statystyki

Urlop wypoczynkowy dla pracowników samorządowych w nowych warunkach

17.06.2020, 12:49; Aktualizacja: 17.06.2020, 13:07
Jeśli w urzędzie nie funkcjonuje plan urlopów, to urlop wypoczynkowy jest udzielany indywidualnie, po porozumieniu z pracownikiem samorządowym.

Jeśli w urzędzie nie funkcjonuje plan urlopów, to urlop wypoczynkowy jest udzielany indywidualnie, po porozumieniu z pracownikiem samorządowym.źródło: ShutterStock

Pandemia wpłynęła nie tylko na organizację systemu pracy pracowników samorządowych, ale także na ich plany urlopowe. Powstaje więc pytanie, czy i jak można zmienić terminy skorzystania z wolnego oraz kto może to zrobić.

Anna Golenia, adwokat, Kochański & Partners

Zasady udzielania i ustalania urlopu wypoczynkowego pracowników samorządowych nie znalazły odrębnego uregulowania w pragmatykach służbowych i w tym zakresie zastosowanie znajduje ustawa z 26 czerwca 1974 r. ‒ Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495). Zgodnie z nią w jednostce samorządu terytorialnego powinien zostać ustalony plan urlopów, z którego będzie wynikać, kiedy urzędnik ma skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Taki plan zasadniczo powinien być opracowany na cały rok i przekazywany pracownikom do wiadomości przed jego rozpoczęciem. Plan urlopów jest ustalany przez jednostkę samorządową samodzielnie, jednak powinna ona wziąć pod uwagę wnioski pracowników w tym zakresie.

Jeśli w urzędzie nie funkcjonuje plan urlopów, to urlop wypoczynkowy jest udzielany indywidualnie, po porozumieniu z pracownikiem samorządowym.

Granice jednostronnych decyzji

Brak jest regulacji pozwalających jednostce samorządowej na jednostronne zobowiązanie pracowników do wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego w związku z wystąpieniem COVID-19. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może zobowiązać podwładnych do wykorzystania urlopu jedynie w dwóch przypadkach:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane