W 2010 r. zatrudniłem się w pewnej firmie: w maju pracowałem na podstawie umowy na okres próbny, od czerwca, przez rok – na czas określony. Po roku nie przedłużyliśmy umowy, rozstałem się z pracodawcą – opowiada pan Stefan. – Dostałem wtedy świadectwo pracy tylko za okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, nie uwzględniono w nim miesięcznego okresu próbnego, a ja tego nie zauważyłem. Chciałbym odzyskać ten miesiąc, by doliczyć go do stażu pracy. Czy mogę wystąpić do firmy o skorygowanie świadectwa pracy? – pyta.
Niedobrze, że pan Stefan nie zauważył błędu od razu. Sprawa byłaby prosta, bo jest jasno uregulowana przez kodeks pracy. Stanowi on, że pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Wtedy, znów w terminie 7 dni od otrzymania wniosku, pracodawca jest zobowiązany ustosunkować się do prośby o korektę. Może zaakceptować błąd i w terminie 7 dni wydać nowe świadectwo, lub może odmówić korekty. Jeśli tak się stanie, musi o przyczynach odmowy poinformować byłego pracownika na piśmie. Ma na to także 7 dni. Kolejne 7 dni od otrzymania pisma zawierającego odmowę sprostowania ma pracownik na odwołanie się do sądu pracy.
W praktyce jednak dzieje się inaczej. Choć to pracownik jest osobą najbardziej zainteresowaną posiadaniem świadectwa pracy, często sam nie dostrzega nieprawidłowości. Okazują się one dopiero wtedy, gdy jakiś urzędnik zwróci uwagę na nieprecyzyjne lub błędne zapisy. Zdarza się, jak w przypadku pana Stefana, że byli pracownicy składają wnioski o korektę świadectwa pracy po latach. Kodeks pracy nie wypowiada się, jak powinien postąpić pracodawca w takim przypadku. Z formalnego punktu widzenia może taką prośbę odrzucić, bo została wniesiona po terminie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przychylił się do wniosku i wydał poprawione świadectwo, zwłaszcza jeśli zawierało ono błędy. Ma bowiem obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy o poprawnej treści i formie. Proszę więc zwrócić się do byłego pracodawcy o wydanie skorygowanego świadectwa pracy, a czy spełni prośbę – zależy od jego dobrej woli.
Podstawa prawna
Art. 97 par. 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)