statystyki

Prewencja, czyli jak nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa w miejscu pracy

16.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 16.10.2020, 07:44
Eksperci wskazują także, że z uwagi na obecną sytuację związaną z liczbą osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 pracodawca powinien ocenić, czy spotkania nie mogą zostać przeprowadzone za pośrednictwem narzędzi do komunikacji online, a określone prace związane z delegacją przesunięte w czasie.

Eksperci wskazują także, że z uwagi na obecną sytuację związaną z liczbą osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 pracodawca powinien ocenić, czy spotkania nie mogą zostać przeprowadzone za pośrednictwem narzędzi do komunikacji online, a określone prace związane z delegacją przesunięte w czasie.źródło: ShutterStock

Co może zrobić pracodawca, by w jego firmie nie doszło do zakażeń koronawirusem? Sprawdź

Jakie procedury wewnętrzne wdrożyć w firmie na wypadek zakażenia u pracownika?

Wskazówek można poszukiwać m.in. w zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla pracodawców w celu ograniczania możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa w zakładach pracy (opublikowanych 3 marca br.). ‒ Znalazły się tam m.in. zalecenia przygotowania procedur awaryjnych w razie wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy – przypomina Agata Kałwińska, prawnik w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.

Plany awaryjne, których tworzenie rekomenduje WHO, powinny dotyczyć również zasad postępowania w przypadku zidentyfikowania osoby chorej w firmie. Przede wszystkim warto w ramach procedury zapisać, jak ma zachować się pracodawca, gdy otrzyma informację, że w firmie przebywa osoba chora (lub gdy ma takie podejrzenie). Rekomendowane postępowanie to niezwłoczne odizolowanie takiej osoby od pozostałych pracowników i ograniczenia z nią kontaktu do niezbędnego minimum. ‒ Procedura awaryjna przygotowana na taką okoliczność powinna wyznaczać miejsce lub pomieszczenie, do którego będzie można skierować osobę chorą w celu jej izolacji. Jednocześnie pracodawca powinien powiadomić odpowiednie służby sanitarno-epidemiologiczne o zdarzeniu i stosować się bezwzględnie do ich zaleceń – wyjaśnia prawniczka.

Zgodnie z dalszymi rekomendacjami WHO pracodawca powinien zidentyfikować osoby, które znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka (np. seniorzy, osoby z chorobami dróg oddechowych, cukrzycą), okazując im szczególne wsparcie i zapewniając środki bezpieczeństwa.

‒ Pracodawca musi liczyć się również z ryzykiem, że służby epidemiologiczne po otrzymaniu zgłoszenia o zachorowaniu pracownika nakażą kwarantannę/izolację znacznej części osób w zakładzie pracy, które miały kontakt z zakażonym. Procedura awaryjna powinna więc opisywać sposób zapewnienia ciągłości pracy, gdyby znaczna liczba osób zatrudnionych nie mogła wykonywać swoich obowiązków, w tym np. wprowadzenie pracy zdalnej, telepracy, przesłanie informacji do kontrahentów o wystąpieniu siły wyższej itp. – referuje Agata Kałwińska.

Również dr Agata Miętek, lider praktyki prawa pracy w kancelarii Ożóg Tomczykowski, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy Akademii Leona Koźmińskiego, rekomenduje – w ślad za Państwową Inspekcją Pracy – by stworzyć odpowiedni plan działań w związku funkcjonowaniem zakładu pracy w okresie epidemii. Powołuje się przy tym na zalecenia sformułowane przez PIP w sprawie odpowiedniego przygotowania zakładów pracy, w sytuacji, w której pracodawca podejmuje decyzję o rezygnacji z pracy zdalnej. Wśród zalecanych przez inspekcję czynności wymienia także m.in. konieczność zaktualizowania ocen ryzyka zawodowego w środowisku pracy z uwzględnieniem nowych zagrożeń, w tym również dla zdrowia psychicznego (tj. lęk, stres, poczucie niepewności i napięcia). ©℗


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane