statystyki

Tarcza 4.0: Czy można rozwiązać każdą umowę o zakazie konkurencji?

autor: Wiktoria Cieślikowska01.07.2020, 12:08; Aktualizacja: 02.07.2020, 11:41
Zgodnie z art. 1012 kodeksu pracy (dalej: k.p.) w przypadku osób mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracownik i pracodawca mogą podpisać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zgodnie z art. 1012 kodeksu pracy (dalej: k.p.) w przypadku osób mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracownik i pracodawca mogą podpisać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracyźródło: ShutterStock

Zdaniem niektórych prawo to dotyczy w zasadzie tylko tych kontraktów, które już weszły w życie. Ograniczenie możliwości wypowiadania nie wynika jednak z przepisów.

Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1086; dalej: tarcza 4.0) wprowadziła przepis pozwalający na rozwiązanie przez pracodawców umów o zakazie konkurencji zawieranych na czas po ustaniu stosunku pracy. Konstrukcja przepisu nasuwa jednak wątpliwości, czy wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji będzie uprawnione w każdych okolicznościach.

Kodeks pracy

Zgodnie z art. 101 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) w przypadku osób mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracownik i pracodawca mogą podpisać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Umowa powinna określać, na jak długo zostaje zawarta i jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi, który w określonym czasie nie może podjąć konkurencyjnego zatrudnienia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane