W 2011 roku budownictwo należało do branż o przeciętnym poziomie płac – wynika z raportu „Wynagrodzenia w budownictwie w 2011 roku” przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak – podaje portal wynagrodzenia.pl.

Mediana płac pracowników sektora budowlanego wyniosła 4 000 zł brutto. Większe zarobki były w takich branżach jak IT, telekomunikacja i ubezpieczenia. – „Pod względem wynagrodzeń budownictwo wyprzedziło usługi czy handel – komentuje Magdalena Wrzesień, autorka raportu.

Mediana wynagrodzeń pracowników szeregowych w budownictwie wyniosła 2 500 zł. Specjaliści zarabiali o 40 proc. więcej (3 500 zł). Starsi specjaliści otrzymywali 4 700 zł, a kierownicy 5 400 zł. Najlepiej zarabiający, czyli dyrektorzy i członkowie zarządów, otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 10 950 zł

Zatrudnieni w branży budowlanej często nie dostają dodatków do wynagrodzenia. – Aż 64 proc. pracowników tego sektora w ogóle nie otrzymało premii w 2011 roku – ocenia analityk z Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenie całkowite brutto w wybranych branżach / Media

Jaka będzie wyglądać sytuacja branży w 2012 roku? – „Budownictwo to sektor dynamiczny. Z jednej strony obserwuje się powolny wzrost w budownictwie mieszkaniowym, z drugiej wciąż trwają inwestycje związane z EURO 2012” – komentuje Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl

„Aby poznać kształt zarobków w budownictwie w 2012 roku, będziemy musieli poczekać do końca roku. Tymczasem zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń. Każdy, kto wypełni kwestionariusz, otrzyma dostęp do bezpłatnej analizy płac dla wybranego stanowiska. Raport zawiera dane o zróżnicowaniu wynagrodzeń w zależności od takich parametrów jak: staż pracy, wykształcenie czy branża” – mówi Magdalena Witek z wynagrodzenia.pl.

Zawirowania w branży nie zrażają przyszłych pracowników tego sektora. W roku akademickim 2011/2012 najpopularniejszym kierunkiem studiów okazało się właśnie budownictwo. Liczba kandydatów na ten kierunek wyniosła prawie 30 tys.

Raport „Wynagrodzenia w budownictwie w 2011 roku”, przygotowany przez firmę Sedlak & Sedlak, zawiera szczegółowe dane na temat płac pracowników branży budowlanej. W obliczeniach uwzględniono dane o wynagrodzeniach 5 713 osób zatrudnionych na 17 typowych stanowiskach występujących w tym sektorze. Raport powstał w oparciu o dane pochodzące z IX Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń - największego w Polsce pozarządowego badania płac.