statystyki

Tarcza antykryzysowa: Jak pracodawca może restrukturyzować zatrudnienie w firmie

autor: Wiktoria Cieślikowska23.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 23.04.2020, 11:01
konflikt, kłótnia, pracodawca, pracownik, praca

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców mierzy się z koniecznością podjęcia działań mających na celu dostosowanie modelu działalności do nowej rzeczywistości wywołanej epidemią COVID-19. Jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę jest dostosowanie zasad zatrudnienia do zmienionych warunków.źródło: ShutterStock

Z pracownikiem można zawrzeć porozumienie zmieniające albo wypowiedzieć mu dotychczasowe warunki. Można też uzgodnić z całą załogą – i to na dwa sposoby – że na pewien czas pogorszą się warunki zatrudnienia.

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców mierzy się z koniecznością podjęcia działań mających na celu dostosowanie modelu działalności do nowej rzeczywistości wywołanej epidemią COVID-19. Jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę jest dostosowanie zasad zatrudnienia do zmienionych warunków.

Niestety, mimo dość szerokiego wsparcia, jakie tarcza antykryzysowa daje pracodawcom, nie wszystkie podmioty spełniają kryteria, które warunkują otrzymanie pomocy – przede wszystkim w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń. Nie każdy przedsiębiorca jest bowiem w stanie wykazać spadek obrotów na poziomie co najmniej 15 (w stosunku rok do roku) albo 25 proc. (w stosunku miesiąc do miesiąca). Mimo to jednak zakład pracy może być w trudnej sytuacji, np. z uwagi na utratę płynności finansowej. Tacy pracodawcy nie są jednak na straconej pozycji i również oni mają możliwość wdrożenia rozwiązań mających na celu restrukturyzację zatrudnienia – w tym zakresie mogą i powinni skorzystać ze znanych rozwiązań, jakie daje im kodeks pracy (k.p.).

Zmiany jedno- i dwustronne

Pierwszym rozwiązaniem, jakie daje k.p., jest po prostu zmiana umowy o pracę, o ile zgodzi się na to pracownik. W trybie porozumienia stron można zmienić właściwie każdy element umowy o pracę, np. wymiar etatu, wynagrodzenie, zasady premiowania itp. Nie można jednak modyfikować bezwzględnie obowiązujących przepisów k.p. (np. minimalny wymiar urlopu, minimalny okres wypowiedzenia). Zmiana wchodzi w życie z dniem uzgodnionym w porozumieniu, przy czym modyfikacja warunków zatrudnienia może być czasowa. Możliwe jest również rozwiązanie, w którym powrót do poprzednich warunków zatrudnienia nastąpi po spełnieniu określonych warunków.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane