statystyki

Inspekcja pracy z większymi uprawnieniami. PIP będzie mogła zażądać informacji o delegowaniu pracownika z Polski do innego kraju UE

autor: Karolina Topolska16.07.2020, 08:19; Aktualizacja: 16.07.2020, 08:22
Większość przepisów nowelizacji dotyczy przypadków delegowania pracowników do Polski przez firmy zagraniczne.

Większość przepisów nowelizacji dotyczy przypadków delegowania pracowników do Polski przez firmy zagraniczne.źródło: ShutterStock

Poszerzone kompetencje dotyczą delegowania pracowników – zarówno wysyłania zatrudnionych do Polski, jak i z Polski. Ponadto na firmy z sektora pracy tymczasowej zostaną nałożone nowe obowiązki.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła zażądać informacji o delegowaniu pracownika z Polski do innego kraju Unii Europejskiej nie tylko na wniosek zagranicznych kontrolerów, ale również z własnej inicjatywy. Ponadto jej współpraca z inspekcjami państw UE w sprawach dotyczących delegowania ma być teraz skierowana m.in. na zwalczanie nadużyć i nielegalnych działań. Przewiduje to rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustawy, który jest rozpatrywany na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu.

Nowelizacja ta ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy 2018/957/UE z 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Termin transpozycji mija już 30 lipca 2020 r. i wszystko wskazuje na to, że nie uda się go dochować.

Kontrole i nadużycia

Większość przepisów nowelizacji dotyczy przypadków delegowania pracowników do Polski przez firmy zagraniczne. Dotyczyć ich będą takie zmiany, jak np. nowy, 12-miesięczny limit delegowania (z opcją przedłużenia o dodatkowe sześć miesięcy).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Asia(2020-07-30 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszę się, że mamy możliwość pracy poza granicami Polski, dla mnie to wielka ulga. Od razu po liceum poszłam do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych z zamiarem zrobienia kierunku - opiekun osoby starszej i jestem bardzo zadowolona ze swojej pracy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane