statystyki

Czy pracodawca nie musi udzielać urlopu na każde żądanie zatrudnionego?

autor: Krzysztof Tomaszewski12.12.2013, 11:40; Aktualizacja: 12.12.2013, 11:53
Krystian Stanasiuk

Krystian Stanasiuk, radca prawny w Kancelarii Prawnej TaylorWessing e|n|w|cźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Pracownik natomiast powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. W praktyce jednak pracodawcy i pracownicy często odmiennie interpretują ten przepis, przez co dochodzi na tym tle do wielu sporów - mówi Krystian Stanasiuk, radca prawny w Kancelarii Prawnej TaylorWessing e|n|w|c.

Jak wynika z art. 1672kodeksu pracy (dalej: k.p.), pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik natomiast powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. W praktyce jednak pracodawcy i pracownicy często odmiennie interpretują ten przepis, przez co dochodzi na tym tle do wielu sporów. Wielokrotnie wypowiadał się na ten temat Sąd Najwyższy. Przede wszystkim wskazał, że przy korzystaniu z przepisu dotyczącego urlopu na żądanie należy mieć na uwadze słuszne interesy obu zainteresowanych stron, czyli zarówno pracownika, jak i pracodawcy (wyroki SN: z 16 września 2008 r., sygn. akt II PK 26/08 (OSNP 2010/3-4/36), z 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06, OSNP 2007/23-24/346).


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane