Ochrona przed nierównym traktowaniem będzie rozszerzona również ze względu na tożsamość płciową, czyli m.in. sposób społecznego prezentowania własnej płci (np. poprzez ubiór czy makijaż).
Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz.U. nr 254, poz. 1700). W ubiegłym tygodniu odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie. Posłowie głosowali nad wnioskiem o odrzucenie projektu, jednak większość parlamentarna nie wyraziła na to zgody.
Zmiana ustawy wynika z potrzeby implementowania przepisów unijnych dyrektyw antydyskryminacyjnych. Komisja Europejska zarzucała bowiem Polsce ich niepełne wdrożenie. Akt ten w ograniczonym zakresie stosuje się do pracowników (ze względu na własne uregulowania k.p. tym zakresie). W pełni zaś znajdzie zastosowanie m.in. do zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zgodnie z nowelizacją lista elementów, ze względu na które może dochodzić do dyskryminacji, będzie otwarta. Dzięki temu obejmie ochroną osoby, które ze względu na swoje specyficzne cechy, niewymienione w ustawie, są narażone na dyskryminację. Uzupełniono też katalog kryteriów nierównego traktowania o tożsamość i ekspresję płciową. Ta zmiana wzbudza obawy opozycji, bo wzmacnia ochronę osób transpłciowych. Wspomniane kryteria będą też wprowadzone do przepisów nakazujących równe traktowanie względem osób bezrobotnych i innych podmiotów ubiegających się lub korzystających z usług rynku pracy, a także wobec podlegających ubezpieczeniom społecznym.
Projektowana ustawa zmieni też art. 183b par. 4 k.p. Przy różnicowaniu sytuacji pracowników ze względu na religię, wyznanie lub światopogląd – na co ustawa zezwala Kościołom, związkom i organizacjom wyznaniowym – nie będzie można jednocześnie dyskryminować zatrudnionych z powodu innych przesłanek.
Do krajowego ustawodawstwa wprowadzone zostaną również definicje, którymi posługuje się Trybunał Sprawiedliwości, w tym m.in. pojęcie wielokrotnej dyskryminacji (z więcej niż jednego powodu, np. ze względu na orientację seksualną, płeć i niepełnosprawność), które umożliwia dochodzenie wyższych rekompensat od podmiotu dopuszczającego się nierównego traktowania. Ponadto oprócz zapłaty za szkodę w sprawach o dyskryminację, uprawnieni będą mogli dochodzić też zadośćuczynienia za krzywdę.
Projekt ustawy skierowano do komisji sprawiedliwości i praw człowieka, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji polityki społecznej i rodziny.