statystyki

Ustawa o zawodzie ratownika jeszcze w tej kadencji?

autor: Agata Szczepańska12.09.2019, 08:55; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:47
19 800 - tyle osób wykonuje zawód ratownika medycznego

19 800 - tyle osób wykonuje zawód ratownika medycznegoźródło: ShutterStock

Ratownicy medyczni zyskają samorząd, a wykonywanie tego zawodu będzie wymagało zdania państwowego egzaminu i wpisu do rejestru. Długo wyczekiwany projekt ustawy regulującej te kwestie ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych został wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Ratownicy czekają na nią już bardzo długo – są jednym z ostatnich zawodów medycznych, który wciąż nie ma własnej ustawy. Jej przygotowanie było jednym z warunków zakończenia ich ostatniego protestu.

Przedstawiciele środowiska stracili już jednak nadzieję, że stanie się to w nieodległej przyszłości. – Umieszczenie projektu w wykazie to duże zaskoczenie – przyznaje Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych i Polskiej Rady Ratowników Medycznych. Ale i dobra wiadomość, zwłaszcza że w związku z przerwaniem posiedzenia Sejmu i planowanym wznowieniem go po wyborach nie można wykluczyć, że uda się ustawę przyjąć w tej kadencji. Choć Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, zapowiedziała, że do porządku obrad nie będą dodawane żadne nowe ustawy.

Obecnie wykonywanie zawodu ratownika medycznego regulują przepisy ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2195, ze zm.); po zmianach zostaną zebrane w odrębnym akcie prawnym. W projektowanej ustawie znajdą się regulacje dotyczące m.in. warunków uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, niezbędnych kwalifikacji, zasad profesji oraz ponoszenia odpowiedzialności zawodowej. Powołany zostanie samorząd ratowników medycznych i określona zostanie jego organizacja, tak jak ma to miejsce w przypadku innych zawodów medycznych – lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. Będzie on zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych. Przynależność do samorządu będzie obowiązkowa, a nadzór nad nim będzie sprawował minister zdrowia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ANDRZEJ(2019-09-13 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak jeszcze w tej kadencji szlachetny sejm i senat przyjął obiecaną ustawę EMERYTURY STAŻOWE ile jeszcze mamy czekać na wasz ruch PISIE .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane