Koronawirus a zaległe urlopy. Pracodawcy nie wiedzą jak stosować tarcze antykryzysowe

autor: Patrycja Otto24.09.2020, 08:38; Aktualizacja: 24.09.2020, 10:44
Pytanie, czy w okresie pandemii COVID-19 pracodawcy wciąż powinni udzielać urlopów zaległych do 30 września (co wynika z art. 168 k.p.), jest istotne w kontekście narażenia się na potencjalne sankcje w razie kontroli PIP.

Pytanie, czy w okresie pandemii COVID-19 pracodawcy wciąż powinni udzielać urlopów zaległych do 30 września (co wynika z art. 168 k.p.), jest istotne w kontekście narażenia się na potencjalne sankcje w razie kontroli PIP.źródło: ShutterStock

Zbliża się 30 września, czyli data, do której co roku pracodawcy wysyłali zatrudnionych na zaległe urlopy. W 2020 r. mają problem, bo nie jest pewne, w jakim zakresie tarcza antykryzysowa im na to pozwala.

Przypomnijmy: zgodnie z art. 168 kodeksu pracy (k.p.) pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku kalendarzowego. I wszystko było jasne, ale 24 czerwca br. wszedł w życie art. 15gc specustawy o COVID-19 (ustawy z 2 marca 2020 r.; Dz.U. z 2020 r. poz. 374, ost. zm. Dz.U. poz. 1478). Upoważnia on pracodawców w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii do udzielania w terminie przez siebie wskazanym zaległych urlopów wypoczynkowych bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego – w wymiarze do 30 dni.

– Ustawodawca nie wyjaśnił jednak, skąd w nowym przepisie wzięło się ograniczenie do 30 dni, ani czy dotyczy ono całego okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, a także czy limit odnosi się do danego roku kalendarzowego. Nie wynika z niego również, czy dotychczasowy termin udzielenia urlopu zaległego, czyli 30 września, został „przesunięty” do końca okresu zagrożenia epidemicznego lub epidemii – zauważa Bartosz Tomanek, adwokat, senior associate w SSW Pragmatic Solutions. Dodaje, że jedyne co nie budzi wątpliwości to potwierdzenie w art. 15gc możliwości udzielania zaległego urlopu przez pracodawcę bez zgody pracownika.

Prawnicy zauważają bowiem, że specustawa doprecyzowała kwestie możliwości wysyłania pracowników na zaległe urlopy w drodze polecenia pracodawcy. Choć, jak dodają, taka możliwość istniała już w dotychczasowym stanie prawnym, co potwierdzało orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z 24 stycznia 2006 r., sygn. I PK 124/05) oraz stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy (z 12 marca 2020 r.).

Problemy zaczynają się natomiast, gdy chcemy wskazać liczbę dni urlopu zaległego udzielanego w tym trybie. Dlatego, jak przyznaje Bartosz Tomanek, art. 15gc powoduje spore zamieszanie. Pracodawcy zastanawiają się więc, co zrobić – czyli który przepis de facto zastosować przy udzielaniu urlopu zaległego.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane