statystyki

Krótszy czas pracy będzie niezależny od zaświadczenia wydanego przez lekarza

autor: Michalina Topolewska09.06.2014, 07:50; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:26
Czas pracy

Czas pracyźródło: ShutterStock

Osoby z umiarkowanym i znacznym uszczerbkiem na zdrowiu odzyskają szczególne uprawnienia związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Ich przywrócenie zakłada nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 121, poz. 721 ze zm.). Zmienia ona brzmienie art. 15, który obecnie wskazuje, że pracownicy zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pracują przez 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Natomiast jeśli chcą pracować krócej, muszą przedstawić pracodawcy stosowne zaświadczenie lekarskie.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • mi(2014-06-09 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy wreszcie bedzie weryfikacja wszystkich z orzeczeniami I i II gr.na stałe. W tej grupie pracujacych jest najwiecej zdrowych osób. I niech z tej grupy nikt sie nie oburza . Zatrudniam od wejscia w życie takiej ustawy , to widzę jak pracują , po prostu ,jak zdrowi, czyli normalnie. Prawdziwie chorzy nie daja rady. A najwięcej mnie wkurza jak chcą wyegzekwować 7 godz. pracy i 10 dodatkowych dni urlopu. Szkak mnie trafia , bo pokrzywdzeni są własnie niby ci zdrowi . To oni dzisiaj mają najgorzej wsród pracujacych , bo kazdą złotówkę sami muszą sobie wypracować i dokladać do tych na niby chorych.
  Sam widzę jak rząd własnie krzywdzi tych zdrowych. Znaczna grupa z tych pseudo chorych korzysta z czego sie da , same ulgi znizki , jazda komunikacją za darmo itd. nie należnie. To jest niezbity fakt , anie dzialanie przeciw prawdziwie chorym.

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2014-06-09 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  Do MI ____ Poczytaj sobie przepisy, bo jakoś nie widzę w nich uprawnienia w postaci przejazdów komunikacją za darmo. Może jest tak w twoim mieście, co jednak wątpię. Co do osób niepełnosprawnych, to są to tylko osoby NIEPEŁNOSPRAWNE, a a nie chorzy w stopniu powodującym niezdolność do pracy. Pracują, bo mogą, a może nawet pracują lepiej, są bardziej oddani pracy, niż ci zupełnie zdrowi. Może dlatego ich zatrudniasz. Chłopie, chyba nie widzisz tu żadnej różnicy miedzy osobą niepełnosprawną, a niezdolną do pracy. Co do egzekwowania prawa i tego, jak wkurzają cię niepełnosprawni, to może odpowiedz sobie na pytanie: czy przestrzegasz prawo, czy nie, a jak nie, to może już nie zatrudniaj ludzi, którzy cię wkurzają. Chyba, ze jednak dostajesz na nich z PFRON kasę i dlatego ich zatrudniasz.

  Odpowiedz
 • mi(2014-06-09 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  do prawnik -Szczecin. Chyba masz zamazany obraz i marną wiedzą , tez jestem prawnikiem a zarazem, pracodawcą i myslałem ,że zatrudnię naprawde chorych , aby im pomóc. To co widzę to otworzyło mi oczy . na produkcji mogą pracować osoby z calkowitą niezdolnoscia do pracy i samodzielnej egzystencji i z calkowitą niezdolnoscią do pracy ,na podstawie ustawy o rehabilitacji zawod. osób niepelnospr , ale tez podlegajacy pod k.p. W moim w duzym miescie wiekszym od Szczecina , mam duzy kontakt z innymi pracodawcami i też zatrudniają na produkcji z takimi orzeczeniami , nawet na tokarkach , frezarkach ,wiertarkach itd. . Faktem jest, że PFRON dofinansowuje , ale nie o to chodzi , takim ludziom lekarz medycyny pracy daje zdolnosc do pracy ( tak jak zdrowym) na takich i jeszcze trudniejszych stanowiskach. od 1996 zatrudniamy i coś na tem temat mogę powiedizeć. Kominikacja miejska dla takich jest za darmo w naszym miescie A co powiesz madry czlowieku na to , ze umnie domagają sie pracować 7 godz. (10 dni dodatk urlopu ) a zaraz po pracy i na urlopie tym idzie dalej na umowe zlecenie , które zleca sam PFRON. Czy wiesz o takim czymś , że PFRON ma praojekty i angazuje po godz pracy takie osoby . Jak nie wiesz to sobie zadzwon do nich. Jestem obiektywny , a ty widzocznie tego nie chcesz widzieć . lubisz matactwo , dlatego w Polsce jest jeden bajzel i jeden na drugim żeruje. A wisz o czym takim ,że PFRON fonansuje naukę nawet na 10 róznych fakultetach, dla tej samej osoby A czy wiesz że Mopry przyznaja wczasy bez pytania o dochód, jak nie wierzysz to tam zadzwoń, moze otworzą Ci się oczy. Nie nie przkrecaj faktów , bo co ty hajo teoretyk moze powiedzieć , własciewie nic .

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2014-06-09 09:25) Zgłoś naruszenie 00

  Ponownie do Mi z godz. 8.58. ____ Osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy oraz niezdolnością do samodzielnej egzystencji (art. 12 ust. 1 i 2 i ust. 5 ustawy FUS) nie uzyskają orzeczenia lek.med.pracy o braku przeciwwskazań do pracy na określonym jakimkolwiek stanowisku. Mylisz zapewne orzeczenie o niepełnosprawności z tamtejszą terminologią z orzeczeniem lek.orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Nadto, niezdolność do samodzielnej egzystencji, z uwagi na poprawę stanu zdrowia, gdy okresowa, a nie na całe życie, nie oznacza, że taki człowiek jest roślinką i nic już nie może i nie potrafi. _____ Proszę, podaj nazwę miasta , w którym rzekomo przejazdy są za darmo. W wolnej chwili poczytam sobie uchwałę Rady Miasta w tym temacie.
  ______ Co do przestrzegania prawa, trzeba je po prostu przestrzegać. Żadna filozofia. A co do tego, co pracownik robi po godzinach, to uważam, że to jest jego prywatna sprawa. I ma prawo dorobić sobie na zleceniu. Naprawdę nie ma się co nakręcać, pisząc farmazony o mataczeniu - rozumiesz szanowny internauto w ogóle znaczenie tego słowa? Te osobiste wycieczki pod moim adresem były zupełnie niepotrzebne i najzwyczajniej : niegrzeczne.

  Odpowiedz
 • mi(2014-06-09 09:32) Zgłoś naruszenie 00

  jeszcze do prawnik - Szczecin . Moze sobie przypomnisz , że to pracodawcy walczyli o to zeby wszyscy pracowali równo 8 godz. , bo widzieli ,że to nie tak jest jak myśleli o niepełnosprawnych, ze znaczniejsza grupa osób moze spokojnie te 8 godz pracować . To co sie wtedy stało to obłęd, wiekszość uruchamiała swoich znajomych lekarzy , dawali w łapę ,żeby takie zaswiadczenia dostarczyć. Muszę powidzieć ,że znalazło sie trochę takich co przyznali ,że są nie fer w stosunku tych "zdrowych". Jeśli zdrowo myslisz , to chyba w szkole uczyli Ciebie logicznego myslenia. Jesli ktoś jest całkowiecie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji - dawniejsza I gr , i całkowiecie niezdolny do pracy - dawniejsza II gr,to w ogóle nie powinien pracować , a nie jakaś zmyślona pod siebie ustawia wywraca wszystko do góry nogami. Jesli jeżdzisz na zachód to popytaj , jak tam brzmi orzecznictwo , takie idiotyzmu jak u nas nie ma. Tam stpień inwalidztwa jest okreslany w procentach .

  Odpowiedz
 • mi(2014-06-09 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  do prawnik -Szczecin . W Polsce na dzień dzisiejszy mamy dwa zespoły orzecznictwa. Jeden w Powiatowym Zespole , drugi ZUS . Zus wydaje orzeczenia jak wsponiałem wyzej .Na orzeczeniu nie umieszcza sie zadnej adnotacji o przeciwskazaniu do podjecia pracy jak kiedyś. Dopiero , gdy taki niepelnosprawny chcę podjac pracę , musi uzyskać zdlonosć do pracy wydaną przez lekarza medycyny pracy. On na podst. Ustawy o rehabilitacji zawodowej wydaje zdolnosc ,bardzo często na takie samo stanowisko , jak przed uzyskaniem orzeczenia. Nie jest to paranoja? Ja mam kontakty z lekzrami i sami mówią z ich punktu widzenia to kuriozum , ale co maja zrobić.
  I to jest bajzel i ustawa pod pewna grupe osób. Jesli sie obecnie robi to samo , co przed to chyba sam przyznasz , ze cos tu nie gra. To kazdy zdrowy niech idzie po to samo , wtedy też będzie miał podwójne dochody. Takie twoje rozumowanie to na niczym sie konczy, dlatego w kraju nigdy nie bedzie dobrze , bo przez to spoleczeństwo jest podzielone , na normalnych i cwaniaków.. Widocznie masz takie orzeczenia i pracujesz tak jak "zdrowy". Konstytucja nie zabrania nikomu pracy , ale bez przesady jaką silną grupę roszczeniową mają dzisiaj ci , którzy tych grup nie powinni mieć.

  Odpowiedz
 • kadrowa - też niepelnosprawna(2014-06-09 12:58) Zgłoś naruszenie 00

  Do prawnika - Szczecin

  Całkowicie popieram Twoją opinie. Z mojego prawie 40-letniego doświadczenia zawodowego i prawie 20-letniego bycia niepełnosprawną wynika, że prawo dot. orzecznictwa nie jest spójne, a droga niepełnosprawnych jest kręta i wyboista.
  A dyskusję z P.Mi zakończ. Brak mu klasy i znajomości prawa.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • masza(2014-06-09 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  Panie mi patrzy pan z punktu własnej kieszeni ile da się wyciągnąć z tego kaleki i oczywiście z Pefronu czyli ież z tego kaleki/oczywiście nie będę tłumaczył prawnikowi co to za fundusz PFRON / Prawo stanowi donald a jakieiprawo taka rzeczywistość

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2014-06-09 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  Do Mi, z godz. 9.32. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, ani nie ustosunkowałeś do uwag meriti. Z treści Twoich wypowiedzi wnoszę, że nie znasz obowiązujących przepisów, co stawia pod znakiem zapytania Twoje oświadczenie, iż jesteś prawnikiem. __ Dodatkowo komentując i wyjaśniając innym internautom, informuję, że pracownicy niepełnosprawni nie musieliby dorabiać na zleceniach, gdyby ich pensje były godziwe i wystarczały na w miarę normalne życie. Ta uwaga o niskich zarobkach dotyczy jednak praktycznie prawie całego społeczeństwa, z niewielkimi uwagami. ______ Wyjazdy na "zachód" pod kątem orzeczniczym byłby zabiegiem nieracjonalnym i zbędnym, gdyż w Polsce obowiązuje polskie, krajowe prawo, polski system prawa, a nie prawo jakiś obcych państw. Nadto, każde państwo ma własne instytucje i instrumenty wspierania niepełnosprawnym, wypracowane przez szereg lat na podstawie własnych doświadczeń oraz dostosowane do tamtejszych uwarunkowań społeczno gospodarczych. nie wszytko można przenieść na polski grunt. ____ Co do opowieści o dawaniu łapówek, nie będę tego komentował z tą tylko uwagą, że jeśli masz wiarygodną wiedzę w tym temacie, to wiesz też jakie stosowne organy powinny się tym zainteresować. _____ Na tym już kończymy , z mojej przynajmniej strony , dalsze rozmowy. Delikatnie zalecam mniej impulsywności, a zamiast niej lekturę ustawy z 27.08.1997r. Dz. U. 2011r. poz. 721, ze zm., i chociaż próbę zrozumienia ludzi niepełnosprawnych, abstrahując już od zrozumienia sensu zawartych w tym akcie regulacji. Gorąco pozdrawiam Wszystkich ze Szczecina.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane