statystyki

Nieprecyzyjne przepisy o dorabianiu sprawiają kłopoty

05.08.2020, 10:13; Aktualizacja: 05.08.2020, 11:27
Urzędnik samorządowy może wykonywać dodatkowe zajęcia poza swoim zatrudnieniem w jednostce samorządowej

Urzędnik samorządowy może wykonywać dodatkowe zajęcia poza swoim zatrudnieniem w jednostce samorządowejźródło: ShutterStock

Czy urzędnicy w czasie wakacji mogą dorabiać bez zgody przełożonego? Kiedy taka zgoda jest bezwzględnie wymagana?

Kwestię aktywności zawodowej i biznesowej urzędnika poza urzędem reguluje ustawa o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282). Choć jej przepisy nie są zbyt precyzyjne, regulują to, czy i jak pracownik samorządowy może dorabiać (niezależnie, czy jest to praca sezonowa). O dodatkowych źródłach zarobkowanie mówi art. 30 ustawy potocznie określany jako „zakaz wykonywania niektórych zajęć”. Zgodnie z tym nieporadnie sformułowanym zakazem pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym) nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności z tymi, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych (lub związanych z nimi), wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność, ani zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane