Ścigamy Unię. W płacach dogonimy ją już za 65 lat

autor: Janusz K. Kowalski02.04.2012, 07:01; Aktualizacja: 02.04.2012, 12:42

Od wejścia do UE nasze pensje urosły o jedną trzecią. I nadal są trzy razy niższe niż unijna średnia. Przeciętne wynagrodzenie brutto w 2011 r. wyniosło w Polsce 800 euro. Było aż o 33 proc. wyższe niż w 2005 r. – wynika z danych Eurostatu. Ale średnia płaca w 27 krajach UE to 2177 euro, choć wzrosła w ostatnich sześciu latach znacznie mniej, bo tylko o 11,8 proc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • alex60(2012-04-02 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    "Ścigamy Unię. W płacach dogonimy ją już za 65 lat"

    ... a w cenach za tydzień

    Odpowiedz
  • Michał(2012-04-02 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym zarabiać te 800 euro...
    To nie jest kraj dla normalnych ludzi.

    Odpowiedz
  • bolek(2012-04-02 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    w cenach juz dawno przegonilismy i to jest nasz sukces

    Odpowiedz
  • mgr(2012-04-02 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    az sie zyc nie chce

    Odpowiedz
  • galto(2012-04-02 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Zdecydowana większość nie ma połowy przeciętnego wynagrodzenia czyli mniej niż 400 euro i bedom jaja jak u nas wejdzie euro. Pracuje we włoskiej firmie w Polsce która ma fabryki w całej europie i jakość oraz wydajność u nas jest taka sama więc pitolenie o mniejszej produktywności mnie nie przekonuje. Świadczy to tylko o pracodawcy.

    Odpowiedz
  • i(2012-04-02 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    zmniejszyć podatki i składki dla najmniej zarabiających czyli tych co mają mniej niż 50.000 zł rocznego dochodu.

    Wprowadzić ostrą progresję podatkową.
    do 25.000 10%
    25.000-50.000 15%
    50.000-75.000 20%
    75.000-100.000 25%
    100.000-125.000 30%
    125.000-150.000 35%
    150.000-175.000 40%
    175.000-200.000 45%
    250.000 + 50%

    Odpowiedz
  • l(2012-04-02 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    hahaha i ścigamy się jak Achilles( Polska) z żółwiem (stara Unia)...prawda?
    a więc POWODZENIA.

    Odpowiedz
  • ano(2012-04-02 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Autor nie chce pamiętać że to wszystko na kredyt i za trzy- cztery lata przy tym samym tempie zadłużania dług publiczny zrówna się z PKB: i jak wtedy będą wyglądały podwyżki wynagrodzeń ? Czy wtedy nadal obcy kapitał będzie pożyczał czy już wtedy zażąda przynajmniej częściowego zwrotu zadłużenia - czy też zażąda zwrotu dopiero po objęciu władzy przez niechcianą opcję podobnie jak to ma miejsce na Węgrzech

    Odpowiedz
  • Krusnik02(2012-04-02 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Droga Gazeto Prawna - czy my, szarzy obywatele Tuskostanu musimy codziennie rano ******* się czytając artykuły, w których jakiś nawiedzony redaktorek próbuje wcisnąc nam kit że jest nam dobrze ze średnią 800 euro na miesiąc bo taki Niemiec płaci o jedną trzecią więcej za chleb niż my? Nie wiem, czy autor potrafi liczyć ale ja bardzo chętnie zapłacę te 5 zł za bochenek chleba jak będę zarabiał kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie tak jak Niemiec. Bzdury piszecie i tylko ludzi denerwujecie!

    Odpowiedz
  • czytelnik(2012-04-02 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze większa tragedia jest z emeryturami ! Porównań z emeryturami jeszcze nikt z "niezależnych" dziennikarzy nie odważył się zrobić. Reasumując de ja vu - tj. "pchamy taczki pchamy..."

    Odpowiedz
  • BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ ...(2012-04-02 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ ...

    Odpowiedz
  • emigrant(2012-04-02 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Polska to kraj wyzysku i białych niewolników!!!

    Jesteśmy strasznie wyzyskiwani przez zachodnie koncerny i przedsiebiorców!!!
    Firmy te osiagaja w polsce gigantyczne zyski kosztem pracownika i klientów!!!

    80% polaków żyje w biedzie lub wystarcza od pierwszego do pierwszego i nie posiadaja oszczędności!!!
    Ceny dóbr i usług prawie zrównały sie z tymi co w UE, płaca minimalna w polsce to 330 E a w UE średnio 1800 E
    Ciagle w polsce funkcjonuje podejscie że pracownikowi trzeba placic tylko tyle co na chleb i wódke czyli głodowe wynagrodzenie!!!

    Odpowiedz
  • paweł(2012-04-02 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    chyba jedynym wyjściem jest walka z rządem o wysokość minimalnego wynagrodzenia na poziomie chociaż 2500,00 złotych w 2013 roku, ceny są nieco wyższe niż w cywilizowanej Europie, więc walczmy o minimalne wynagrodzenia na poziomie 2500-3000 zł inaczej jako kraj po prostu padniemy,
    pozdrawiam
    wszystkich

    Odpowiedz
  • ak(2012-04-02 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    "Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to związane z naszą mniejszą produktywnością (czyli wartością PKB na jednego pracującego)".
    A przecież nasz mesjasz i jego poplecznicy pieją z zachwytu jak bardzo rośnie nasze PKB... Gdzież jest więc nasz dobrobyt?

    Odpowiedz
  • Za Komuny były te same gadki(2012-04-02 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Że za ileś tam lat dogonimy USA i go przegonimy...

    Ale ten plan zrealizowały Chiny.

    U Nas jest wieczny kryzys - od czasów Komuny po najbliższe 65 lat...
    Zresztą kto tam sprawdzi prawdziwość tego wywodu.

    Odpowiedz
  • wściekły wyborca(2012-04-02 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    KRAJ BIEDY I WYZYSKU CZŁOWIEKA-PRACOWNIKA

    Oto prawdziwy obraz współczesnej Polski!!!

    Rzad i politycy troszcza sie tylko o swoje wynagrodzenia i robienie interesów, a nie pamietaja o człowieku!!!
    1/3 dzieci w polsce żyje w biedzie i nie ma szans na dobre wykształcenie!!!
    brakuje 1,5 mln mieszkań, ludzie żyja w strasznych warunkach mieszkaniowych!!!

    Odpowiedz
  • Kmicic(2012-04-02 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam 800 nie euro, lecz złotych. W płacach unię dogonimy może za 165 lat. Ale przy tym złodziejstwie, to bardzo wątpliwe. Jedyne co może u nas w kraju coś zmienić na lepsze, to wojna.

    Odpowiedz
  • Już dogoniłiśmy i nawet przegoniliśmy!!!!(2012-04-02 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Przegoniliśmy USA i UE np. w cenie gazu, w cenie prądu, w cenie żywności i dogoniliśmy w cenie mieszkań i wielu innych produktów.
    W tej kategorii Oni muszą jeszcze popracować.

    Europejskie płace już są - dotyczą lekarzy, prawników, developerów, managerów i posłów.

    Reszta ma tworzyć tzw. dobry klimat inweestycyjny opierający sie w 100% na niskich płacach

    Odpowiedz
  • wigor(2012-04-02 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko ogólnonarodowa rewolucja może coś zmienić i wyrzucić na śmietnik historii obecne rządowe kanalie.

    Odpowiedz
  • wstydzę się że jestem polakiem(2012-04-02 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce ludzie są traktowani jak ubojne świnie ( oczywiście nie wszyscy !!!).
    Do wykorzystania ile się maksymalnie da , a później na rzeż.Najlepiej zaraz po 60 -tce.

    Odpowiedz