statystyki

Kary finansowe dla urzędników to wciąż fikcja

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz30.06.2014, 07:34; Aktualizacja: 30.06.2014, 08:19

Wraca temat martwych przepisów ustawy z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz.U. nr 32 poz. 173). Choć obowiązują od trzech lat, to do tej pory prokuratorzy nie prowadzili jeszcze ani jednego postępowania w tej sprawie.

Potwierdził to prokurator generalny Andrzej Seremet, odpowiadając 23 czerwca na pytania rzecznika praw obywatelskich w tej sprawie. Prof. Irena Lipowicz chciała ustalić skuteczność tych regulacji i ocenić, czy zasadne jest dalsze ich funkcjonowanie w obecnym kształcie. DGP pisał o problemie już w marcu.

Ustawa określa zasady odpowiedzialności urzędników za rażące naruszenie prawa. Przewiduje, że w ciągu 14 dni od wypłaty odszkodowania poszkodowanemu obywatelowi lub firmie kierownik urzędu ma prawo złożyć do prokuratora okręgowego wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie funkcjonariusza publicznego, który zawinił. Gdy śledczy uzna, że zachodzą przesłanki do wytoczenia powództwa o odszkodowanie przeciw urzędnikowi, to najpierw wzywa go do dobrowolnej zapłaty. Wyznacza mu w tym celu termin nie krótszy niż 7 dni, a dopiero po jego bezskutecznym upływie wytacza powództwo.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • EWA(2014-07-03 11:51) Zgłoś naruszenie 00

  rzad zaden - jak do tej pory - nie ukaral zadnego urzedasa !!! SKANDAL! ale lapa lape myje i przestepczosc rosnie!
  a prokuratorzy wogole umazali sprawy jak wiedzieli od poszkodowanych, ze korupcja albo wogole za kims urzedas stoi!!!
  w Polsce rzecz nieosiagalna - po wojnie i teraz nadal - SWIETE KROWY - to urzednicy - ktorzy czesto maja wiecej przestepstw i szkodliwosci dla panstwa - niz niejeden przez niektorych z urzedasow osadzony!!! fikcja prawna kwitnie!

  Odpowiedz
 • Vesemir(2014-06-30 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  To, że te przepisy będą martwe było wiadomo jeszcze zanim ustawa trafiła do podpisu przez Prezydenta. Typowy akt zrobiony pod publike, aby gawiedź mogła odnieść wrażneie, że rząd jest groźny i dyscyplinuje "urzedasów". Prawda jest jednak inna i dużo bardziej ponura: selekcja negatwyna w urzędach, na stanowiskach merytorycznych jest tak duża, że nie ma kim robić. Groźba realnej odpowiedzialności finansowej spowoduje całkowity rozkład struktur państwa, bo urzednik zrobi wszystko aby sprawy nie załatwić, z czego rząd doskonale zdaje sobie sprawę. Aby wprowadzić taką odpowiedzialność trzeba mieć jeszcze osoby, które podjemą się rpacy z takim ryzykiem. Aby zaś podjęły taka pracę, trzeba im godziwie zapłacić, a nie ma z czego no i przecież gawiedź by się rozjuszyła.

  Odpowiedz
 • wieloletni podatnik(2014-06-30 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  a może tak by wystarczyło tylko uprościć prawo podatkowe? Wszelkie niejasności w przepisach interpretować na korzyść podatnika? Aż by się chciało wtedy prowadzić działalność gospodarczą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane