Tarcza 2.0. umożliwi 24-godzinne dyżury, a nawet skoszarowanie pracowników

autor: Łukasz Prasołek16.04.2020, 08:26; Aktualizacja: 16.04.2020, 08:28
Nielimitowane nadgodziny, zamrożenie urlopów i odwoływanie z udzielonego wypoczynku – na to pozwala pierwsza tarcza antykryzysowa. A druga ma iść jeszcze dalej i umożliwiać 24-godzinne dyżury, a nawet skoszarowanie pracowników.

Nielimitowane nadgodziny, zamrożenie urlopów i odwoływanie z udzielonego wypoczynku – na to pozwala pierwsza tarcza antykryzysowa. A druga ma iść jeszcze dalej i umożliwiać 24-godzinne dyżury, a nawet skoszarowanie pracowników.źródło: ShutterStock

Nielimitowane nadgodziny, zamrożenie urlopów i odwoływanie z udzielonego wypoczynku – na to pozwala pierwsza tarcza antykryzysowa. A druga ma iść jeszcze dalej i umożliwiać 24-godzinne dyżury, a nawet skoszarowanie pracowników.

Do art. 15x ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. poz. 568; dalej: specustawa) w drodze nowelizacji nazywanej tarczą antykryzysową wprowadzono zmiany. Obecnie na jego mocy od 31 marca 2020 r. pracodawca ma prawo do:

 • zmiany systemów i rozkładów czasu pracy oraz ingerencji w zasady polecania nadgodzin,
 • zakwaterowania pracowników, z jednoczesnym zagwarantowaniem im także wyżywienia,
 • nieudzielania urlopów, w tym na żądanie, ich przesuwania oraz odwoływania pracowników z urlopów już udzielonych.

Uprawnienia te znacznie ograniczają prawa pracownicze, dlatego przepis bardzo szczegółowo wymienia podmioty, które mogą z nich skorzystać.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Zbigniew (2020-04-17 18:36) Zgłoś naruszenie 10

  Teraz mają już podstawę prawną żeby zrobić z ludzi kompletnych niewolników za miskę ryżu

  Odpowiedz
 • **********(2020-04-18 08:19) Zgłoś naruszenie 10

  Niech PiS zastosuje do siebie te przepisy nikt nie jest niewolnikiem te czasy minęły

  Odpowiedz
 • Wkurzona(2020-04-18 10:00) Zgłoś naruszenie 10

  I co ***** jeszcze?!!!!!! Może niech od razu przyjmą że pracownicy są własnością przedsiębiorców?!!!!!! Wracamy do średniowiecza - chłop, lenno, lennicy, pan - już niebawem w odświeżonym WYDANIU!!!!!

  Odpowiedz
 • Sebomelisa(2020-04-18 14:03) Zgłoś naruszenie 10

  Tarcza 2.0 może cmoknąć mnie w przełużenie pleców. Póki nie ma stanu wyjątkowego broni mnie konstytucja. Po tym co sie dzieje w Polsce dzieki rządzącym wielu wielu Polaków wyjedzie z tego chorego kraju.

  Odpowiedz
 • Urzędnik(2020-04-20 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego w naszym kraju nie szanuje się ludzi pracy. Tych, którzy pracują na nasz wspólny sukces. Kosztem ludzi pracy, nagradza się tzw. "dzieciorobów" . Rozumiem dzieci ale to przesada aby wszyscy dostawali po równo. To przykre, że ludzi pracy traktuje się tak podle. Może niech tak posłowie umniejsza sobie pensje i przywileje. Czy w urzędach koniecznych jest tyle Biur i Wydziałów. Jakby połączyć niektóre to o ile mniej byłoby Dyrektorów a oni mają pensje znaczne. Nie to co zwykły urzędnik.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane