Szefowie urzędów i szkół jeszcze w tym roku będą musieli wypłacić nauczycielom i urzędnikom dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012 r. tzw. trzynastki, jeśli w tym okresie przebywali m.in. na urlopach macierzyńskich lub ojcowskich. Dotyczy to osób, które nie przepracowały w zeszłym roku u pracodawcy minimum sześciu miesięcy.
Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm.). Proponowane rozwiązania poparły wszystkie kluby parlamentarne, a głosowanie nad tym dokumentem odbędzie się jutro.
Zgodnie z nim do osób uprawnionych do otrzymania trzynastki po przepracowaniu mniej niż pół roku w ciągu roku kalendarzowym dołączą te korzystające z uprawnień rodzicielskich.
Projekt ten jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt P 59/11). Na jego podstawie do katalogu przypadków, które wyłączają zasadę przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy jako warunku do nabycia trzynastki, dodano urlop ojcowski, macierzyński (zwykły i dodatkowy), a także urlop na warunkach macierzyńskiego (zwykłego i dodatkowego).
– Z uwagi na to, że nagrodę roczną wypłaca się do końca marca, wprowadziliśmy przepis przejściowy, który nakłada na pracodawców obowiązek przekazania tego świadczenia świeżo uprawnionym w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy – wyjaśnia Maria Małgorzata Janyska, poseł sprawozdawca z klubu PO.
Tłumaczy, że urzędy będą musiały znaleźć na ten cel dodatkowe pieniądze (z funduszu płac).
Posłowie w trakcie wystąpień domagali się jednocześnie, aby trzynastki wprowadzić też ustawowo do prywatnych firm i objąć nimi przynajmniej wszystkich ojców i matki. Padały też pytania o skalę roszczeń urzędników, którzy w poprzednim okresie przebywali na wspomnianych urlopach i przez to nie otrzymali trzynastek.
– Ze zgromadzonych przez nas danych wynika, że około 3,5 tys. osób może wystąpić z takimi roszczeniami – potwierdza Jacek Krawczyk, wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji.
Etap legislacyjny
Czeka na III czytanie w Sejmie