Ścigamy Unię. W płacach dogonimy ją już za 65 lat

autor: Janusz K. Kowalski02.04.2012, 07:01; Aktualizacja: 02.04.2012, 12:42

Od wejścia do UE nasze pensje urosły o jedną trzecią. I nadal są trzy razy niższe niż unijna średnia. Przeciętne wynagrodzenie brutto w 2011 r. wyniosło w Polsce 800 euro. Było aż o 33 proc. wyższe niż w 2005 r. – wynika z danych Eurostatu. Ale średnia płaca w 27 krajach UE to 2177 euro, choć wzrosła w ostatnich sześciu latach znacznie mniej, bo tylko o 11,8 proc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • gość(2013-01-12 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze, że wydłużyli wiek emerytalny, bo trwało by to jeszcze dłużej ;)

    Odpowiedz
  • rover(2012-04-23 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    pamiętam jak Balcerowicz mówił że za 20-30lat unię dogonimy.
    Za 10 lat usłyszymy że Unię za 130lat dogonimy.
    Nie ma to jak polscy ekonomiści i polski rozwój.
    Mediana wynagrodzeń w Polsce wynosiła w 2010 roku 2639,51 złotych brutto (około 1905 złotych netto) a najczęściej pobieraną pensją (Modalna) była kwota 2091,35 złotych brutto (około 1523 złote netto)
    W 2011, najwięcej wskazań ma pensja w wysokości 1700 netto.
    Przyjmując euro 4,2 PLN, wychodzi około 405 euro.

    Odpowiedz
  • lidka(2012-04-07 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    nie martwmy się, ceny europejskie mamy już teraz :-)

    Odpowiedz
  • kota(2012-04-06 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ta jasne 800 euro mi nawet brutto 450 euro nie wychodzi... Szkoda słów.

    Odpowiedz
  • orinoco(2012-04-06 06:33) Zgłoś naruszenie 00

    Często mam kontakt z pracownikami z innych krajów. Widzę jak pracują, widzę ich organizację, wydajność, kompetencje i owoce pracy. I widzę, że wcale nie są wiele lepsi, czasem wręcz przeciwnie. Jedyna wyższość starej unii to to, że mają lepsze zabawki - maszyny i technologie. Nas jeszcze na to nie stać. Ich siłą jest pieniądz i doświadczenie.
    Ale pracownik polski od włoskiego, niemieckiego, czy francuskiego wcale nie jest gorszy, czasem wręcz przeciwnie. Widzę to na co dzień i już wyleczyłem się z kompleksów.

    Odpowiedz
  • KCz(2012-04-04 04:06) Zgłoś naruszenie 00

    Co do dogonienia w płacach Unii to takie gadanie uważam za baju baju będziesz w raju, a Unia będzie stała i na nas czekała.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2012-04-03 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam za błąd: powinno być "artykułu" To z rozpędu.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2012-04-03 06:43) Zgłoś naruszenie 00

    Tytuł artykółu jak ulał pasuje do planowej gospodarki p.Tuska. To on potrafi głupoty opowiadać, co będzie za 100 czy 200 lat, a nie potrafi rozwiązywać bieżących problemów gospodarczych Państwa. Cały cudotwórca Tusk. Najgorsze, że Polacy na to się łapią, bo media wciskają im ten kit.

    Odpowiedz
  • l(2012-04-02 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do 22...popatrz...od Polaczków nas wyzywa "nagły europejczyk się znalazl"...fachowiec ze słupkiem.. to ja do ciebie nie zawołam "wracaj jak ci źle" jak ktoś z nr 25.
    ja mówię...A siedź tam do końca świata i jeszcze dzień dłużej...:)

    Odpowiedz
  • <.(2012-04-02 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    A czy redaktor zauważył jak wzrosły nasze koszty utrzymania. Wygląda na to, że płace realne znacznie spadły !!! O tym wie nawet przysłowiowa babcia klozetowa

    Odpowiedz
  • :)((2012-04-02 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    To jest niekończący się maraton z metą w grobie !!!

    Odpowiedz
  • :((2012-04-02 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie komu urosło o te 800 EURO ? Patrząc po moich znajomych w przedziale wiekowym 50+ mogę stwierdzić, że nie tylko pensje im się nie zwiększyły ale nawet popadli w kłopoty finansowe, gdyż większość z moich koleżanek została zwolniona z pracy przed ukończeniem 55 roku życia, tak na wszelki wypadek aby przypadkiem nie załapały się na okres ochronny w wieku 56 lat. Statystyka wzrostowa płac z Warszawy !!!

    Odpowiedz
  • pracownik(2012-04-02 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    Słońce Narodu. Dzieki ci że opłaty mamy wyzsze od nich. Mam "wielkie szczęście" że umre przed otrzymaniem emerytury i nie będę czekał aż 65 lat żebym mógł obcym narodom pokazać że zarabiam tyle ile oni. To jest wina twoja Słońce Narodu

    Odpowiedz
  • korina(2012-04-02 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    Dogonimy, pod warunkiem, że ono będą stali w miejscu.

    Odpowiedz
  • Anks(2012-04-02 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    A jakie jest w krajach UE najniższe wynagrodzenie...??? Od tego należy zacząć!! 1500 zł u nas co daje ok 350 euro !!!

    Odpowiedz
  • Ola(2012-04-02 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejsze,że na emerytury przejdziemy w wieku 67 lat o ile dożyjemy...eh

    Odpowiedz
  • czytelniczka(2012-04-02 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Za jedyne 65 lat o ile kraje Wspólnoty będą stały w miejscu.

    Odpowiedz
  • Bobi.(2012-04-02 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    W tym artykule należało też podać pracowników jaki procent osiąga tą średnią krajową a jaki zarabia poniżej.na pewno proporcje są jak 1:20 z tym że ten jeden zarabia kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc a pozostali po 1200-1500.

    Odpowiedz
  • lsmsw(2012-04-02 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    No to zróbmy sobie jeszcze kilka świąt, długich weekendów, bierzmy zwolnienia, skroćmy czas pracy do trzech dni w tygodniu, to dogonimy Unię.

    Odpowiedz
  • real(2012-04-02 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż życie na Zielonej Wyspie kosztuje

    A nasi wybitni fachowcy w dalszym ciągu mają wysokie notowania ( słupki sondażowe)

    A więc, do kogo pretensje ???

    Odpowiedz