Wypowiedzenie umowy o pracę bezprawne, ale skuteczne

autor: Mariusz Stępień30.06.2014, 11:29; Aktualizacja: 30.06.2014, 11:30
Kodeks pracy pozwala na wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony tylko wyjątkowo.

Kodeks pracy pozwala na wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony tylko wyjątkowo.źródło: ShutterStock

Brak w umowie na czas określony klauzuli umożliwiającej jej wypowiedzenie nie gwarantuje stabilizacji zatrudnienia. Taki kontrakt też da się skutecznie rozwiązać

Kodeks pracy pozwala na wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony tylko wyjątkowo. Aby kontrakt taki mógł być wypowiedziany zgodnie z prawem, musi być zawarty na ponad 6 miesięcy, a w jego treści powinna znaleźć się klauzula przewidująca wcześniejsze rozwiązanie umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Praktyka pokazuje jednak, że mimo niespełnienia tych warunków przedsiębiorcy i pracownicy korzystają z tego trybu rozwiązania umowy terminowej. Zresztą kolejne orzeczenia Sądu Najwyższego trochę im to ułatwiały. Ale do czasu.

Decyzja później

Strony, które zapomniały o wprowadzeniu stosownej klauzuli do umowy o pracę, nie były i nie są na straconej pozycji. Już w 1994 r., w uchwale z 14 czerwca (sygn. akt I PZP 26/94, OSNP 1994/8/126) SN przesądził, że takiego zastrzeżenia strony mogą dokonać nie tylko przy zawieraniu, ale także w czasie trwania umowy. Potwierdził to SN także w wyroku z 10 czerwca 2010 r. (sygn. akt I PK 52/10, niepubl.). Co więcej, zastrzeżenie takie może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny (wyrok SN z 4 lipca 2001 r., sygn. akt I PKN 527/00, OSNP/2003/ 10/249).

Istotne jest też, że nawet brak klauzuli w umowie nie uniemożliwia jej skutecznego wypowiedzenia. Tego rodzaju rozwiązanie kontraktu, choć niezgodne z prawem, jest bowiem ważne. Zasada skuteczności jednostronnych czynności rozwiązujących stosunek pracy uznawana jest w orzecznictwie SN za jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Wzruszenie takiej czynności jest możliwe wyłącznie na drodze sądowej. Bez jej zaskarżenia także wadliwe wypowiedzenie doprowadza do skutecznego rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane