Jakie umowy regulują w Polsce stosunek pracy?

autor: Agnieszka Brzostek14.07.2014, 07:00; Aktualizacja: 09.11.2018, 10:45
Umowa o pracę

Umowa o pracęźródło: ShutterStock

Zasady zawierania umów o pracę, do których zalicza się: umowę o pracę na czas nieokreślony i określony, umowę na okres próbny, umowę na czas wykonania określonej pracy oraz umowę na zastępstwo reguluje Kodeks pracy. Z kolei przepisy dotyczące umowy zlecenia i umowy o dzieło można znaleźć w Kodeksie cywilnym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Prawnik-amator(2017-01-14 00:00) Zgłoś naruszenie 20

    Portal prawniczy, a wprowadza czytelników w błąd, sam sobie przy tym zaprzeczając. Z jednej strony słusznie twierdzi, że umowa-zlecenie nie jest tym samym, co umowa o pracę i że nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu Pracy, lecz Kodeksu Cywilnego. Z drugiej strony - przedsiębiorcę zatrudniającego na podstawie takiej umowy błędnie nazywa "pracodawcą", a osobę przyjmującą takie zlecenie - "pracownikiem". Otóż czuję się zmuszony poinformować - dla wiadomości Szanownej Redakcji oraz innych, nieświadomych z wieloletniego robienia w przysłowiowe bambuko osób - że w polskim prawodawstwie nie istnieje coś takiego, jak zatrudnienie na umowę-zlecenie czy jakąkolwiek inną umowę cywilnoprawną. Mówi o tym art. 22 Kodeksu Pracy. W polskim prawodawstwie przyjęło się też, że osobę dającą zlecenie nazywa się "zleceniodawcą", a osobę przyjmującą zlecenie - "zleceniobiorcą". Art. 22 Kodeksu Pracy wyraźnie mówi, w jakich warunkach zachodzi stosunek pracy. Mówi też o tym, kiedy umowa staje się z automatu umową o pracę, bez względu na nazewnictwo jej zawarcia. W polskim Kodeksie Pracy występują również takie określenia, jak pracownik czy pracodawca, ze wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami dla obu stron. Przepisy zanotowane w art. 22 Kodeksu Pracy wyraźnie też mówią, że - cytuję - "Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1" - koniec cytatu. A to oznacza, że wspomniane w artykule wykonywanie zadań związanych z ochroną obiektu czy też obsługą informatyczną firmy, nie mogą być uznane za wykonywanie zlecenia, ponieważ prace te są wykonywane z zachowaniem warunków określonych w § 1, czyli - cytuję: "na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę" - koniec cytatu. Warto zwrócić też uwagę na to, co sam Kodeks Cywilny mówi o umowach zawartych z pominięciem obowiązującego prawa, o czym wyraźnie wspomniano w art. 58 Kodeksu Cywilnego. Przepis ten mówi o tym, że "czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu ominięcie ustawy, jest nieważna". A ponieważ co najmniej 90 procent "pracodawców" w Polsce, przynajmniej do niedawna, stosowała umowy cywilnoprawne w celu obniżenia kosztów zatrudnienia, wynikających z Kodeksu Pracy, tym samym można uznać, że ich działanie było łamaniem obowiązującego w naszym kraju prawa pracy i nie tylko.

    Odpowiedz
  • Mikro(2014-11-04 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    a umowy o pracę tymczasowe??? tez istnieją w Polsce tzw. outsourcing, o tym to już nie napisze

    Odpowiedz
  • Michał(2014-07-15 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    "z praktyki sądowniczej wynika, że podpisanie umowy dłuższej niż na 5 lat jest traktowane jak podpisanie umowy o pracę na czas nieokreślony."

    -Nie jest tak tak traktowane. W Polsce nie mamy prawa precedensowego i każda dłuższa umów na czas określony musi być odrębnie analizowana. I jedynie sąd pracy może nakazać jej przekształcenie w umowę na czas nieokreślony.

    "wygasa po upływie okresu jej obowiązywania"

    -Nie wygasa, tylko się rozwiązuje z mocy prawa wraz z nadejściem terminu na jaki była zawarta. Wygaśniecie umowy to odrębna instytucja prawa pracy.

    "pracodawca i pracownik mogą wypowiedzieć bez podawania powodów swojej decyzji."

    -Pracownik nigdy nie musi podawać powodów wypowiedzenia umowy o pracę.

    "Umowa wygasa w momencie wykonania zadania"

    -Nie wygasa, tylko się rozwiązuje. Chryste...

    "26 dni dla pracownika ze stażem pracy powyżej 10 lat"

    -Nie powyżej a co najmniej. Istotna różnica.

    Już nawet mi się nie chce czytać dalej. Kolejny artykuł z rażącymi błędami. Jakby one były nawet ortograficzne to bym się nie czepiał. Ale to sa błędy prawne, które mogą wpłynąć na złe rozpoznanie pracownika. Potem taki pracownik pójdzie do sądu, bo przeczyta taki artykuł i przegra, ponosząc dodatkowo na wniosek pozwanego koszty sądowe.
    Gdzie jest korekta?! Juz drugi taki artykuł Pani Brzostek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane