrów, ulubieńców władzy z mundurówki, prokuratorów, sędziów itd. Zawsze brakuje tylko na wypłaty dla tych, co przekazywali swoje składki emerytalne i rentowe do budżetu państwa, poprzez rachunki bankowe, prowadzone pod szyldem ZUS, dla wirtualnych kont emerytalnych... W ZUS nigdy nie było i nie ma i nie będzie żadnych pieniędzy, a więc i nie ma deficytu! ZUS to tylko "Zbiór Obietnic Emerytalnych Państwa Polskiego" - jak od lat ogłasza prof. Balcerowicz, i tylko tyle. To tylko księgowy, prowadzący wirtualne konta emerytalne, zapisy księgowe obietnicy emerytalnej dla naiwnych Polaków. Ile brakuje, z bieżących składek, na bieżące świadczenia -to tyle dostaje od budżet państwa. A budżet państwa, od 1944 r. wchłania wszelkie składki emerytalne i rentowe, oprócz podatków. Dlatego ZUS nigdy nie bilansuje tak naprawdę swoich wydatków i przychodów, bo to saldo, i przychody z ZUS-owskich składek minus dotacje do ZUS-owskich wypłat, prowadzi budżety państwa. Budżet (Minister Finansów) z reguły pożycza na dotacje do ZUS i KRUS, oraz na wypłaty sowitych, zawyżonych politycznie emerytur i pensji, premii, nagród, wyposażenia pałaców rządowych i ZUS-owskich + wypłaty ekstra odszkodowań- np. z wypadków jak Smoleńsk, generalska Casa, wojenki -Irak, Afganistan itp. itd. .dla mundurówki, budżetówki, górnicze, renty specjalne, rządowe,.. Pożycza oczywiście na konto wzrostu długu wewnętrznego, od następnych pokoleń Polaków. Wystawia obligacje skarbowe do wykupu za naście lat, pożycza od banków komercyjnych, od NBP -powiększając tzw. dług wewnętrzny. Kalkulator tego zadłużenia non stop wyświetla kwotę długu publicznego, na jednym z budynków w Stolicy, z woli prof. Balcerowicza..

    Odpowiedz
  • acdc(2014-08-11 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nic i nigdy nie mówi się o KRUSie

    Odpowiedz
  • Wojtek Bochnak(2014-08-11 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie to szczęście mnie spotkało, że nawet u nich nie figuruję. Nie kolaboruję z przestępcami i bankrutami.
    Nie zalegam też w Skarbowym. Mam na to kwity. Wszystkim uwikłanym - współczuję.

    Odpowiedz
  • baca(2014-08-11 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    najgorzej z płaceniem składek jest w samym ZUS i różnego rodzaju urzędach, ktore zatrudniają tysiące ludzi na umowy śmieciowe,,,ale siebie ZUS nie skontroluje

    Odpowiedz
  • kierowca 81(2014-08-11 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Zarabiam jako kierowca 5.300 zł a firma odprowadza ZUS tylko od minimalnej płacy reszta to diety. Pracuję bo dobrze zarabiam ale nie będę miał kiedyś emerytury nawet na minimalne przeżycie.

    Odpowiedz
  • filologini(2014-08-11 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    18: emeryt - a co to się stało z moimi wcale nie niskimi składkami, które płacę od 30 lat, że być może nie dostanę nic albo jakieś idiotyczne 600 PLN? wyparowało? ZUS jest narzędziem w rękach politycznych złodziei

    Odpowiedz
  • majo(2014-08-11 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    masakra to jest z tymi umowami o prace, ludziom sie miesza w glowach jakimis srednimi płacami, minimalnymi pensjami i 90% nie wie ze sa jakies skladki jeszcze. Powinni wszyscy dostawać brutto i niech sobie sami placa (albo nie). Tylko wtedy *********** na zus byloby wiecej. i bardzo dobrze, może więcej ludzi by się zainteresowało, co sie dzieje z ich pieniędzmy.

    Odpowiedz