Za pracą wyjechały już 2 mln: młodzi, wykształceni, zdeterminowani. Najlepsi

autor: Janusz K. Kowalski16.08.2012, 07:00; Aktualizacja: 16.08.2012, 08:04
Wśród Polaków, którzy przebywają za granicą ponad rok, 551 tys. to mężczyźni, a 614 tys. – kobiety

Wśród Polaków, którzy przebywają za granicą ponad rok, 551 tys. to mężczyźni, a 614 tys. – kobietyźródło: ShutterStock

Dotychczas GUS udostępnił szersze informacje tylko o 1,1 mln Polaków, którzy są na emigracji ponad dwanaście miesięcy. Potwierdzają one wcześniejsze obserwacje – że wyjechali głównie ludzie młodzi. Ponad 243 tys. są w wieku 25 – 29 lat, a 101 tys. w wieku 20 – 24 lata. Natomiast ponad 232 tys. ma 30 – 34 lata oraz 151 tys. jest w wieku 35 – 39 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • er(2012-08-16 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjechali młodzi i wykształceni. Pewnie jeszcze głównie z dużych ośrodków. Najlepiej zagłosować na Tuska, a później sp...ć z kraju do Londynu na zmywak.

    Odpowiedz
  • sas(2012-08-16 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ukończyłem studia w Polsce proponowano mi 1700zł i umowa na rok, po przedłużeniu na rękę ok 2100zł miesięcznie. Opłaty czynsz za mieszkanie wynajęte ok 1300 zł plus media 350., i ile zostaje. Pracuję teraz zagranicą , zarabiam 10 czasami 12 tysięcy złotych miesięcznie, jest różnica?

    Odpowiedz
  • Emigrant(2012-08-16 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    I tak niezle!!! Pamietam w 2004 chciel imi dac 504 zl na stazu a potem NAWET 800zl hahahaha. Po studiach prawniczych z dwoma jezykami potwierdzonymi certyfikatami obsluga office taka prawdziwa a nie udawana!!! i z ogromna checia do pracy...A do dzis nie zapomne jak mnie POtraktowali w posredniaku jak smiecia...Ale co tam przynajmniej to mnie bardziej zmotywowalo zeby wyjechac i dzis po 8 latach Bogu dziekuje ze nei zostalem w tym chorym do szpiku kosci kraju gdzie nepotyzm to POlska norma i nikt sie temu nie dziwi i wiedza dobrze jak bedzie dalej...

    Odpowiedz
  • Michał(2012-08-16 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    13latek szczycący się dyplomem wyższej uczelni? Jest ich 17%? To chyba niesamowity wynik! Tylko się cieszyć, że w kraju zostali tak świetnie zapowiadający się młodzi ludzie. ;]

    Odpowiedz
  • sas(2012-08-16 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt tu nie chce zarabiać po 10 czy 12 tysięcy na starcie, ale ludzie dajcie tyle aby było stać nas młodych, czy starszych na jakieś godne życie , tak abyś mógł zrobić opłaty, coś sobie kupić bez wyliczanki i nie martwić się czy starczy do końca miesiąca. Dzisiaj za jedną wypłatę młoda osoba nie ma szans na usamodzielnienie, a oni się dziwią że 2 mln emigruje, każdy idzie tam gdzie ma lepiej.

    Odpowiedz
  • Tylko Polska(2012-08-16 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjechali ludzie którzy nie potrafili znaleźć pracy a nie najlepsi...

    Odpowiedz
  • jasama(2012-08-16 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    jak trzynastolatek może mieć dyplom wyższej uczelni?? co to za przedział?

    Odpowiedz
  • Wyjechali wszyscy moi znajomi(2012-08-16 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Część to zwykłe sieroty nie potrafiące Tu znależć jakiegokolwiek zajęcia.

    ... Ale wszyscy się świetnie ustawili...Wszyscy zarabiaja 4 razy tyle co ja.
    Wszyscy nie żałują.

    Owszem może poza jednym...Żałują że podjęli decyzję za późno.

    byłem u nich i Oni juz nie chca słuchac o kraju. O kolejnych wpadkach rzadzących i o tej całej głupocie, durnym prawie itp.

    Za granica odpoczywa sie od tego bagna ale jak wrócisz, czytasz gazete lub właczasz dziennik...Znowu przekręt, znowu syf.

    Odpowiedz
  • Neron(2012-08-16 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Tak Rzeczpospolita Polska dba o swoich obywateli...

    Odpowiedz
  • Kol(2012-08-16 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    "Straty" liczby ludności, jak po wojnie!!!

    Ale oficjalnie zielona wyspa, wzrost itp. i tylko jacyś obrzydliwi politycy z opozycji coś mieszają ale "młody, wykształcony, z dużego miasta" wie kim oni są, to zawistnicy, oszołomy, pełni kompleksów.

    Odpowiedz
  • Papcio(2012-08-16 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    najlepsi to dali sobie radę w kraju...

    Odpowiedz
  • matka(2012-08-16 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    A czy to nie rząd zmusil młodych zresztą nie tylko do wyjazdu?Moje dziecko też wyjechało[wyksztalcone z językami].W Polsce nie było nikomu potrzebne -umowa śmieciowa.Udało się nie powiem bo dużo tam przeszło,były chwile zalamania ale jest na tzw.prostej.Powiedziało że nigdy nie wroci do Polski i powiedziało też==mamo tam inny świat==Pytam dlaczego tego innego świata nie ma w naszym kraju dla młodych ludzi?To już nie zielona wyspa tylko bagno.Czytam---a tu tylko podwyżki -nie ma nic dla ludzi.Tak już nie można żyć!!!

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2012-08-16 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO Z TEJ POLSKI WYJEZDZAC ...BO U NAS TO PRZYJDZIE NAM Z GLODU UMIERAC ...TAK NAS DOPROWADZILI ...DO SKRAJNEJ BIEDY ...

    Odpowiedz
  • zomo(2012-08-16 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Na emigracje jadą ludzie bez kwalifikacji - najsłabsi, którzy w Polsce do niczego się nie nadają. Kto cokolwiek potrafi i ma chociaż MINIMUM godności zostaje w kraju, a nie jedzie czyścić klozety w Londynie.

    Odpowiedz
  • czek(2012-08-16 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Moja Córka skończyła studja Pracuje drugi rok jest na POsadzie państwowej Jest i.n.ż m.g.i Specjalizacja chmia praca Senepid zarabia 1100zł i to jest cała prawda dobże wykształconego młodego Polaka. Tu pytanie jak żyć panie mizerny Premieże z Bożej łaski

    Odpowiedz
  • Track(2012-08-16 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ciągle mam wątpliwości czy wyjeżdżać. Mam 29 lat, studia chemiczne i ekonomiczne, znam angielski i niemiecki bdb. Drugi rok pracuję w firmie za 2000 na rękę. Kredyt hipoteczny z matką bo sam nie dostanę a żony jeszcze nie mam.
    Fakt jest, że wyjeżdżali głównie bez wyższego wykształcenia, rzadziej po studiach. To, że nie woleli się męczyć w kraju, cóż ... człowiek z natury jest leniwy i idzie na łatwiznę. To, że teraz zarabiają więcej, płacąc gdzie indziej podatki. Trudno. Zazdroszczę kapusty.

    Odpowiedz
  • chcesz mieć dobrze ..Idż do Polityki(2012-08-16 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Tam Cię Partia ustawi...Albo stołek w jakiejś Spółce Skarbu państwa...albo stołek Posła.

    Ważne aby kasa co miesiąc na konto leciała. Reszta nieistotna.

    To takie modelowe zachowanie polskich ćwierćpolityków - ważne, że skuteczne, dochodowe i stabilne.

    Odpowiedz
  • zły(2012-08-16 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    niech ten kraj zostanie wymazany z landkarty, tak jak w 1795

    Odpowiedz
  • fsda(2012-08-16 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Hurrra, w ciągu następnych trzech lat wyemigruje kolejne 2 miliony. Później będzie jeszcze gorzej - w Europie kryzys zacznie mijać, a u nas będzie dalej bida. Wtedy wyemigrują wszyscy wartościowi i produktywni. Zostaną urzędnicy różnej maści i okaże się z dnia na dzień, że nie ma dla nich kasy na wypłaty. Ale wtedy będzie już duuuużo za późno. Nie wdając się w szczegółowe analizy, za 10 lat pozycja Polski, jak kraju z tanią siłą roboczą wzrośnie nieporównywalnie. Niestety, będziemy charakteryzować się tylko tanią siłą roboczą, z olbrzymim naciskiem na "tanią". Co za tym idzie? Wypracowany majątek trafi za granicę, do mądrzejszych narodów, a Polakom zostanie praca przy taśmie przy wynagrodzeniu wystarczającym na podstawowe przeżycie (ryż, ziemniaki, a po pracy woda ognista).

    Odpowiedz
  • Tak(2012-08-16 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Nie czarujmy się, to pokłosie POPiSowej polityki.

    Odpowiedz