Służba cywilna: coraz mniej młodych urzędników

autor: Artur Radwan17.04.2014, 07:30; Aktualizacja: 17.04.2014, 08:40
Urzędnicy

Na nagrody w korpusie służby cywilnej wydano w 2013 r. 588,5 mln złźródło: ShutterStock

Średnia płaca w służbie cywilnej wzrosła o ok. 40 zł, a dyrektorom – o 170 zł. Mimo nowych zadań zmniejszono zatrudnienie o 504 etaty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • cendre(2014-04-17 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    może tak z korpusu służby cywilnej, z powyższych wyliczeń zostaną wyjęci wszyscy "pracownicy w służbie cywilnej", co da faktyczny obraz zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń urzędników, zgodnie z kwalifikacją z ustawy. po takim zabiegu proszę o publikację danych.

    Odpowiedz
  • Jak długo w zakładach pracy będą(2014-04-17 09:18) Zgłoś naruszenie 11

    70 i 80-latkowie pobierający świadczenie emerytalne i pensję, tak długo tych miejsc nie będzie dla młodych.

    Odpowiedz
  • al(2014-04-17 09:48) Zgłoś naruszenie 10

    Totalne oszustwo danych na temat wynagrodzeń. KTO TYLE ZARABIA ???
    Pracuję w "służbie cywilnej" Mam 63 lata, wykształcenie wyższe, stanowisko st. inspektora. Wynagrodzenie netto 1480 zł.
    TO JEST CAŁA PRAWDA !!!

    Odpowiedz
  • Medium(2014-04-17 10:16) Zgłoś naruszenie 10

    Wg szefa SK NSZZ Solidarność Zbigniewa Bartoń- rząd powinien już w przyszłym roku odmrozić płace dla urzędników. A ja się pytam co to znaczy że odmrozi? Znowu szeregowi urzędnicy na dole dostaną ze 100-200 zł brutto "podwyżki" żeby zamknąć gęby? A co z utraconymi nominalnie zarobkami za ostatnie 5 lat które zjadła inflacja? Naturalnie to owe cudowne odmrożenie dotknie też zapewne nauczycieli i mundurowych, którzy przecież podwyżki mimo kryzysu dostawali...

    Odpowiedz
  • xxxx(2014-04-17 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zacznijmy od tego, że zdaje się, iż płaca minimalna w Polsce w ogóle to 1.680 brutto, kwota bazowa w S.C. to ok. 1.870, ale najniższa płaca w S.C. to 0,7 x 1.870, czyli ok. 1.310 - zatem rozporządzenie jest w ogóle niezgodne z ustawą.

    Odpowiedz
  • A(2014-04-17 10:35) Zgłoś naruszenie 20

    8298 zł w ministerstwie ale mi kwota czyli 1627 funtów tyle co moja córka jako sprzedawca w UK :) (po średnim w wieku 20 lat) :) a ceny i opłaty na tym samym poziomie, i to zdziwienie "dlaczego wyjeżdżają i nie wracają?"

    Odpowiedz
  • Rozwarstwienie w S.C.(2014-04-17 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    S.C. w Polsce działa jak kapitalistyczna korporacja...

    Top Management ze średnimi płacami po 13 tys brutto, premiami i nagrodami...

    ...I Ci na dole o których nawet nie warto wspominać z pensją minimalną puls 5zł z motywowaniem w stylu - jak się nie podoba to out.

    Czyli Ci z dołu faktycznie staja się Służbą...

    Odpowiedz
  • rozczarowany(2014-04-17 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Widać brak młodych - urzędniczki są coraz mniej seksowne !

    Odpowiedz
  • Włodek(2014-04-17 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    70 latkowie pobierający emeryturę i pensję pracują na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich utrudniając awanse młodszym pracownikom. Można sobie wyobrazić jaka to jest praca w tym wieku za takie dochody.

    Odpowiedz
  • umierająca z glodu(2014-04-17 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    a ja pracuję w budżetówce, tj. powiatowym sanepidzie i to nie jest służba cywilna, gdzie od 6 lat ani grosza podwyżki i po 35 latach pracy mam 1400 zł netto, jak ja nienawidzę tego kraju, szkoda, ze bombiarza zamknęli, niech nas od razu jak hitler rozstrzelają a nie czekają aż sami umrzemy z głodu

    Odpowiedz
  • felek(2014-04-18 21:15) Zgłoś naruszenie 10

    najgorsze to być pracownikiem budżetówki i to na tym dole tj. w małych mieścinach, praca w tych zakładach to wyzysk

    Odpowiedz
  • precz z wyzyskiem(2014-04-19 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    pracuję w budżetówce za 1350 zł po 34 latach, jak ja nienawidzę tej pracy, wykonuję bo muszę, pracownik słabo opłacany jest niewolnikiem a z niewolnika nie ma pracownika,

    Odpowiedz
  • POLAK(2014-04-19 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    A co ci młodzi po KSAP-ie potrfią? Nic. Nadęte zasrańcy. Urlopy nie wiadomo za co dłuższe. Wynagrodzenie też wyższe. Z urzędu. SYF i KIŁA. Won z takim prawem. Ten kraj to jeden p0arch. Nienawidzę go.

    Odpowiedz
  • SC(2014-04-20 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    SC zasilają emeryci wojskowi, korzystając z przywileju nie odbywania służby kandydackie i trafiają na kierownicze stanowiska, przygotowanie świetne znają się na wszystkim szczególnie na malowaniu trawników oraz liniowcy (bielenie krawężników). LWP ma ogromnie zasługi dla SC.
    Zgadzam się z komentarzem rozliczenia mianowanych w stosunku do szeregowych prac. SC z podamim przywilejów i zarobków.
    Wynagrodzenia są wg. uznanych znajomości lub pokrewieństwa w danym urzędzie, pozostali jak w tabeli się trafi. Jednym słowem dziadostwo, i mowa o prestiżu służby to jakieś nieporozumienie szefa służby z dołami !

    Odpowiedz
  • ?(2014-04-23 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    Taka jest prawda. Młodzi pracownicy dostają po 1600-1900 na rękę. Jak są premie, żeby nie wiem jak dobrze pracowali, to dostają grosze, bo krótko pracują. Nie mogą się z tych pieniędzy samodzielnie utrzymać, nie mówiąc o założeniu rodziny. Mieszkają ciągle z rodzicami. Mimo, że pracują już 3 lata nie dostają żadnej podwyżki, nawet przy umowie na stałe. Pieniądze dodatkowe dzielą między sobą starzy pracownicy i nie ma na nich mocnych. Ciekawe, że związki zawodowe nic z tym nie robi. O P. HGW nie wspomnę

    Odpowiedz
  • ~wkurzona!!!!!!!!!!!!(2014-04-23 17:12) Zgłoś naruszenie 20

    Jak czytam artykuły o służbie cywilnej to robi mi się niedobrze. Wspaniałe zarobki, nagrody, bonusy...rzygać się chce!!! Podwyżki nie było od 6 lat!!! Jedynie co można dostać do depresji i wstrętu do ludzi w ogóle. Myślę, że jakby nie fatalna sytuacja na rynku pracy w US zostałoby 40% zatrudnionych, reszta powiedziałaby do widzenia...

    Odpowiedz
  • nienawidze(2014-04-26 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    oprócz pracowników służby cywilnej są inni pracownicy budżetówki jak sanepidy, za nimi juz nikt się nie wstawia, jestem pracownikiem tej instytucji i po 35 latach pracy mam 1400 zł netto, przeklinam rząd i tych wszystkich co żyją moim kosztem

    Odpowiedz
  • xX(2014-04-26 22:26) Zgłoś naruszenie 01

    Jako pracownik sanepidu należysz do służby cywilnej...

    Odpowiedz
  • kasia(2014-04-27 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    do xX - nie masz racji - pracownicy sanepidów nie są pracownikami służby cywilnej, obowiązują ich inne przepisy niż pracowników służby cywilnej, pracownicy sanepidów to są zapomniani pracownicy, którymi nikt się nie interesuje, jeżeli chodzi o ich wynagradzanie itp. Jeżeli jest jakaś afera to wtedy wszyscy na sanepid, obrywa im się nawet za źle wykonaną pracę przez inne podmioty takie jak weterynaria, którzy są pracownikami służby cywilnej.

    Odpowiedz
  • rapsody(2014-04-27 11:43) Zgłoś naruszenie 10

    Kalkulacja jest prosta, w przedsiębiorstwach zarobi się więcej, a nikt na Ciebie nie będzie wylewał tylu pomyj co w urzędzie.

    Odpowiedz