46 zawodów zostanie otwartych. Co się zmieni?

autor: Ewa Wesołowska, Magdalena Pasznik01.03.2012, 07:22; Aktualizacja: 01.03.2012, 08:48

W najbliższą sobotę rząd przedstawi listę pierwszych 46 profesji, które mają być uwolnione spod władzy korporacji zawodowych i urzędników państwowych. Docelowo liczba zawodów z ograniczonym dostępem ma się zmniejszyć z 380 do ok. 100.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • krycha(2012-03-01 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Mieliśmy takich zawodów najwięcej w Unii ale teraz popadamy w skrajność i chcemy mieć najmniej.

    Odpowiedz
  • kyu(2012-03-01 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    I deregulujemy te, które są UE akurat regulowane w taki czy inny sposób, najczęściej egzaminem.

    Odpowiedz
  • notariusze może?(2012-03-01 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    ?

    Odpowiedz
  • reiplo(2012-03-01 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zacząć powinni od otwarcia zawodów prawniczych.

    Zawody prawnicze to symbol wszechwładzy korporacji i lekceważenia wykształcenia magistrów prawa. Otwieranie innych zawodów w rodzaju taksówkarz wzbudzi co najwyżej politowanie i będzie zapewne świetnym materiałem do drwin, bo trzeba pamiętać, że na otwarciu zawodów mają skorzystać młodzi, którzy raczej nie marzą o karierze taksówkarza.

    Odpowiedz
  • reiplo(2012-03-01 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zacząć od zawodów prawniczych - praktycznie symbolu walki z utrudnieniami dla młodych ludzi.

    Odpowiedz
  • fachowiec(2012-03-01 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry fachowiec niczego się nie obawia,miernoty już atakują bo się boją większej konkurencji.

    Odpowiedz
  • M.P.(2012-03-01 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie można znaleźć listę tych zawodów?

    Odpowiedz
  • obywatel(2012-03-01 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    ja uważam ze np zawód radcy prawnego został już otwarty. sporo ludzi przyjęto na aplikację i za rok pokażą co potrafią. a ktoś kto nie dostał się na aplikacje w ostatnich latach lub nie zdał egzaminu po 1, 2 lub 3 roku to musiał być baranem do kwadratu i takie osoby z przyzwoitosci same powinny odejsc. Tylko co oznacza w dzisiejszych czasach przyzwoitosc lub honor? nic.

    Odpowiedz
  • emerytka(2012-03-01 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    A może iść na całość... i wtedy tylko CHĘĆ SZCZERA zrobi z ciebie...architekta, lekarza, adwokata, sędziego, prokuratora, notariusza,... (proszę wpisac według własnego uznania) i wówczas wszyscy będa zadowoleni (przez chwilę), bo pomysłodawcom chyba tylko o to chodzi.

    Odpowiedz
  • manieq(2012-03-01 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    O tym czy za duzo jest prawnikow decyduja ceny uslug.

    Ceny swiadcza o tym ze to nadal zamkniety zawod.

    Jak prawnik wygra mi sprawe za 200-300 pln to bede zadowolony.
    Teraz jak przegra za 5000 i nic nie mozna zrobic.

    Odpowiedz
  • DRWAL(2012-03-01 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Pakt fiskalny do kosza!-- "Nie chciało się słuchać rad polskich, posłucha się sąsiedzkich"
    -- niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe zakwestionował zgodność niektórych postanowień paktu z konstytucją kraju.
    -Po tym orzeczeniu kontynuacja umowy w obecnym kształcie będzie bowiem niemożliwa.

    Odpowiedz
  • k.p.(2012-03-01 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie zawody powinny być otwarte. A za swoją pracę powinno odpowiadać "głową" i majątkiem...
    I to wystarczy...

    Odpowiedz
  • paweł(2012-03-01 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Gowin będzie przeprowadzał deregulację zawodów które już Grabarczyk w 2007 roku zderegulował, więc o co tu chodzi???

    Odpowiedz
  • Gonzo(2012-03-01 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Za 200 czy 300 złotych to się sprawy sądowej nie prowadzi. To tak jakbym chciał, żeby mi naprawili kran za 5 złotych. Polska głupota jest jednak piramidalna.

    Odpowiedz
  • pracodawca.(2012-03-01 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    magistry prafa po zaocznych szkółach mają rzeczywiście imponujące wiadomości na poziomie dobergo ucznia szkoły średniej..Jak przyjdzie taki o pracę pytać to nawet nie wie jakie kolory maja kodeksy ale wydaje mu się ze wszystkie rozumy zjadł.

    Odpowiedz
  • misio.(2012-03-01 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    "będzie odpowiadał głową i majątkiem a rynek zweryfikuje" tylko potem szukaj oszusta udowodnij szkodę i dochodź się z nim przez pare lat w Sądzie

    Odpowiedz
  • kozioł(2012-03-01 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to jest
    za podszywanie się pod doradcę podatkowego np. wystarczy wypełnianie PITu grozi odpowiedzalnośc karna, za podszywanie się pod np. adwokata ,radce prawnego notariusza itp. oszust jest bezkarny i może spokojnie działać.Czyżby doradcy byłi pod szczególną opieka tego systemu.

    Odpowiedz
  • Aplikantaka(2012-03-01 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Z całym szacunkiem dla magistrów prawa, ale samo wykształcenie bez długotrwałej praktyki nic nie znaczy... należałoby zmienić sytem kształcenia. Nie jest prawdą brak odpowiedzialności za przegranie sprawy- każdy prawnik jest ubezpieczony od odpowiedzianości cywilnej. A wygranie sprawy nie jest uzależnione tylko od zdolności i zaangażowania prawnika ale od okoliczności sprawy. Proszę o trochę obiektywizmu. Mając na uwadze koszty kształcenia prawnika i długotrwałość dochodzenie do poziomu wiedzy umożliwiajace samodzilne zajmowanie się sprawami nie dziwią również koszty prowadzenia spraw. Głupi prawnik- żaden prawnik

    Odpowiedz
  • wjw(2012-03-01 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna ******** reforma.

    Odpowiedz
  • DOKTOR NAUK MEDYCZNYCH(2012-03-01 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    BYLEM DOTYCHCZAS ZWOLENNIKIEM PIS ALE POPIERAM RZAD W TEJ SPRAWIE I JESLI TO PRZEPCHNA TO MAJA MOJ GLOS W NASTEPNYCH WYBORACH!!!

    TO BEDZIE TRUDNIEJSZE NIZ ACTA, LEKI I WIEK EMERYTALNY RAZEM WZIETE BO NARUSZA INTERESY I INTERESIKI ROZNYCH GRUP ALE TRZYMAM ZA GOWINA I TUSKA KCIUKI!!!

    Odpowiedz