Solska: Dlaczego na zielonej wyspie nie ma pracy?

autor: Joanna Solska28.10.2013, 08:24; Aktualizacja: 28.10.2013, 08:26

Kiedy będzie lepiej? Dużo byśmy dali za odpowiedź na to pytanie, zwłaszcza że przestaje być ona taka oczywista. Bo żeby było lepiej, nie wystarczy, aby gospodarka ruszyła do przodu, czyli produkt krajowy brutto oderwał się bardziej od stanu bliskiego zeru. Stan „byle powyżej zera” zadowalać może polityków, gdyż świadczy tylko o spowolnieniu, podczas gdy na wizerunek rządzących fatalnie wpływa dopiero słowo „recesja”, czyli stan gospodarki poniżej zera.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • lika(2013-11-02 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Autorka artykułu podkreśla zalety"biznesu usługowego'' lecz nie wzięła pod uwagę tego,żeby "biznes usługowy " się rozwijał,to musi pracujący mieć za co z tych usług korzystać,a wynagrodzenie wynikającego z umowy śmieciowej takiej możliwości nie daje ,bo co się w tej sytuacji zarabia,to"do życia za mało a do umarcia za dużo" /jak mówi moja wiekowa babcia./

    Odpowiedz
  • ddddddddd(2013-11-02 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Chcesz pracę - zapisz się do PO

    Odpowiedz
  • Prawda(2013-10-31 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani,
    Dzieje się tak m.in.dlatego, że do PKB wlicza się np.wydatki rządowe, które można tworzyć choćby każąc ludziom wykopywać i zasypywać doły lub co gorsza podkładać nogę innym (np.urzędnicy). Dlatego rośnie. U nas ok.50% PKB to sektor publiczny...

    A prawdziwe bogactwo narodu bierze się z pracy, której inni potrzebują i która jest wyceniana na wolnym rynku czyli ktoś chce ją kupić.

    Gdy prywatne osoby/firmy wymieniają się pracą z innymi prywatnymi osobami/firmami z własnej nieprzymuszonej woli (za pośrednictwem pieniądza oczywiście) to zaczyna być tworzone bogactwo i produktywne miejsca pracy, a gdy wszystkim rządzą urzędnicy, a premier decyduje gdzie się będzie inwestowało (np.polskie inwestycje rozwojowe) i co produkowało (np.nic bo nie od tego są urzędnicy), to mamy komunizm.

    A opodatkowanie pracy mamy gigantyczne swoją drogą. Umowy cywilnoprawne to jedyne umowy normalne. Umowa o pracę w naszym polskim wydaniu, opodatkowaniu i ozusowaniu to wynaturzenie.

    Odpowiedz
  • polityk kreatywny(2013-10-29 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest prawda,że prawie wszystkiemu winien jest kodeks pracy. Ten kodeks rzeczywiście przez lata stanowił najstabilniejsze prawo, a dlaczego?
    Dlatego, że zawiera prawo moralne, którego nie zniesie żaden przedsiębiorca. To jest kodeks etyki równo dla pracodawcy jak i pracownika. Gdyby był przestrzegany, nie mielibyśmy podziału na bogatych przedsiębiorców i biednych ludzi, nie byłoby bezrobocia i wyzysku ludzi. Ogrom ludzi pracuje w nadgodzinach za darmo, nauczyciele mają dziesiątki nadgodzin do etatu a można przecież w to miejsce zatrudnić nauczyciela bez pracy (co prawda to Karta !).
    Nie gloryfikuję kp, ale kiedy ojciec wracał do domu o 16,00-tej to i syn był dopilnowany i życie rodzinne było normalne.
    A mamy wyłącznie nienormalność na wszystkich frontach życia.

    Odpowiedz
  • amon(2013-10-29 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Autorka sama sobie zaprzecza. Na neoliberalną nutę narzeka na kodeks pracy. Później pisze, że i tak pracodawcy go omijają umowami śmieciowymi. W takim razie kodeksu pracy w dużej mierze się w Polsce nie stosuje, a i tak na rynku pracy jest totalna lipa.

    Odpowiedz
  • Marazm umysłu(2013-10-29 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dlatego nie ma pracy towarzyszko Joanno, bo od ponad 7 lat naszym krajem rządzi ten ochydny pisior Jarosław Kaczyński. To chyba jasne...

    Odpowiedz
  • johny b(2013-10-28 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    polska to taka dziwna kraj - jak mówił zulugula
    wszystko jest na odwrót
    szybki pieniądz, brak stabilności, kiepskie prawo które popiera przekręty
    do tego mentalność złodziejska
    Państwo próbuje okraść przedsiębiorców i pracowników, przedsiębiorcy próbują okradać pracowników i państwo, pracownicy próbują okradać przesiębiorców oraz państwo
    totalny misz masz

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2013-10-28 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ażeby uzdrowić polską gospodarkę należy uczynić ją zdrową - czyli:!?

    - zredukować poziom bezrobocia: ( faktyczne: ok. 15% emigracja zarobkowa + 15% w kraju = ok. 30%
    - zredukować poziom inflacji:( siła nabywcza przeciętnej pensji ciągle się obniżą - dane poufne znane WADZOM )
    - utrzymać poziom kursów walutowych: ( mniejwięcej ok. )
    - zredukować poziom deficytu budżetowego: ( roczny grant z UE + oficjalny deficyt krajowy )
    - itd.

    Jak pokazało życie:( Hiszpania, Grecja, Cypr ) te kryteria tzw. Dobrej Gospodarki są jescze zbyt łagodne ażeby ustrzec Euro przed perturbacjami. I nie wolno tych minimalnych wymagań łagodzić!?

    Dobra gospodarka to tzw. zdrowe ( zrównoważone ) relacje społeczno ekonomiczne w danym państwie!?

    I tak obecnie w kraju mamy nie zdrową gospodarkę wg powyższych wskaźników:

    Polega to na tym, że:
    - siła nabywcza pensji jest obecnie ok. 100% zaniżona w stosunku do wartości wymagalnych kosztem extra zysków nie nasyconych przedsiębiorców!?
    Wskutek: ciągłego obniżania realnej siły nabywczej rent i emerytór ( zaniżone ok. 50% ) ( błędna polityka władz polegająca na finansowaniu wszelkich problemów ekonomicznyc państwa kosztem emerytów i rencistów + klasy pracującej = brak autentycznej reformy ZUS ( NFZ ) ))
    - pensji śmieciowych jako skutek: bezrobocia i wolnego rynku na rynku pracy ( konkurencji ze strony emerytów i rencistów oraz bezrobotnych ) ( błędna polityka władz tak jak w punkcie powyżej )
    - obecny układ polityczny jest taki: że zamiast reprezentować interes narodu ( OBYWATELI ) włądze faktycznie reprezentują obecnie intweresy najbogatszych w kraju POST UBOLI Z KGB I SWOJE CHORE AMBICJE FINANSOWE wg tzw. horej idei tzw Prywatyzacji i mafijnych układów i korzyści majątowych w tza. spólkach skarbu państwa ( co wyraża się w niechęci do autentycznych zdrowych reform np. ZUS ( NFZ ) -
    dla przykłądu: niemcy posiadją zdrowy powszechny liniowy podatek ZUS NFZ ) i gdyby nagle wprowadzili w tej

    materii przepisy takie jakie są w Polsce przeżyli by katastrofę gospodarczą ( nagły spadek produkcji o ok. 50 % )

    Tak, że ażeby mieć tyzw Dobrą Gospodarkę musimy zmienić najpierw zasady współżycia społeczno ekonomicznego w kraju ludzi wg zniwelowania powyższych obecnych chorób społecznych!?

    RECEPTA = PROGRAM POLITYCZNY:
    Wprowadzić autentyczną reformę ZUS ( NFZ ) ( powszechny liniowy podatek ZUS ( NFZ ) ( jak już kiedyś wykazxałem - powinno to przyniść zysk dla skarbu państwa o wielkości ok. 500mld PLN rok do roku ) = źródło finansowania!? ( zamiast wywożenie kapitału ze zysków firm i tzw prywatyzacji w kraju ( faktycznie rozdawnictwa ) przeznaczenie jego na konsumpcję krajową ).
    Podnięść średni poziom rent i emerytór ( szczególnie najniższych ) o ok. 100%
    To automatcznie wymusi likwidację pensji śmieciowych ( wzrost średniej pensji o ok. 100% = wzrost produkcji o ok. 100% = PKB, likwidaxcję bezrobocia, deficyt budżetowy, kursy wqalutowe ( ok. ), itd.
    Zmienić relacje w układach politycznych włądzy ( nowe wybory ze świeżą zdrową krwią gdzie wyborcy + politycy będą reprezentowali interesy narodu, a nie post UB z KGB )!? = NOWE OTWARCIE W POLITYCE!?

    Spowoduje to wzrost siły nabywczej ludności o ok. 100% co związane jest bezpośrednio ze wzrostem produkcji krajowej rzeczowe o ok. 100% = gonimy niemców = uruchamiamy nie wykorzystywane obecnie rezerwy produkcyjne społeczeństwa ( państwa ) = UWAGA: proces ten powinien odbywać się stopniowo liniowo i powolnie i zająć ok. 4lata ( aspekty psychologiczne w gospodarcze ) i wiążę się ze: wzrostem PKB ( ok. <100% w ciągu 4 lat ), likwidacją bezrobocia i powrotem emigrantów zarobkowych, wzrostem dochodów z podatków państwa z innych niż ZUS ( NFZ ) o ok. 100% = rozkwit państwa.

    Nie sądzę ażeby becna ekipa TUSKA była do tego zdolna = wprowadzenie Euro = czrno widzę = jest to jedynie propagandowe pobożne życzenie żądzących!?

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2013-10-28 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ażeby uzdrowić polską gospodarkę ( budżet państwa ) należy uczynić ją zdrową - czyli:!?

    Generalnie uzdrowić należy krajowy system ubezpieczeń spolecznych!?

    W tym celu należy:
    - zlikwidować OFE,
    - wprowadzić jednolity powszechny liniowy podatek ZUS ( NFZ ).

    Program likwidacji OFE ażeby był uczciwy i sprawiedliwy ( = zgodny z konstytucją )
    powinien wyglądać mniejwięcej tak:

    A. OFE rozwiązane i cały majątek OFE przekazany ZUS'owi ( ok. 3,3BLN PLN ),
    B. Na przestrzeni ok. 20 lat majątek przekazany przez OFE powinien zostać:
    - obligacje wykupione i przekazane we formie kwotowego wyrównania miesięcznego
    wypłacany wszystkim emerytom i rencistom we wysokości:
    ( 3,3BLN / 20lat = ok. 165MLD/rok, 165mld/rok / ok.12mln ( emerytów i rencistów )
    = ok. 14tys/rok/osoba,
    co daje mniejwięcej roczną dywidendę kwotową na emeryta rencistę 1000PLN/ m-c. )
    na przestrzeni ok. 20lat.
    - pozostałe papiery wartościowe powinny zostać zachowane i dywidendy z nich powinny
    zasilić fundusz wypłat rent i emerytór.

    C. Do kont płatników ZUS powinny zostać dopisane kwoty pochodzące z OFE ( kapitał początkowy ),
    D. Obecne emerytóry powinny być wyplacane wg kapitału początkowego ( ZUS + OFE )
    wg mniejwięcej obecnych przepisów. ( do dyskusji o systemie zależnym od kapitału początkowego )
    E. Do kont rencistów powinny zostać doliczone kwoty kapitału początkowego z funduszu
    ubezpiczeń rentowych tak jak gdyby przez caly okres pobierania emerytóry pracowali
    wg rewaloryzowanej ostatniej płacy.

    Ad. A. OFE należy zlikwidować z tego powodu, że idea systemu OFE narzuca krajowi konstrukcję
    systemu godpodarczo ekonomicznego zaczerpniętą z konstrukcji gospodarczo ekonomicznej krajów
    III świata ( Argentyny ) i tym samy wtedy gonimy III świat ( np. Argentynę ) co widać gołym okiem!?
    Idę OFE należy obecnie uczciwie i sprawiedliwie zastąpić ideą Bismarkowskiego systemu ubezpieczeń
    społecznych jaki posiada cała zachodnia Europa ( np. Niemcy ) ponieważ umożliwi nam to w przyszłości
    sonstruowanie systemu gospodarczo ekonomicznego kraju na wzór UE ( np. Niemiec ) co da nam potencjalną
    możliwość pogoni za UE ( np. Niemcami ).

    Ad. B. Fakt, że pojedyńczy emeryt czy rencista posiada nominalnie zamrożone obligacje skarbu państwa
    w ZUS'ie ( czy OFE ) nic jemu to praktycznie nie daje tym bardziej gdy jemu brakuje do pierwszego.
    Zatem po co to robić ( zamrożony pieniądz nie pracuje tylko gnije )!?

    Ad. C.D.E. Obecny komunistyczny system uznaniowy naliczania wyplat rent i emerytór należy zastąpić
    systemem naliczania wysokości emerytóry i renty systemem zależnym od zgromadszonego kapitału początkowego
    oraz skonstruować zdrowy uczciwy system rozliczeń ZUS ( oparty o parytet złota ).

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2013-10-28 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    W kraju rynek pracy kuleje i gospodarka mało produkuje ponieważ:

    - wynagrodzenia są ok. dwukrotnie zaniżone w stosunku do możliwości,
    - wynagrodzenia są zaniżone wskutek zaniżenia rent i emerytur,
    - renty i emerytury są zaniżone wskutek mechanizmu OFE ( gdzie 50% należnych rent i emerytur idzie się bujać do OFE ).
    - renty i emerytury władze nie chcą podnieść ponieważ musiałyby wykupić
    obligacje zgromadzone przez OFE = A NIE CHCĄ ( WOLĄ UKRAŚĆ ).

    Odpowiedz