Resort pracy uważa, że nie są konieczne zmiany w kodeksie pracy wyłączające możliwość stosowania zabezpieczeń wekslowych w stosunku pracy. Problem w tym, że coraz więcej przedsiębiorstw właśnie w ten sposób zabezpiecza własne interesy.
Główny inspektor pracy zajął się problemami związanymi z praktyką stosowania zabezpieczeń in blanco przez niektórych pracodawców. Zwrócił się do ministra pracy z wnioskiem legislacyjnym w tej sprawie. Ten jednak odrzucił go, bo uważa, że istniejące przepisy wystarczająco bronią pracowników przed stosowaniem takich weksli.
Postawa resortu pracy dziwi, zwłaszcza że w kodeksie pracy nie ma jednoznacznych zapisów, które wyłączałyby stosowanie weksli w stosunkach pracy. Do inspekcji trafia coraz więcej skarg od pracowników, na których pracodawca wymusza podpisanie takiego dokumentu. Inspektorzy pracy rozpatrujący takie sprawy nie mają możliwości podjęcia działań formalnych wobec zatrudniającego.
– Nie ma podstaw prawnych do stosowania w takim przypadku jakichkolwiek środków prawnych przewidzianych w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Stąd wniosek o podjęcie działań w zakresie nowelizacji przepisów k.p. w celu wyłączenia możliwości stosowania tego typu zabezpieczeń – przypomina Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
Problem stosowania weksli w stosunkach pracowniczych dotyczy najczęściej kwestii odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi, ale pojawia się także w kontekście odpowiedzialności z tytułu naruszenia zakazu konkurencji w trakcie lub po ustaniu stosunku pracy.
W ocenie Radosława Mleczki, wiceministra pracy, wykorzystywanie weksli in blanco przy ustanawianiu odpowiedzialności materialnej pracownika za szkodę w mieniu pracodawcy pozostaje w sprzeczności z funkcją ochronną prawa pracy. Prawo wekslowe modyfikuje na niekorzyść zatrudnionego zasady odpowiedzialności materialnej np. w kwestii ciężaru dowodu czy okresów przedawnienia.
W zakresie możliwości stosowania weksli jako zabezpieczeń roszczeń z tytułu umów o zakazie konkurencji resort pracy posiłkuje się stanowiskiem resortu sprawiedliwości, który dopuszcza ich stosowanie w tym konkretnym przypadku. W razie wyrządzenia szkody na skutek naruszenia zakazu konkurencji przez byłego pracownika podstawą jego odpowiedzialności będą przepisy kodeksu cywilnego, a nie przepisy k.p. o odpowiedzialności materialnej, co wynika z tego, że zobowiązanie to nie ma charakteru pracowniczego, gdyż nie dotyczy stron istniejącego stosunku pracy.
Inna jest sytuacja pracownika i pracodawcy, którzy podpisali umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Zdaniem resortu sprawiedliwości pracodawca nie może wymagać od pracownika zabezpieczenia w postaci weksla in blanco w celu uzyskania odszkodowania z tytułu naruszenia lojalki w trakcie trwania pracy.