Śliwińska: Powinny decydować kompetencje, a nie wiek. Także w urzędzie [OPINIA]

autor: Joanna Śliwińska10.09.2020, 10:37; Aktualizacja: 10.09.2020, 10:37
Joanna Śliwińska, fot. Wojtek Górski

Joanna Śliwińska, fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Emerytura nie jest obowiązkiem, ale prawem pracownika – tak w 2017 r. twierdziła ówczesna minister pracy Elżbieta Rafalska, uzasadniając obniżenie wieku emerytalnego. Ludzie powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową – deklarował z kolei prezydent Andrzej Duda.

Także inni przedstawiciele rządu podkreślali, że wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej jest wyłącznie przywilejem. Trzy lata później okazuje się, że niektórzy do skorzystania z tego przywileju zostaną wręcz zmuszeni. Jak zapowiedział Jacek Sasin, w trakcie planowanych zwolnień w administracji na pierwszy ogień mają pójść osoby w wieku emerytalnym. Podobny scenariusz zasugerowała Jadwiga Emilewicz.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Wprowadzic maksymalny wiek prawa do pracy(2020-09-10 13:22) Zgłoś naruszenie 75

  Polska powinna wzorem szwedzkim wprowadzic maksymalny wiek prawa dp zatrudnienia. Obecnie w Szwecji wiek przejscia na emeryturye zarowno dla kobiet jak i mezczyzn wynosi 62 lata, a maksymalny wiek prawa do pracy 68 lat i obydwa te wieki beda sukcesywnie podwyzszane. Szwecja podobnie jak Polska wprowadzila pod koniec lat 90. ubieglego wieku system skladki zdefiniowanej /ile odlozysz tyle masz/. ------- Co to znaczy maksymalny wiek prawa do pracy? To oznacza, ze mozna pracowac do 68 r. zycia nie pobierajac emerytury i po przejsciu na emeryture dorobic limitowana kwote. ------- Brak w naszym kraju maksymalnego wieku prawa do pracy , szczegolnie w budzetowce, w duzym stopniu przyczynil sie do emigracji Polakow do pracy za granica. ----- " Lesne Dziadki" powinny zwolnic etaty i posady dla mlodszych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mleko(2020-09-11 19:40) Zgłoś naruszenie 30

  A w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa to emeryci mogą zasiadać, czy należy ich pożegnać? Pytam dla kolegi.

  Odpowiedz
 • s-72 lata(2020-09-10 21:24) Zgłoś naruszenie 25

  Starszy człowiek w pracy jest przydatny w pracy do opowiadania kawałów oraz ..przeszkodach braku swojego awansu.

  Odpowiedz
 • Zmienic przepisy dotyczace renty rodzinnej(2020-09-12 14:31) Zgłoś naruszenie 10

  W polskim systemie emerytalnym powinno sie zmienic przepisy dotyczace renty rodzinnej. Kazda wdowa/wdowiec powinni zachowac swoja wypracowana emeryture oraz otrzymac Wdowia Rente naliczona z kwoty pozostajacej po wspolmalzonku. Szczegolnie jest to wazne w systemie skladki zdefiniowanej, w ktorym do swiadczenia emerytalnego nie przysluguje dodatek socjalny jako 24% z tzw. kwty bazowej, ktory obecnie wynosi okolo 1000 zl.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane