Będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemca w rolnictwie

autor: Michalina Topolewska09.12.2019, 08:00; Aktualizacja: 09.12.2019, 09:04
Rolnik

130 tys. wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpłynęło do powiatowych urzędów pracy w pierwszym półroczu 2019 r.źródło: ShutterStock

Praca związana z całoroczną uprawą pod osłonami, przy hodowli bydła oraz działalność usługowa wspomagająca chów zwierząt gospodarskich – to obszary, w których nie będzie wymagane zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Resort rodziny zamierza rozszerzyć listę wyłączeń w rodzajach działalności gospodarczej, w których taki dokument nie będzie konieczny.

Umożliwi to nowelizacja rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz.U. poz. 2348 ze zm.). Jego zmiana została wpisana do wykazu prac legislacyjnych ministerstwa.

Co do zasady jest tak, że od stycznia 2018 r. pracą sezonową jest taka, która jest wykonywana przez obcokrajowca przez okres nie dłuższy niż dziewięć miesięcy w roku na podstawie zezwolenia wydanego przez powiatowy urząd pracy w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo i turystyka. Rodzaje działalności, w których potrzebny jest ten dokument, są wymienione we wspomnianym rozporządzeniu, przy czym w jego treści – od września ubiegłego roku, uwzględnione są też wyłączenia, które pozwalają przyjąć do pracy osobę spoza UE, na podstawie oświadczenia lub wydawanego przez wojewodę zezwolenia na pracę (bądź pobyt czasowy i pracę).

Obecnie w taki sposób dopuszczalne jest zatrudnienie obcokrajowca m.in. przy uprawie kwiatów, pączków kwiatowych oraz grzybów, pomidorów lub ogórków w ogrzewanych szklarniach. Dzięki nowelizacji rozporządzenia katalog wyłączeń ma być poszerzony. Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca ma nie być wymagane w przypadku wszystkich działalności związanych z całoroczną uprawą pod osłonami, a także pracy przy hodowli bydła mlecznego i pozostałego bydła oraz zwierząt koniowatych oraz działalności usługowej wspomagającej chów zwierząt gospodarskich. Takie rozwiązanie ma być ułatwieniem dla pracodawców z tych branż, bo w praktyce ich zapotrzebowanie na pracowników nie jest sezonowe, tylko całoroczne.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA (2019-12-09 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Cudzoziemcy w rolnictwie będą łatwiej zatrudniać (czytaj sprowadzać) , kolejnych imigrantów do Polski . I wszyscy oni będą obywatelami ... I prawa będą mieli ... , wyborcze . I koło pióra będą nam uskuteczniać ... Ale tym , Ardanosiu , się nie chwali .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane