Jak rozliczyć świąteczne wsparcie uzyskane przez pracownika w 2019 roku

autor: Izabela Nowacka13.12.2019, 16:00
Karta płatnicza

Karta płatniczaźródło: ShutterStock

W grudniu przekażemy pracownikom różnego rodzaju świadczenia z okazji świąt. Będą to kupony upominkowe, karty przedpłacone z różnym limitem środków, a także bilety do kina oraz zapomogi pieniężne, w zależności od zgłaszanych przez pracowników potrzeb. Załóżmy, że pracownica otrzyma paczkę, w której będą dla dziecka słodycze, maskotki, a dla niej kupon upominkowy o wartości 250 zł do zrealizowania w oznaczonej sieci sklepów. Wartość całej paczki wyniesie 500 zł. Paczka została sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W tym roku pracownica dostała jeszcze z tego funduszu dofinansowanie do kolonii dziecka – 400 zł, oraz dofinansowanie do wczasów pod gruszą – 600 zł. Pracownica jest zatrudniona na 3/4 etatu. Jej wynagrodzenie miesięczne wynosi 1900 zł, a w grudniu otrzyma również dodatkową premię – 200 zł, ze środków spoza ZFŚS. Pracownica ma odliczane podwyższone koszty uzyskania przychodów bez kwoty zmniejszającej podatek. Jak prawidłowo rozliczyć jej przychód w grudniu?

odpowiedź

Pracownica osiągnie przychód w postaci nie tylko wynagrodzenia i premii, lecz także świadczeń z zfśs , które podlegają opodatkowaniu. Składki na ZUS będą należne wyłącznie od części pieniężnej przychodu.

Pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych najczęściej do tego źródła sięgają po środki na zorganizowanie świątecznego wsparcia dla osób uprawnionych, w tym pracowników. W ramach działalności socjalnej mieści się udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej. Może ona przejawiać się także przekazywaniem lub wypłatą różnego rodzaju świadczeń w okresie świątecznym, o ile jest to zgodne z regulaminem funduszu. W regulaminie pracodawca ustala bowiem zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Pomoc może polegać m.in. na przekazywaniu bonów towarowych, paczek żywnościowych, kart upominkowych lub zapomóg pieniężnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą otrzymać świadczenia w jednakowej wysokości. Byłoby to sprzeczne z podstawową zasadą gospodarowania funduszem. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba dotrzeć do najbardziej potrzebujących, np. rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Regulamin powinien określać procedurę postępowania w przypadku ubiegania się o pomoc. Jest ona bowiem udzielana na wniosek zainteresowanego i ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że oczekiwane świadczenie może, ale nie musi być przydzielone. Zależy to od spełnienia przez wnioskodawcę wymaganych kryteriów socjalnych.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane