statystyki

Rząd zaproponował 1750 zł płacy minimalnej

autor: Tomasz Zalewski11.06.2014, 07:35; Aktualizacja: 11.06.2014, 08:32
Dla małych firm z biednych regionów może to być trudne do udźwignięcia

Dla małych firm z biednych regionów może to być trudne do udźwignięciaźródło: ShutterStock

Zgodnie z przewidywaniami Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę w 2015 r., o którą wnioskował minister pracy

Rząd zaproponuje komisji trójstronnej, aby najniższa płaca w 2015 r. wynosiła 1750 zł. Wzrośnie ona o 4,2 proc. w porównaniu z rokiem obecnym. Zgodnie z propozycją rządową kwota minimalnego wynagrodzenia stanowić ma 44,1 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2015 r. Związki zawodowe od lat postulują, by było to 50 proc.

Propozycja przyjęta przez rząd o 19 zł przekracza gwarantowaną przez ustawę skalę podwyżki płacy minimalnej. Zatem w przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie o 70 zł.

Zdaniem związkowców propozycja idzie w dobrym kierunku, ale w pełni ich nie zadowala, ponieważ OPZZ, „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych domagały się, by w przyszłym roku minimum płacowe wyniosło 1797 zł.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane