Jak dowiedział się DGP, zespół prawa pracy Komisji Trójstronnej będzie pracował nad dwoma projektami w sprawie nowelizacji przepisów dotyczących osób zatrudnianych za pośrednictwem agencji. Już trafił do niego dokument przygotowany przez NSZZ „Solidarność”. W najbliższym czasie swój projekt mają przesłać przedstawiciele firm. Negocjacje nad zmianami będą jednak trudne, bo zapowiadane przez pracodawców propozycje nie są zbieżne z tym, co przedstawili związkowcy.
– Zgadzamy się z nimi w jednym punkcie, że potrzebne są rozwiązania, które zabezpieczą pracowników przed utratą źródeł utrzymania w przypadku kryzysu. Mam nadzieję, że efektem wypracowanych rozwiązań będzie stabilizacja zawodowa i życiowa osób wykonujących pracę tymczasową – przekonuje Janusz Łaznowski, przedstawiciel NSZZ „Solidarność” w zespole prawa pracy KT.
Dlatego proponuje przyjęcie na stałe umowy przez agencje pracy tymczasowej pewnej grupy osób, na których pracę jest największe zapotrzebowanie pracodawców użytkowników.
– To nie wiąże się z dużym ryzykiem dla firm, a znacznie poprawiłoby sytuację osób tak zatrudnionych – dodaje związkowiec.
Pracodawcy podchodzą jednak do tego pomysłu sceptycznie. Mają wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest możliwe z prawnego punktu widzenia. Sama nazwa ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych jednoznacznie określa, że z jej dobrodziejstw powinny korzystać osoby, które nie są zatrudnione na stałe. Przedstawiciele firm chcą jednak zaproponować zawieszenie na dwa – trzy lata przepisu ograniczającego możliwość zatrudniania pracownika z agencji u jednego pracodawcy użytkownika do 18 miesięcy. Problem w tym, że związkowa propozycja jest skrajnie odmienna. NSZZ „Solidarność” chce, by niezależnie od tego przez jaki czas pracownik tymczasowy byłby kierowany do pracy, to pracodawca użytkownik nie mógłby korzystać z pracy tej samej osoby przez okres dłuższy niż 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.
Pracodawcy postulują również wykreślenia z ustawy przepisu ograniczającego możliwość powierzania pracownikom tymczasowym prac szczególnie niebezpiecznych.
– Uważamy, że należy poszerzyć bazę osób, które mogą być kierowane do pracy za pośrednictwem agencji – zapewnia Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.
W ich projekcie pojawi się jednak propozycja, by taką pracę mogli powierzać tylko ci użytkownicy, którzy mają właściwie zorganizowane służby bhp.
Ponadto przedsiębiorcy zastanawiają się nad sposobem włączenia agencji pracy tymczasowej w aktywizację zawodową absolwentów. Ich zdaniem podmioty te odgrywają ważną rolę we wprowadzaniu osób młodych na rynek pracy. Zdaniem pracodawców obecne programy, których celem ma być aktywizacja osób, które niedawno zakończyły naukę, są nieskuteczne. Wśród rozważanych przez przedsiębiorców i agencje rozwiązań są te wykorzystywane w aktywizacji osób niepełnosprawnych np. dotowanie pensji i stanowisk pracy. Rozwiązaniem mogłoby być także wykorzystanie stażu absolwenckiego.

342 mln godzin przepracowali w 2011 r. pracownicy tymczasowi

47 proc. wynosi odsetek osób do 26. roku życia wśród pracowników tymczasowych