Praca po rozwiązaniu umowy nie jest już obowiązkowa

autor: Michał Culepa12.02.2020, 07:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 18:22
Michał K. odmówił wykonania tych zadań, tłumacząc, że nie jest już pracownikiem i nie obowiązuje go umowa o pracę.

Michał K. odmówił wykonania tych zadań, tłumacząc, że nie jest już pracownikiem i nie obowiązuje go umowa o pracę.źródło: ShutterStock

Pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy po zakończeniu zatrudnienia. Ale jeśli przed rozwiązaniem umowy wyrządzi szkody, powinien za nie odpowiedzieć – uznał Sąd Najwyższy.

Więcej o prawach zwalnianego i obowiązkach zwalniającego przeczytasz tu: Zatrudnienie i zwalnianie pracowników

Michał K. był zatrudniony w spółce I. z branży informatycznej jako specjalista do spraw oprogramowania sieciowego. W regulaminie pracy obowiązującym w spółce I. znajdowały się postanowienia dotyczące czynności pracownika związanych z rozwiązaniem umowy. Zwalniany miał zwrócić pracodawcy wszystkie materiały, dokumenty, sprzęt, oraz udzielić informacji i zdać sprawę ze wszystkich wykonywanych prac i obowiązków związanych z oprogramowaniami – także w ciągu 30 dni od daty rozwiązania stosunku pracy.

Michał K. po niespełna roku zdecydował się przyjąć ofertę pracy w innej firmie, będącej skądinąd podwykonawcą spółki I. Już w czasie wypowiedzenia wykonywał pracę na rzecz nowego pracodawcy, jednak po zakończeniu zatrudnienia były pracodawca zwrócił się do niego z żądaniem dokończenia niektórych prac, zaczętych wcześniej oraz przekazania danych związanych z oprogramowaniami, nad którymi Michał K. pracował. Spółka I. powołała się w tej kwestii na regulamin pracy, wskazujący 30-dniowy termin po rozwiązaniu umowy na rozliczenie się byłego pracownika z pracodawcą.

Michał K. odmówił wykonania tych zadań, tłumacząc, że nie jest już pracownikiem i nie obowiązuje go umowa o pracę. W tej sytuacji spółka I. złożyła pozew, żądając od niego odszkodowania w wysokości blisko 77 tys. zł.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane