Nie będzie dłuższych urlopów dla matek IV kwartału. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że teraz nie ma możliwości przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów wydłużających urlopy dla tych, którzy zostali rodzicami w ubiegłym roku.

"Zasadą tych rozwiązań, które wprowadziliśmy jest korzystanie z różnego rodzaju urlopów, które następują po sobie: najpierw urlop macierzyński, potem dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski w pierwszym roku życia dziecka. Nie możemy objąć nowymi regulacjami tych, którym urlop macierzyński juz się skończył." - powiedział Władysław Kosiniak Kamysz.

Jak wyjaśnia minister pracy - matki i ojcowie I kwartału mieli inną sytuację niż mają rodzice dzieci urodzonych w poprzednim roku. "W innym momencie dyskutowaliśmy z mamami pierwszego kwartału, to był okres konsultacji społecznych , i inna też była możliwość przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy" powiedział minister pracy i polityki społecznej.

Wydłużony urlop macierzyński ma objąć rodziców dzieci urodzonych od początku 2013 roku. Obejmie nie tylko rodziców pracujących na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Także tych pracujących na umowę zlecenie oraz samozatrudnionych. Jak mówił wcześniej minister pracy - roczny urlop macierzyński to jeden z podstawowych filarów bezpieczeństwa socjalnego.