statystyki

Płaca minimalna nie tylko dla etatowych pracowników

autor: Tomasz Zalewski06.06.2014, 07:15; Aktualizacja: 06.06.2014, 09:01
Sejm

Sejmźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Przewiduje on wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej m.in. za wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie kontraktów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy-zlecenia, umowy o współpracy, umowy o dzieło.

– Zbyt wielu pracodawców omija normy ochronne. Dlatego odnotowywane są przypadki, że ludzie pracują za 5 zł na godzinę, podczas gdy minimalna stawka godzinowa dla pracownika etatowego wynosi ok. 10 zł – uzasadniał poseł Ryszard Zbrzyzny (SLD).

Podał też średnie stawki płacy godzinowej w UE. Dla całej Unii wynosi ona 23,7 euro, dla Polski – 7,4 euro, najwyższa jest natomiast w Szwecji – 43 euro.

Posłowie zaproponowali stały mechanizm obliczania minimalnej stawki godzinowej. Zgodnie z nim wysokość wynagrodzenia za godzinę pracy ma być wyrażona ilorazem dwunastokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia określonego w danym roku kalendarzowym oraz rocznego nominału czasu pracy, czyli liczby godzin, jakie w danym roku przepracowuje pracownik na pełnym etacie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (11)

  • murek(2014-06-07 02:10) Zgłoś naruszenie 00

    agencje ochrony to wyzyskiwacze biednych ludzi. 10 zł to jest minimum, a ochrona była jest i będzie

    Odpowiedz
  • adam(2014-06-06 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    O 20 lat za póżno.Wszystkie agencje ochrony-4-7 zł/godz i praca nawet latami

    Odpowiedz
  • guru122(2014-06-09 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jakoś do tej pory im nie przeszkadzało. Kiełbasa wyborcza i tyle...

    Odpowiedz
  • Mateusz(2014-06-06 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    umowa o dzieło z minimalną stawką godzinową? NIEŹLE!! Lepiej weźcie się za kontrole pracodawców, którzy zatrudniają na fikcyjnych umowach zlecenia i o dzieło, podczas gdy w rzeczywistości jest to stosunek pracy. Nie tędy droga!

    Odpowiedz
  • zleceniobiorca(2014-06-09 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    W ochronie to i w wiadomościach gość się przyznał płacą mu 2.40 na h, z moich źródeł 3.5 za 1h również a potem 5, 6, 6.6 zł/h . W firmach sprzątających nagminnie 5 zł/h - są to prace stałe ciąłe i jeszcze wymagana od pracowników grupa inwalidzka - taka szara rzeczywistość
    Dlatego popieram przynajmniej 10zł/h przy umowach "śmieciowych" - poza granicami RP takie są wyznaczone i jakoś pracodawcy nie płaczą ...
    A i jeszcze jedno - to dla pracodawców - plączą ciągle że sklepy muszą być czynne w soboty i niedziele - jak wspomniałem za granicami RP są zamknięte i nikt nie zbankrutował , więcej dobrze im się żyje - dużo lepiej jak w RP. Myślę jednak że to wina faktu iż 90% to deklarowani katolicy, gdyby było jak za granicami RP 10% to były by pozamykane. Życzę miłego dnia

    Odpowiedz
  • Dawid(2014-06-06 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    Śmierdzi bezrobociem na kilometr... Co z ludźmi, których praca nie jest warta 10 zł na godzinę?

    Odpowiedz
  • vox(2014-06-09 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie politycy się wzięli za prawdziwe problemy Polaków .Brawo sld jezeli załatwicie ta sprawę macie mój głos.

    Odpowiedz
  • Krycha(2014-06-11 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej kontroli w firmach ochrony mienia. Np.KONSALNET 1 godz. na umowe zlecenie to 3 zł. To draństwo !!!

    Odpowiedz
  • ela(2014-06-06 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Firma TOMBOR proponuje płace okolo 4 zlbrutto na godzine w ochronie.

    Odpowiedz
  • grzegorz(2014-06-06 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Może lepiej dorzucić jakiś podatek pracodawcy bo przecież skoro płaci tak mało to pewnie kradnie do swojej kieszeni... może i tak ale to jest góra 5% pracodawców. Może lepiej pomyśleć o tym jak stworzyć warunki dla pracodawców tak żeby chcieli mieć wykwalifikowanych pracowników i płacić im 25 zł za h, wtedy może zamiast mieć postawę roszczeniową do pracodawcy wszyscy byli by szczęśliwi.

    Odpowiedz
  • AG(2014-06-06 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Według mnie nie powinno być czegoś takiego, jak płaca minimalna.

    Odpowiedz