Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Niedawno miałem wypadek, w związku z czym przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jednocześnie zaproponowano mi dodatkową pracę na umowę o dzieło, która nie wymaga ode mnie wychodzenia z domu – pisze pan Henryk. – Chciałbym się jej podjąć, ale nie wiem, czy wówczas pracodawca nie będzie mógł mnie zwolnić. Czy mogę pracować, będąc na zwolnieniu? – pyta czytelnik.
Teoretycznie świadczenie pracy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim może być ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i jako takie stać się przyczyną rozwiązania stosunku pracy ze względów dyscyplinarnych. Obowiązkiem pracownika czasowo niezdolnego do pracy jest jak najszybszy powrót do zdrowia, jest on zobowiązany poddawać się wszystkim zaleconym badaniom lekarskim i stosować do zaleceń lekarza. Obowiązek ten dotyczy zarówno zachowania, które ma na celu utrzymanie zdolności do pracy, jak i sytuacji, w której pracownik zostaje skierowany na zwolnienie lekarskie, aby zdolność tę odzyskać.
Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik jest zwolniony z wykonywania czynności związanych z pracą, tak by szybciej wrócić do zdrowia, ale nie oznacza to zakazu podejmowania jakiejkolwiek innej pracy. Nie wolno mu wykonywać żadnych czynności, które mogą powrót do pracy opóźnić. Można więc stwierdzić, że dopuszczalne jest wykonywanie takiej pracy, która nie stoi w sprzeczności do wskazań lekarza.
Z listu naszego czytelnika wynika, że wypadek, jakiemu uległ, zmusza go do pozostania w domu, w związku z czym nie jest w stanie świadczyć pracy dla swojego szefa, ale nie będzie naruszeniem obowiązków pracowniczych podjęcie dodatkowych czynności zarobkowych, które nie będą przeszkadzać w odzyskaniu przez niego zdrowia.
Dodatkowa praca nie może jednak godzić w dobro pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, nie może też być sprzeczna z obowiązkami pracownika (m.in. dbanie o dobre imię firmy, lojalność wobec przełożonych). Jeśli czytelnik dochowa wspomnianych zasad, pracodawcy trudno będzie udowodnić, że ciężko naruszył on swoje obowiązki, a w związku z tym nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę.
Inaczej sytuacja będzie wyglądać, jeśli pracodawca stwierdzi, że dodatkowa praca była poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych i będzie w stanie to udowodnić. Jeżeli uzna, że opóźniła powrót do zdrowia lub godziła w jego dobre imię, może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. Będzie to wówczas zwolnienie dyscyplinarne, a więc ze skutkiem natychmiastowym – bez okresu wypowiedzenia.
Podstawa prawna
Art. 30 par. 3–4, art. 52 par. 3, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz.U. nr 24, poz. 141).
Art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93). Wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 1998 r. (I PKN 477/97).