statystyki

Informacja o nagrodach nie może naruszać prawa do prywatności

23.10.2019, 19:00
podatki dokumenty urzędnik

podatki dokumenty urzędnikźródło: ShutterStock

Część pracowników samorządowych, którzy zostali zatrudnieni ledwie kilka miesięcy temu, dostała wysokie nagrody. Czy mieszkańcy mogą domagać się od wójta ujawnienia wysokości przyznanych urzędnikom bonusów?

W takiej sytuacji należy ocenić, czy dana informacja jest informacją publiczną, a jeśli jest i co do zasady mogłaby być udostępniona, to czy dostęp do niej nie podlega któremuś z ustawowych ograniczeń, takich jak chociażby ochrona prywatności osoby fizycznej. Ograniczenie to jednak nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna rezygnuje z przysługującego im prawa. Zatem nawet jeśli dana informacja dotycząca urzędnika będzie informacją publiczną i nie będzie podlegać ograniczeniu w dostępie, to może się okazać, że dany urzędnik nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną, i wtedy mieszkaniec nie dostanie o nim informacji. Ustawa bowiem mówi, że pytać można, lecz o takie informacje, które dotyczą nie wszystkich urzędników, lecz tylko ograniczonego grona osób pełniących funkcje publiczne, a nie każdy urzędnik będzie mieścił się w tej kategorii. 

Rozważając możliwość udostępnienia informacji o np. wynagrodzeniu czy jego części osoby pełniącej funkcje publiczne, organ powinien każdorazowo analizować, czy jest ona niezbędna z punktu widzenia celów prawa do informacji publicznej, a także czy nie narusza godności i intymności osoby, której taka informacja dotyczy. Należy zwrócić również uwagę, że udzielenie informacji o wysokości środków publicznych wydatkowanych na wynagrodzenie określonego pracownika jednostki publicznej, a taka informacja ma charakter informacji publicznej, nie zawsze będzie oznaczało ujawnienie rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, na które może składać się wiele elementów, jak też mogą być z niego dokonywane potrącenia z różnych tytułów. Podkreślić należy, że o ile ujawnienie wynagrodzenia „zasadniczego” funkcjonariusza nie będzie ograniczone prawem do prywatności, to już różnego rodzaju dodatki, np. o charakterze pomocy socjalnej, mogą być taką ochroną objęte (np. świadczenia związane z chorobą członka rodziny). 


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane