Wprowadzenie dwustopniowych przedemerytalnych dodatków dla funkcjonariuszy podległych MSWiA zapowiedział w środę szef resortu Mariusz Kamiński. Otrzymaliby je najlepsi funkcjonariusze, którzy zdecydowaliby się pozostać w formacji.

Szef MSWiA, który na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przedstawiał plany resortu na tę kadencję, poinformował, że projekt wprowadzający dwustopniowe dodatki motywacyjne jest już na ukończeniu, trwają prace nad przygotowaniem oceny skutków regulacji do projektu.

Dodatki byłyby przeznaczone dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyliby deklarację pozostania w pracy.

Dodatek pierwszego stopnia, w wysokości 1,5 tys. zł brutto przysługiwałby funkcjonariuszom, którzy ukończyli 25 lat służby. Natomiast dodatek drugiego stopnia – w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymaliby funkcjonariusze po 28,5 latach służby. Mieliby je otrzymać najlepsi funkcjonariusze, z rekomendacją przełożonych.

Jak zaznaczył w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński, pierwszy dodatek – do 28,5 lat służby - wpłynie na wysokość świadczenia emerytalnego; po 28,5 latach funkcjonariusz nie pracuje już na zwiększenie emerytury, ale resort chce, żeby dalej miał motywację do służby.

Kamiński podkreślił, że resort jest już po rozmowach z szefami służb podległych MSWiA. Dodał, że odbiór propozycji "jest bardzo dobry". "Wydaje się, że przyjęcie przez parlament takich rozwiązań na pewno bardzo istotnie w pozytywny sposób ustabilizuje sytuację kadrową w służbach" – ocenił Kamiński.

Na środowym posiedzeniu komisji AiSW minister przypomniał, że od pierwszego stycznia funkcjonariusze służb MSWiA – zgodnie z porozumieniem wypracowanym ze związkami zawodowymi – otrzymają kolejną transzę podwyżki w wysokości 500 zł brutto. Również od stycznia będą realizowane decyzje o wypłacaniu pieniędzy za wypracowane przez funkcjonariuszy nadgodziny.

Kamiński zapowiedział również, że w najbliższych dniach wyda rozporządzenie zwiększające stawki żywieniowe dla funkcjonariuszy policji pełniących służbę patrolową. Również te zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia.

Jako jedną z niezałatwionych szef MSWiA przedstawił sprawę ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy. Jak zaznaczył, Trybunał Konstytucyjny 31 października 2018 roku orzekł, że ekwiwalenty dla funkcjonariuszy policji są sprzeczne z konstytucją, gdyż traktują ich nierówno w stosunku do innych grup zawodowych, i wyeliminował z obiegu prawnego art. 115a ustawy o policji. "W związku z tym nie ma teraz możliwości wypłacania funkcjonariuszom policji ekwiwalentów za zaległe urlopy" – powiedział Kamiński. Dodał, że resort ma wkrótce przedstawić propozycje legislacyjne w tej sprawie.