Test wiedzy i sprawdzian umiejętności to pierwsza z trzech części egzaminu konkursowego dla kandydatów na słuchaczy w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP), który odbędzie się już jutro (w sobotę 20 kwietnia). Dwie pierwsze jego części mają charakter pisemny, trzecia – formę rozmowy kwalifikacyjnej. Do kolejnego etapu przystępują jedynie te osoby, które pozytywnie ukończyły poprzedni.
– Tegoroczne zaproszenie do rekrutacji wysłaliśmy do wszystkich urzędów administracji publicznej, a nie tylko rządowej. Mamy odzew od pracowników samorządowych – mówi Jan Pastwa, dyrektor KSAP.
Tłumaczy, że w tym roku jest ponad 340 kandydatów, co daje około 10 chętnych na jedno miejsce.
– Liczymy na tych, którzy chcą się związać z administracją na dłużej i tych, którzy już ją trochę znają. Nie zależy nam na osobach, które traktują naszą szkołę jako sposób na przedłużenie studiów wraz z gwarantowanym zatrudnieniem – dodaje.
Kandydat, który chce zostać słuchaczem KSAP, musi posiadać dyplom ukończenia studiów z tytułem magistra i znać co najmniej jeden język obcy (angielski, francuski lub niemiecki). Dodatkowo nie może mieć ukończonych 32 lat.
Kształcenie w szkole trwa 20 miesięcy. Słuchacze otrzymują w tym czasie stypendium w wysokości 2,4 tys. zł miesięcznie. Absolwenci mają zagwarantowaną pracę w administracji rządowej. Ci, którzy są już zatrudnieni w urzędach, np. samorządowych, na okres nauki otrzymują bezpłatny urlop. W efekcie po zakończeniu kształcenia mogą powrócić do dotychczasowego pracodawcy.