statystyki

Uniewinnienie sprawcy wypadku drogowego nie jest wiążące dla organu rentowego

autor: Ryszard Sadlik13.08.2020, 13:30; Aktualizacja: 13.08.2020, 13:37
Stwierdzenie rażącego niedbalstwa ma doniosłe znaczenie przy wypadkach drogowych.

Stwierdzenie rażącego niedbalstwa ma doniosłe znaczenie przy wypadkach drogowych.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli sąd nie uzna go za winnego popełnienia przestępstwa, to świadczeń wypadkowych i tak może nie otrzymać. ZUS ma bowiem prawo sam stwierdzić, że doszło do rażącego niedbalstwa.

Brak prawa do świadczeń z tego powodu wynika wprost z art. 21 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Zgodnie z tym przepisem świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Niestety, bardzo często dochodzi do wypadków drogowych, które czasami mają charakter wypadków przy pracy (dotyczy to np. kierowców zawodowych). W takich sytuacjach rażące niedbalstwo nie pozwoli na wypłatę pieniędzy z ubezpieczenia wypadkowego. Przy czym warto dodać, że tego typu świadczenia przysługują nie tylko pracownikom, lecz także m.in. osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz innym osobom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy wypadkowej. Świadczenia, które może stracić poszkodowany na skutek rażącego niedbalstwa, to przede wszystkim: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, a także renta.

Brak definicji

Występujące w art. 21 ust. 1 pojęcie rażącego niedbalstwa niestety nie zostało w ustawie wypadkowej zdefiniowane. Dlatego też zastosowanie tej przesłanki powoduje w praktyce wiele sporów. Powszechnie przyjmuje się, że rażące niedbalstwo stanowi najwyższą postać winy nieumyślnej graniczącą z winą umyślną sprawcy. Należy przypomnieć, że wina umyślna zachodzi wówczas, gdy ubezpieczony świadomie nie przestrzega nakazów lub zakazów określonych w znanych mu przepisach o ochronie życia i zdrowia. Natomiast wina nieumyślna występuje, gdy naruszenie nakazów lub zakazów jest wynikiem nieznajomości przepisów, mimo istnienia obowiązku zapoznania się z nimi, albo wynikiem niedostosowania się do przepisów w błędnym przekonaniu, że w określonej sytuacji zakazy lub nakazy nie są naruszone. Jest to więc rodzaj winy, w którym nie można przypisać poszkodowanemu zamiaru popełnienia czynu wywołującego wypadek przy pracy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane