Kosiniak-Kamysz podkreślił w radiowej Jedynce, że w urzędach pracy trwa proces cyfryzacji. "Potrzeba ułatwienia, prostych i jasnych przepisów, szybkości działania - to jest kierunek, który jest słuszny" - powiedział minister.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza konieczne jest usprawnienie urzędów pracy. "Zachęcałbym wszystkich pracodawców do zgłaszania swoich ofert pracy do urzędów pracy. To jest bardzo dobra forma informowania bezrobotnych o wolnych miejscach pracy" - powiedział minister. Zaznaczył jednak, że urzędy pracy powinny się wykazywać większą aktywnością i zachęcać do zamieszczania ofert.

Środowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane NBP, donosi, że pracodawcy nie ufają urzędom pracy i nie wierzą, że znajdą dla nich pracownika, jakiego potrzebują. Tylko 10 proc. firm zgłasza tam wakaty.

Przedsiębiorstwa zniechęca to, że zgłoszenie musi być na papierze (e-mail odpada). Ponadto mogą informować o wakacie tylko urząd w powiecie, gdzie są zarejestrowane. Choć niekoniecznie tam potrzebują pracowników.