Czasem praca na L-4 jest możliwa

autor: Maria Kuźniar14.02.2014, 07:40; Aktualizacja: 14.02.2014, 08:33
Jeśli pracodawca zdecyduje się na ostateczne rozwiązanie, musi udowodnić, że zachowanie pracownika było faktycznie ciężkim naruszeniem jego obowiązków.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na ostateczne rozwiązanie, musi udowodnić, że zachowanie pracownika było faktycznie ciężkim naruszeniem jego obowiązków.źródło: ShutterStock

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Niedawno miałem wypadek, w związku z czym przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jednocześnie zaproponowano mi dodatkową pracę na umowę o dzieło, która nie wymaga ode mnie wychodzenia z domu – pisze pan Henryk. – Chciałbym się jej podjąć, ale nie wiem, czy wówczas pracodawca nie będzie mógł mnie zwolnić. Czy mogę pracować, będąc na zwolnieniu? – pyta czytelnik.

Teoretycznie świadczenie pracy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim może być ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i jako takie stać się przyczyną rozwiązania stosunku pracy ze względów dyscyplinarnych. Obowiązkiem pracownika czasowo niezdolnego do pracy jest jak najszybszy powrót do zdrowia, jest on zobowiązany poddawać się wszystkim zaleconym badaniom lekarskim i stosować do zaleceń lekarza. Obowiązek ten dotyczy zarówno zachowania, które ma na celu utrzymanie zdolności do pracy, jak i sytuacji, w której pracownik zostaje skierowany na zwolnienie lekarskie, aby zdolność tę odzyskać.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Lex61(2014-02-14 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Relatywizm w interpretacji prawa jest przerażający. Sąd pracy w Gdańsku skazał mnie na 5 - letnie ( jak dotychczas ) bezrobocie uznając , że moje okazjonalne wizyty w zakładzie pracy ( np. po odbiór uposażenia czy prywatnych rzeczy z pokoju ) podczas wielomiesięcznego zwolnienia lekarskiego ( mogłem chodzić ) w pełni uzasadniają zwolnienie dyscyplinarne.Orzecznictwo wprawdzie podaje przykłady bezkarnego uczestnictwa w wycieczkach zagranicznych czy zawodach sportowych w ramach L 4 ,ale sąd tej argumentacji nie uznał.Kasacji tez nie przyjęto.Podobno kara dyscyplinarna ulega zatarciu po roku nienagannej pracy.Jako bezrobotny nie mam takiej możliwości.

  Odpowiedz
 • Iza(2014-02-14 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Nic dodać nic ująć!!! Polskie prawo, polska sprawiedliwość!!! Inaczej ,, co wolno wojewodzie to nie Tobie s...e''.

  Ile czasu jeszcze będzie trwać ta obłuda w Polsce???!!!

  Odpowiedz
 • jac(2014-02-14 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  co za ... kraj. :(:(

  Odpowiedz
 • pa pa(2014-02-14 19:00) Zgłoś naruszenie 00

  Nie trzeba było zabierać babci dowodu.

  Odpowiedz
 • czytelniczka Mariola(2014-02-15 10:02) Zgłoś naruszenie 00

  Nie narzekajcie na nasz Kraj. Spekulantów jest bardzo dużo , a my za to wszystko płacimy. Mam znajomego alkoholika , który właśnie tak wykorzystywał ZUZ. Ciągle był chory , aż go przyłapali. I do kogo te pretensje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane